۰ نفر

کشف یک عملکرد شگفت انگیز مغز در زمان خواب

۱۲ خرداد ۱۴۰۲، ۲۲:۲۹
کد خبر: 719697
کشف یک عملکرد شگفت انگیز مغز در زمان خواب

محققان در مطالعه جدید خود شواهدی گزارش داده‌اند که نشان می‌دهد می‌توان با تحریک مغز در زمان خواب حافظه انسان را تقویت و خاطرات را تثبیت کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، این تحقیقات اولین شواهد فیزیولوژیکی از مغز انسان را ارائه می‌دهد که از نظریه علمی تحکیم حافظه در زمان خواب توسط مغز پشتیبانی می‌کند. درحالیکه مشخص است خواب نقش مهمی در تقویت حافظه ایفا می‌کند، دانشمندان همواره در تلاش هستند تا دریابند چگونه این فرآیند در مدت زمان کوتاه در مغز رخ می‌دهد. به عبارت دیگر، آن‌ها در تلاشند تا بدانند چطور تحریک مغز در خواب منجر به تقویت حافظه می‌شود.
در این مطالعه که محققان دانشگاه «UCLA Health» انجام داده اند، دانشمندان با تحریک مغز به صورت عمیق در یک مدت خاص در چرخه خواب تلاش کردند به راهکار‌هایی دست یابند که به کمک آن بتوان به بیماران مبتلا به اختلالات حافظه مانند بیماران آلزایمر کمک کرد.
در این آزمایش، الکترود‌هایی که به کمک آن‌ها تثبیت خاطره در مغز کنترل می‌شود، به مدت ۱۰ روز در مغز ۱۸ بیمار مبتلا به صرع کاشته شد. این الکترود‌ها می‌توانند اطلاعات دیگری را نیز در اختیار دانشمندان قرار دهند. این آزمایش در دو شب و صبح انجام شد. درست پیش از خواب، به شرکت‌کنندگان ۲۵ تصویر جفت شده از بازیگران و حیوانات نشان داده و از آن‌ها خواسته شد تا به یاد بسپارند تصویر کدام حیوان را با کدام بازیگر دیده‌اند. نتایج نشان داد افراد در یادآوری تصاویر جفت شده پس از شبی که تحریک مغزی داشتند بهتر عمل کردند. همچنین نشانگر‌های کلیدی الکتروفیزیولوژیک نشان دادند که اطلاعات بین هیپوکامپ و قشر مغز جریان دارد که شواهدی از ثبت اطلاعات در حافظه را نشان می‌دهد.
در این مطالعه از سامانه‌ای به نام «حلقه بسته» استفاده شد که در آن پالس‌های الکتریکی در یک ناحیه از مغز با فعالیت‌های ثبت شده در مغز در نواحی دیگر هماهنگ می‌شود. این روش می‌تواند به تثبیت خاطرات و تقویت حافظه منجر شود.
با توجه به تئوری غالب در مورد چگونگی تبدیل اطلاعات به خاطرات بلند مدت در مغز، اینطور حدس زده می‌شود که گفتگوی میان بخش هیپوکامپ مغز با قشر مغز در روش حلقه بسته می‌توان حافظه را تقویت کرد.
محققان پس از دستیابی به نتایج اولیه بیان کردند چالش بعدی این است که بررسی شود آیا می‌توان با تحریک مغز در زمان خواب خاطرات را برای افراد تعدیل کرد یا خیر.

۰ نفر