۰ نفر

دلیل نام گذاری جالب یک محله معروف تهران / اراضی عمه ملیجک کجا بود؟

۱۱ اسفند ۱۴۰۱، ۸:۲۱
کد خبر: 704212
دلیل نام گذاری جالب یک محله معروف تهران / اراضی عمه ملیجک کجا بود؟

نام هر یک از محله‌های تهران برای خود ماجرا و حکایتی دارند. محله اقدسیه در شمال شهر یکی از همان محله‌هاست که داستان نامگذاری آن مانند بسیاری از محله‌هایی که در زمان قاجار رشد کردند با این خاندان گره خورده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از همشهری آنلاین، اگرچه امروز محله اقدسیه در محاصره محله‌های دارآباد، اراج، کاشــانک و سوهانک با برج‌ها و آپارتمان‌های قیمتی شناخته می‌شود، اما در دوران قاجار روستایی بود در محدوده شمیران.

«علیرضا زمانی» تهران‌شناس درباره پیشینه و دلیل نامگذاری این محله می‌گوید: «آبادی اقدسیه پیش از آنکه به این نام معروف شود میان اهالی آبادی‌های شــمیران بــه نام حصار ملا شــناخته می‌شــد. صاحب زمین‌های حصار ملا هم محمدناصر خان ظهیرالدوله، پدر علیخان ظهیرالدوله بود. علیخان ظهیرالدوله بعدها شد داماد ناصرالدین‌شاه قاجار. محمدناصرخان ظهیرالدوله، این اراضی را به ناصرالدین‌شاه هدیه داد و شاه قاجار هم در این زمین‌ها برای خود یک عمارت کلاه‌فرنگی بنا کرد. ناصرالدین‌شاه کمی بعد از ساخت این عمارت که البته عمارت چندان بزرگی هم نبود، آن را به یکی از همسرانش «امینه اقدس» هدیه داد و از همین دوره بود که نام این اراضی از حصار ملا به اقدسیه تغییر کرد.» امینه اقدس در تاریخ با نام زبیده خانم هم شناخته می‌شود. او یکی از همسران ناصرالدین شاه بود که به دلیل امانتداری حسابی محبوب شاه قاجار شده بود و به نظر می‌رسد سلطان صاحبقران به دلیل همین امانتداری بود که زمین‌های اقدسیه را به او هدیه داد. امینه اقدس یا زبیده خانم عمه ملیجک معروف دربار ناصری هم بود که همین مورد هم در محبوبیت او نزد شاه قاجار بی‌تاثیر نبود.

دلیل نام گذاری جالب یک منطقه معروف تهران / محله عمه ملیجک کجا بود؟