۰ نفر

سدهای کشور چقدر آب دارند؟

۱۷ بهمن ۱۴۰۱، ۱۳:۱۵
کد خبر: 699922
سدهای کشور چقدر آب دارند؟

حجم آب موجود در سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا شانزدهم بهمن‌ماه به ۲۱ میلیارد و ۱۳ میلیون مترمکعب رسید که در مقایسه با سال گذشته کاهش یک درصدی داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، درصد پرشدگی سدها تا ۱۶ بهمن‌ماه به ۴۳ درصد رسیده و حجم آب موجود در سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری به رقم ۲۱ میلیارد و ۱۳ میلیون مترمکعب ثبت شده و این در حالی است که این رقم در سال آبی گذشته ۲۱ میلیارد و ۴۴ میلیون مترمکعب بوده است.

میزان آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری  تا ۱۶ بهمن‌ماه هشت میلیارد و ۸۷ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته که عددی معادل ۱۰ میلیارد و ۵ میلیون مترمکعب بوده ۲۱ درصد کاهش داشته است.

حجم خروجی آب از سدها نیز از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۶ بهمن‌ماه رقم شش میلیارد و ۸۵ میلیون مترمکعب بوده، درحالی‌ است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۷ میلیارد و ۹۲ میلیون مترمکعب بوده و به میزان ۱۴ درصد کاهش یافته است.

سدهای کشور چقدر آب دارند؟

وضعیت برخی از سدهای مهم (شرب و کشاورزی) تا ۱۶ بهمن‌ماه بیانگر این است که در هفت سد میزان پرشدگی سدها نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد منفی است. در واقع در سد شمیل و میان استان هرمزگان با ۵۴ درصد، در سد تهم استان زنجان ۵۵ درصد، در سد شهر بیجار استان گیلان ۵۳ درصد، در سد ساوه استان مرکزی ۵۶ درصد، در سد شهید رجایی استان مازندران ۵۷ درصد و در چاه نیمه‌های استان سیستان و بلوچستان با ۵۷ درصد اختلاف پرشدگی مخازن سدها نسبت به سال قبل مواجه هستیم.

در این بین سد رودبال داراب استان فارس بیشترین اختلاف را در حجم پرشدگی نسبت به سال قبل دارد به گونه‌ای که در حال حاضر حجم مخزن این سد نسبت به سال قبل ۷۷ درصد کاهش داشته است.

سدهای کشور چقدر آب دارند؟

ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل  ۱.۹.۱ میلیمتز است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های در دراز مدت که عددی معادل ۱۱۹.۶ میلی‌متر بوده ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۱۲۴.۸ میلیمتر بوده ۱۱ درصد کاهش داشته است.

سدهای کشور چقدر آب دارند؟