۰ نفر

قیمت لیر امروز ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱

۱۳ مرداد ۱۴۰۱، ۱۰:۴۵
کد خبر: 658448
قیمت لیر امروز ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱

قیمت لیر امروز ۱۳ مرداد در بازار ارز تهران به هزار و ۷۶۰ تومان رسید. ارزش پول ترکیه نسبت به ابتدای سال تفاوت محسوسی ندارد، ولی در قیاس با سال گذشته حدود ۴۰ درصد ریزش داشته است.

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصادآنلاین، لیره برای اولین بار به دستور عبدالمجید یکم و در سال ۱۸۴۳ با نام لیره عثمانی زده شد. به سکه های عثمانی لیره زرد گفته می شد. واحد پول ترکیه صفرهای زیادی داشت که به صورت یک میلیون لیر و صد میلیون لیر خوانده می شد، اما در سال ۲۰۰۴ این شش صفر حذف شد و در سال ۲۰۰۵ یک صفر خود را از دست داد و از آن به بعد به آن لیره ترک جدید و یا YTL (Yeni Türk lirası) گفته شد. در تاریخ ۲۰۰۹ نیز واحد پول ترکیه دوباره تغییر کرد و این بار به TL تبدیل شد. در واقع یک میلیون لیر قدیم امروزه همان یک لیر می باشد و هنوز هم برخی زبانشان به بیان آن عادت نکرده است. برروی اسکناس های لیره تاکنون تصویر دیگری جز آتاتورک و عصمت اینونو نقش بسته است. عصمت اینونو رییس جمهور ترکیه در بین سال های ۱۹۳۸ تا ۱۹۵ بوده است.  اسکناس های لیره به صورت ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره چاپ می شود. همچنین سکه ها در قالب ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ قروش و یک لیری می باشد. 

قیمت لیر امروز 

قیمت لیر ترکیه امروز ۱۳ مرداد در بازار آزاد ارز تهران هزار و ۷۶۰ تومان است که این رقم نسبت به هفته قبل ۵۰ تومان کاهش دارد. کارنامه لیر نشان می‌دهد از ابتدای سال یعنی ششم فروردین که بازار آزاد ارز حالت رسمی پیدا کرد، بین دو محدوده هزار و ۹۹۵ تومان تا هزار و ۷۷۰ تومان قدم‌های کوچکی برداشته و ارزش پول ترکیه دو درصد افزایش پیدا کرده، اما درقیاس با پارسال شاهد افت ۴۰ درصدی قیمت لیر در بازار آزاد ارز تهران هستیم. 

قیمت لیر در هفته اخیر

قیمت لیر ترکیه در هفته گذشته

یکشنبه دوم مرداد دوشنبه سوم مرداد سه شنبه چهارم مرداد چهارشنبه پنجم مرداد شنبه هشتم مرداد یکشنبه نهم مرداد دوشنبه دهم مرداد سه شنبه یازدهم مرداد چهارشنبه دوازدهم مرداد پنجشنبه سیزدهم مرداد

هزار و ۸۰۵ تومان

هزار و ۸۱۰ تومان هزار و ۸۱۰ تومان هزار و ۸۱۰ تومان هزار و ۸۰۰ تومان هزار و ۷۸۰ تومان هزار و ۷۷۰ تومان هزار و ۷۶۰ تومان هزار و ۷۵۰ تومان هزار و ۷۶۰ تومان