۰ نفر

سکته در بارداری و بعد از اون، چه علامتی داره؟

۲ تیر ۱۴۰۱، ۱۳:۴۲
کد خبر: 647169
سکته در بارداری و بعد از اون، چه علامتی داره؟

تعداد زنانی که در طی بارداری، زایمان یا در طی دو ماه بعد از تولد در معرض سکته قلبی هستند، بسیار بیشتر از گذشته شده است و به همین دلیل این روزها سکته قلبی در بارداری در حال افزایش می باشد.

علائم سکته در دوران بارداری یا بعد از آن

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ یک مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک نشان می دهد خطر ابتلا به سکته قلبی در بارداری و اخیرا زنان باردار بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴، ۲۵ درصد افزایش داشته است.

محققان بیش از ۴۹ میلیون تولد را در بیمارستان ثبت کرده اند. آنها دریافتند که ۱۱۶۰سکته قلبی هنگام زایمان اتفاق افتاده است، ۹۲۲ زن به دلیل حملات قلبی قبل از تولد بستری شده اند و در طول دوره بهبودی دو ماهه بعد از تولد، ۳۳۹۰ حمله قلبی رخ داده است.

میزان سکته قلبی نیز از ۷/۱ درصد از هر ۱۰۰ هزار بارداری در سال ۲۰۰۲ به ۹.۵ از هر ۱۰۰ هزار بارداری در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

“حملات قلبی در یک یا هر ۱۲۰۰۰ بیمار بستری در طول یا بلافاصله بعد از بارداری اتفاق می افتد. علاوه بر این، ۱ نفر از هر ۲۰ زن که در دوران بارداری در معرض حملات قلبی بودند، در طول بارداری خود فوت کردند. دکتر ناتانیل اسمیلویتز، متخصص قلب و استادیار مداوا در NYU Langone Health و نویسنده اصلی این مطالعه، به Healthline گفت. “با وجودی که حملات قلبی در زنان جوان بسیار نادر است، زمان در طی و بلافاصله پس از بارداری یک دوره خاص برای آسیب پذیری است که طی آن ممکن است بیماری قلبی بوجود آید.”

او افزود: “با توجه به پیشرفتهای کلی در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی و عروقی طی دوره ای که مورد مطالعه ما بود، ۲۵ درصد افزایش حملات قلبی در دوران بارداری، یک نتیجه شگفت انگیز بود

بیماری قلبی علت اصلی مرگ در اکثر قومیت های ایالات متحده است

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیماری قلبی به عنوان عامل اصلی مرگ برای بومیان آمریکایی، بومیان آلاسکا، آسیایی ها و ساکنان جزیره اقیانوس آرام است. سالانه حدود ۷۳۵ هزار آمریکایی حمله قلبی دارند. که از آن ۵۲۵ هزار نفر اولین حملات و ۲۱۰ هزار  نفر در کسانی که قبلا حمله قلبی داشتند رخ می دهد.

کلسترول بالا، فشار خون بالا و سیگار کشیدن عوامل خطر اصلی برای حمله قلبی است و ۴۷ درصد از آمریکایی ها حداقل یک عامل خطر دارند.

محققان NYU می گویند افزایش میزان ابتلا به حمله قلبی در میان زنان باردار یا اخیرا حامله می تواند به دلیل این واقعیت باشد که بسیاری از زنان دیر تصمیم می گیرند که فرزندی داشته و سن آن ها بالا است

یک زن در بین ۳۵ تا ۳۹ ساله، در زمان بارداری بیش از یک زن در سن ۲۰ سالگی، پنج بار بیشتر به بیماری قلبی مبتلا است. یک زن در اوایل ۴۰ سالگی ۱۰ برابر بیشتر از یک زن در ۲۰ سالگی رایج است.

“بارداری و زایمان اولین آزمون واقعی استرس متابولیک است و می تواند بیماری قلبی عروقی را از بین ببرد. با خانم های مسن تر – به ویژه افرادی که دارای عوامل خطر هستند – این ممکن است فقط با مسائلی مانند فشار خون بالا یا قند بالا نباشد اما می تواند با یک حمله قلبی واقعی ظاهر شود. “دکتر سوزان استینباوم، مدیر پیشگیری قلب و عروق زنان، بهداشت و درمان سلامت در Mt. به Healthline گفت.

فاکتورهای شیوه زندگی همچنین ممکن است به میزان بالاتری از چاقی و دیابت کمک کنند که عوامل خطر برای حملات قلبی شناخته شده است.

“بیماری قلبی ۸۰ درصد قابل پیشگیری از طریق مداخله شیوه زندگی است. Steinbaum گفت: در دوران بارداری و زایمان، گرچه این خطر ممکن است برای بعضی از زنان افزایش یابد، دلایل این اتفاق برای همه یکسان است. “مدیریت عوامل خطر با حفظ یک شیوه زندگی سالم حیاتی است. رسیدن به هدف، می تواند بیشترین استراتژی برای نجات خود را نه تنها در دوران بارداری و زایمان بلکه در طول زندگی شما داشته باشد. ”

حملات قلبی می تواند برای زنان باردار سالم نیز اتفاق بیافتد

محققان دریافتند که زنان دارای عوامل خطر در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند. با این حال، ممکن است حملات قلبی در زنان سالم دیگر رخ دهد.

اسمیتویتز گفت: “از افرادی که در طی یا بلافاصله بعد از بارداری در این مطالعه مبتلا به حمله قلبی بودند، اکثر زنان فاکتورهای خطر بیماری قلبی را شناخته اند.”

گر چه حملات قلبی در زنان جوان به ندرت در نظر گرفته می شود، اما با وجود پیشرفت های پزشکی مانند داروهای کاهش دهنده خون و درمان هایی مانند استنت های تحت پوشش دارو، میزان مرگ و میر نسبتا زیاد است.

اسمیتویتز گفت: “در میان زنان که در طی یا بلافاصله پس از بارداری مبتلا به حمله قلبی بودند، میزان مرگ و میر در بیمارستان ۴.۵٪ بود، رقمی که به میزان قابل ملاحظه ای با توجه به این که جمعیت این زنان کم سن و سال است زیاد بود.”

در طول بارداری، میزان خون مادر، خروجی قلب و ضربان قلب افزایش می یابد. شریان ها برای جابجایی به جنین رو به رشد می شوند و نیاز به سالمتی دارند تا اجازه بیداری را به عنوان نیازهای بارداری به وجود آورد. عوامل خطر پایه می توانند توانایی شریان ها را از بین ببرند. این، همراه با افزایش ضربان قلب، خروجی قلب ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر از حد نرمال است و وزن اضافه شده از جنین می تواند در طول بارداری باعث ایجاد اضطراب در قلب شود.

دکتر کاترین بیوانکو، مدیر برنامه بیماری های مادرزادی قلب در بیمارستان کودکان Lucile Packard، استنفورد می گوید مهم است که زنان قبل از بارداری از عوامل خطر آنها آگاه باشند.

توصیه می شود که هر زن بارداری خود را برنامه ریزی کند، حداقل شش ماه قبل از تخمک گذاری برای بارداری، ویتامین های پیش از قاعدگی و مکمل های اسید فولیک را مصرف کندایده اصلی این است که شناسایی هر عامل خطر در آینده حاملگی، مانند سندرم متابولیک، دیابت، HTN [فشار خون بالا]، چاقی، سوء تغذیه، مصرف دخانیات و یا مواد مخدر و داروهای بالقوه درمان ممکن است قبل از ماموریت شروع و یا اصلاح شود. ”

با این حال، حتی اگر یک زن هیچ فاکتور خطری نداشته باشد، کارشناسان می گویند که او هنوز هم باید اقداماتی را برای اطمینان از اینکه قلب او در دوران بارداری و بعد از تولد سالم باقی می ماند، انجام دهد.

“همه زنان باید اقداماتی را برای نظارت بر قلب خود انجام دهند. پیشگیری برای همه زنان حیاتی است. آمارها نشان می دهند که بیش از ۷۰ درصد بزرگسالان بالای ۲۰ سال و بالاتر دارای اضافه وزن یا چاق هستند. Steinbaum گفت: با توجه به اینکه ۱ در ۳ زن که با برخی از انواع بیماری قلبی عروقی زندگی می کنند و  تقریبا نیمی از مرگ و میرهای قلب و عروق را تشکیل می دهند، حیاتی است که زنان در ابتدا از سلامت قلب خود آگاه باشند.