۰ نفر

اصرار انگلیس و فرانسه بر مواضع غیر سازنده در مذاکرات وین

۱۰ اسفند ۱۴۰۰، ۲۳:۰۲
کد خبر: 616533
اصرار انگلیس و فرانسه بر مواضع غیر سازنده در مذاکرات وین

با ورود مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین به مراحل حساس و سرنوشت ساز، انگلیس و فرانسه همچنان بر مواضع غیرسازنده که دست یابی به توافق نهایی را تهدید می‌کند اصرار دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، تیم مذاکره کننده ایران در وین تاکید دارد که بسته شدن پرونده ادعاهای سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران لازمه تحقق توافق نهایی است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در این باره گفته است: در بازگشت همه طرف‌ها به برجام، این امر پذیرفته نیست که ما هم نظام سخت راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیریم و از دیگر سو بطور همزمان برخی از موضوعات ما در دستور کار شورای حکام آژانس قرار داشته باشد.

تمام تلاش باقیمانده در وین هم ناظر بر این است که طرف غربی برخی موارد را استخوان در گلوی نگه نداشته و دوباره آن را در آینده خفه نکند. تاکید طرف ایرانی برای بستن پرونده ادعاها در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ناظر بر این است که طرف غربی اجرای توافق احتمالی را دوباره به گروگان نگیرد.

با این حال گزارش‌ها از نقش منفی فرانسه در پرونده ادعایی آژانس علیه ایران حکایت دارد. استفنی القاق مذاکره کننده ارشد انگلیس هم دقایقی پیش با انتشار پیامی در توئیتر تصریح کرد که تروئیکا در خصوص مسائل هسته‌ای مرتبط با ایران اشتراک نظر دارند.

وزیر امور خارجه ایران اخیرا در گفت‌وگویی تصریح کرد: اگر در این شرایط حساس مذاکرات در وین طرف‌های غربی، واقع بینانه عمل نکنند به طور قطع مسئول شکست احتمالی مذاکرات خواهند بود.