۰ نفر
چرا نباید از اجاق گازسوز استفاده کرد؟

بنابر نتیجه یک تحقیق در آلاینده‌های گاز طبیعی، موادی که سبب اسم و سایر مشکلات تنفسی می‌شود، کشف شد. همچنین این اجاق‌های سبب گرمایش کره زمین شده و انرژی‌ای برابر ۵٠٠هزار خودرو آزاد می‌کنند.

اقتصاد آنلاین - سیده زهرا محمودی؛ طبق یک مطالعه در دانشگاه استنفورد، اجاق‌های گازسوز که در خانه‌ها استفاده می‌شود و مورد علاقه آشپزها هم هست،  گاز متان زیادی در سرتاسر ایالات متحده تولید می‌کنند و این موضوع تاثیر زیادی بر جو دارند؛ در حدی که تاثیرشان با نیم میلیون خودرو برابر است.

محققان دانشگاه استنفورد سطح متان و اکسیدهای نیتروژن را در داخل خانه تجزیه و تحلیل کردند . در این تجزیه تحلیل آلاینده‌هایی که می‌توانند باعث آسم و سایر مشکلات تنفسی شوند کشف شد.

این مطالعه که روز پنجشنبه منتشر شد، در حالی انجام شد که جوامع در سراسر کشور در مورد ممنوعیت استفاده از گاز طبیعی در ساختمان‌های جدید به عنوان بخشی از مبارزه با تغییرات آب و هوایی هشدار می‌دهند.

راب جکسون، نویسنده ارشد، دانشمند محیط زیست در استنفورد، در مصاحبه‌ای گفت: «اجاق‌های گاز سیاره را گرم می‌کنند و آلاینده‌های هوای داخل خانه را که تنفس می‌کنید آزاد می‌کنند؛ هر دو را دریافت می‌کنید». 

او گفت که حذف خدمات گاز برای خانه‌های نوساز منطقی است، «در غیر این صورت، ما در دهه‌های آینده درگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای هستیم.»

‌متان، جزء اصلی گاز طبیعی، در ۲۰ سال اول پس از انتشار در جو، بیش از ۸۰ برابر پتانسیل گرمایش جهانی دی اکسید کربن دارد. این مطالعه که سطح متان را در ۵۳ آشپزخانه خانه کالیفرنیایی که با ورقه‌های پلاستیکی بسته شده بودند اندازه‌گیری کرد، نشان داد که اجاق‌های قدیمی و جدید به طور یکسان گاز را منتشر می‌کنند و ۷۶ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در زمانی رخ می‌دهد که از این وسایل استفاده نمی‌شود. 

از آنجایی که بیش از یک سوم خانوارهای ایالات متحده یا ۴۰ میلیون خانه دارای اجاق گاز سوز هستند، محققان تخمین می زنند که انتشار گاز متان در سراسر کشور در هر سال پتانسیل گرمایش جهانی برابر با ۵۰۰۰۰۰ خودرو را دارد.

۰ نفر