۰ نفر

مشاور مالی نخست وزیر عراق؛

چین مصرف کننده ۴۴درصد از صادرات نفت عراق است

۳۱ تیر ۱۴۰۰، ۲۲:۴۷
کد خبر: 547344
چین مصرف کننده ۴۴درصد از صادرات نفت عراق است

مشاور مالی نخست وزیر عراق خبر داد که توافق همکاری چین و عراق از ماه گذشته (خرداد) اجرایی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مظهر محمد صالح» مشاور مالی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق تأکید کرد که چین مصرف کننده ۴۴ درصد از صادرات نفت عراق است.

صالح به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که توافق همکاری چین و عراق از ماه گذشته وارد فاز اجرایی شده است.

وی تصریح کرد، چین، نخستین بازار برای صادرات نفت عراق است و به تنهایی حدود ۸۰۰ هزار بشکه نفت از عراق به این کشور صادر می‌شود.

این مسئول عراقی تأکید کرد، بخشی کمی از این صادرات، هزینه قراردادهای خدمات‌رسانی نفتی شرکتهای چینی فعال در عراق می‌شود.

صالح خبر داد که روزانه مبلغ صد هزار بشکه، در یک حساب بانکی خاص سپرده گذاری می‌شود تا از آن برای پروژه‌های همکاری بین دو کشور استفاده شود.

صالح آذر ۱۳۹۹ گفت که توافق پکن-بغداد تحت عنوان «نفت در برابر بازسازی» همچنان ادامه دارد و بنا بر تأکید مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه، عراق، نیازمند بازسازی زیرساختهای خود است، خاطر نشان کرد، در سال جاری میلادی، دو مشکل در اجرای این توافق به وجود آمد: نخست بسته شدن اقتصاد چین و انزوای این کشور به خاطر کرونا. دوم، عدم انجام پروژه‌های دولتی جدید در عراق؛ زیرا بودجه سرمایه‌گذاری تصویب نشد.

این مسئول عراقی ادامه داد، مشکل دیگری که از سمت عراق وجود داشت، شرایط دشوار مالی است که این کشور به خاطر وضعیت نابسامان بازارهای نفتی با آن درگیر است.

صالح همچنین گفت که این توافق، بیست ساله است و منبع تأمین مالی آن، بخشی از نفت عراق است که به چین صادر می‌شود.

دولت پیشین عراق به نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی»، طی سفری که سال گذشته به چین داشت تفاهم‌نامه‌ زیادی با چین در زمینه‌های اجرای پروژه‌های اقتصادی و حمل و نقل و غیره امضا کرد.

برخی احزاب سیاسی از دولت الکاظمی به دلیل اینکه تحت فشار آمریکایی‌ها مجبور به لغو این توافق‌ها شده، انتقاد کرده‌اند. او تابستان گذشته در رأس هیأتی بزرگ به آمریکا رفت و توافق‌هایی را با مقامات این کشور امضا کرد.