۰ نفر

مرکز آمار انگلیس اعلام کرد؛

کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری انگلیس

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱:۳۰
کد خبر: 528974
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری انگلیس

نرخ بیکاری انگلیس برخلاف پیش بینی‌های قبلی به کمترین سطح پنج ماه اخیر رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مرکز آمار انگلیس اعلام کرد که نرخ بیکاری این کشور در ١٢ ماه منتهی به مارس با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۴.۸ درصد رسید که ۰.۲ درصد کمتر از انتظار کارشناسان قبلی و کمترین بیکاری ثبت شده در این کشور طی پنج ماه اخیر بوده است.  

شمار بیکاران این کشور طی این مدت با ۱۱ هزار نفر کاهش به یک میلیون و ۶۵۹ هزار نفر رسید.  به گفته کارشناسان، اصلی ترین عامل موثر بر نرخ بیکاری انگلیس طی این مدت مربوط به تعدیل نیرو برخی شرکت ها در نتیجه شیوع کرونا بوده است.  

طی این مدت شمار شاغلان انگلیسی ۸۴ هزار نفر بیشتر شده و به ۳۲ میلیون و ۵۱۴ هزار نفر رسیده است.  نرخ اشتغال نیز که نسبت جمعیت شاغل به کل جمعیت سنی مناسب برای کار کردن را اندازه می گیرد به ۷۵.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

متوسط نرخ بیکاری انگلیس در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۲۰ معادل ۶.۹۷ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۴ با ۱۲ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۷۳ با ۳.۴ درصد بوده است.

تونی ویلسون- مدیر مرکز مطالعات اشتغال انگلیس- در همین رابطه گفت: با نگاه بلندمدت، لازم است دولت حمایت های بیشتری از بازار کار به عمل آورد در غیر این صورت با ریسک ایجاد بحران های بعدی مواجه خواهیم شد. اقتصاد سال قبل ۱۰ درصد کوچک شد و این یعنی خسارت وارد به آن فراتر از چیزی بوده است که به دولت امکان دهد احیای آن را بدون دخالت نظاره گر باشد و کمکی نکند.   

بانک مرکزی انگلیس پیشتر اعلام کرده بود انتظار بازگشت نرخ بیکاری به محدوده ۵.۴ درصدی که در ماه دسامبر به ثبت رسیده بود را ندارد و وضعیت اشتغال با بازگشایی مجدد کسب و کارها رو به بهبود خواهد رفت.