۰ نفر

معاون اول رییس جمهور خبر داد؛

جهش قابل توجه در زمینه خرید واکسن خارجی / اختصاص یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۲:۳۹
کد خبر: 526849
جهش قابل توجه در زمینه خرید واکسن خارجی / اختصاص یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن

معاون اول رییس جمهور گفت: همبستگی، انسجام و حس خیرخواهی مردم و همچنین حضور فعالانه و با برنامه دولت می‌تواند کشور را در عبور از بحران‌ها سربلند بیرون بیاورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) همزمان با هفته هلال احمر در مراسم افتتاح و رونمایی از خانه های هلال، با اشاره به اینکه ایران همواره با تهدیدات سوانح طبیعی و اجتماعی متعدد و متنوعی روبرو بوده است،‌ تصریح کرد: این تهدیدها می تواند همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد که باید برای حل این بحران ها و مواجهه با تهدیدات چاره اندیشی کرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مهمترین مسئله برای حل بحران ها توانمندسازی جامعه و نهادهای حکومتی درزمان مواجهه با آنهاست، خاطرنشان کرد: باید اصلی ترین سوال برای نخبگان و مسئولان کشور این باشد که چگونه باید جامعه را توانمند کرد تا عوارض حوادث طبیعی و بحران ها به حداقل برسد و زندگی مردم تهدید نشود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ دولت و حکومتی به تنهایی در قالب نظام بروکراسی رسمی قادر به حل بحران ها نیست، گفت: بار حل این بحران ها از یک سو بر دوش دولت و نهادهای حکومتی و از سوی دیگر وابسته به مشارکت و همبستگی مردم است.

جهانگیری تاکید کرد: دولت و حکومت باید فعال، با برنامه و آینده نگری سیاست های لازم را پیاده سازی نماید تا جامعه در زمان بروز بحران ها بی پناه نباشد. موفقیت در این امر تکیه بر همبستگی و مشارکت مردم و جامعه مدنی دارد.

معاون اول رییس جمهور گفت: باید از ویژگی های منحصر به فرد خیرخواهی، همبستگی و مشارکت بالای مردم بعنوان یک سرمایه در اختیار حکومت برای حل بحران ها در کشور استفاده کنیم.

وی با اشاره به حوادث زلزله کرمانشاه و سیل فروردین 98 و همچنین شیوع بیماری کرونا در چهار سال گذشته، افزود: آنچه که مشهود است و بسیاری را در کشور به وجد آورد حضور بی سابقه، بی نظیر و کارساز مردم در زمان بروز این حوادث بود تا جایی که مردم سیستان و بلوچستان که خود در شرایط سخت زندگی و با حداقل امکانات به سر می برند به دنبال آن بودند تا کمک های مردمی خود را حتی به صورت حضوری به دست مردم زلزله زده کرمانشاه برسانند.

جهانگیری سازماندهی و ساماندهی نهادهای مسئول در زمان بروز بحران ها را از راهکارهای مهم مدیریت بحران در کشور نام برد و افزود: باید قابلیت این سازمان ها بویژه جمعیت هلال احمر را بالا ببریم و به همین منظور سازمان مدیریت بحران و شورای عالی برای سیاست گذاری با یک قانون خوب تشکیل شد تا همه نهادهای نظام و حاکمیتی در زمان بحران ها حضور موثر داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور افزود: به طور مشخص چند سازمان در زمان بحران ها نقش کلیدی دارند که مهمترین این سازمان ها جمعیت هلال احمر است که باید به نقطه ای برسد تا از قابلیت های بسیار بالا برخوردار شود.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در سالهای گذشته کارنامه و سابقه درخشانی داشته است، ادامه داد: اقدامات این جمعیت تا جایی بوده که توانسته در مسئله ساماندهی خود ۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور به ویژه در روستاهای دورافتاده راه اندازی کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به ایجاد 11 مرکز امداد و نجات در مناطق مختلف کشور و ایجاد پایگاه های امداد هوایی و اورهال بالگردهای امدادی توسط جمعیت هلال احمر، بر ضرورت افزایش بالگردها و تجهیزات این جمعیت، تاکید کرد و گفت: باید قابلیت جمعیت هلال احمر برای مقابله با حوادث طبیعی به صورت جدی بالا رود تا نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه پرآشوب،‌ پر تنش و ملتهب خاورمیانه، کشوری با ظرفیت بالای ایران بتواند در موارد و بحران های مختلف به مردم ایران و منطقه کمک رسانی کند که البته جمعیت هلال احمر در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، شیوع بیماری کرونا و مقابله با آن را یکی از موضوعات جدی در دستور کار کشور برشمرد و ادامه داد: در اوایل شیوع ویروس کرونا تامین تجهیزات حفاظتی مورد نیاز مردم، کادر پزشکی و بیمارستان ها مهمترین دغدغه کشور بود اما کارنامه بخش بهداشت و درمان در تجهیز تخت های بیمارستانی و آی سی یو و ابزار مورد نیاز مردم در زمان شیوع کرونا و در مدت زمان کوتاه بسیار درخشان بود.

وی با اشاره به اینکه در روزهای نخستین شیوع کرونا 200 هزار ماسک در روز تولید می شد و دغدغه کشور این بود که چگونه کادر درمان را به ماسک تجهیز کنیم، افزود: در آن زمان و برای واردات ماسک به کشور مانع تراشی های بسیاری انجام می شد اما الان علاوه بر تامین نیازهای مردم، صادرات ماسک انجام می شود و به تولید روزانه 27 میلیون ماسک رسیده ایم.

جهانگیری با اشاره به نظر سنجی های انجام شده در اوایل شیوع بیماری کرونا در خصوص آسیب پذیری مردم، تاکید کرد: پانزده ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور گذشته است و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است و باید جامعه را به گونه ای مدیریت کنیم تا تمام این ابعاد نظارت و برنامه ریزی شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مرحله اول مدیریت کرونا در کشور بر عهده ستاد ملی کرونا است که باید تلاش شود هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه بخشی از بار انجام واکسیناسیون در کشور بر دوش جمعیت هلال احمر است، تصریح کرد: میزان واکسن وارداتی نشان می دهد که در زمینه تامین و خرید واکسن خارجی جهشی رخ داده است و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بحث و صریحاً تصمیم گیری شد که با وجود تنگناهای ارزی دولت تامین واکسن یک اولویت باشد و در همین راستا یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن کشور اختصاص داده شد.

جهانگیری همچنین بحران کم آبی را یکی دیگر از دغدغه های کشور عنوان و تاکید کرد: ایران در منطقه ای خشک و با فشار جدی از نظر منابع آبی قرار دارد که در سخنرانی های قبلی خود به آن تاکید کرده ام نباید اجازه دهیم برخی چالش ها تبدیل به ابر چالش و برخی بیماری ها تبدیل به بیماری مزمن در کشور شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در دهه های گذشته راهکارهای مناسب برای حل مسئله کم آبی در کشور اتخاذ نشده است، ادامه داد: ایران همواره با مسئله آب روبرو است و سال جاری نیز میزان بارش ها به شدت کاهش یافت و با خشکسالی جدی روبرو هستیم که از الان آثار خود را در همه مسائل اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی نشان خواهد داد.

وی بر ضرورت همبستگی جامعه برای مقابله با خشکسالی در کشور تاکید کرد و گفت: خشکسالی یکی از مهمترین مسایل در کشور است و ممکن است برخی از مردم فکر کنند که آب مورد نیاز آنها توسط سایر مناطق کشور برداشت می شود و به همین منظور در فشار قرار گرفته اند که باید صاحب نظران، تریبون داران و نخبگان کشور در چنین مقطعی کمک نمایند همبستگی مردم آسیب نبیند و مردم نسبت به یکدیگر بدبین نشوند.

جهانگیری از وزارت نیرو درخواست کرد تا با اولویت بندی و برنامه ریزی مناسب به گونه ای اقدام کند که آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در سال جاری با مشکل روبرو نشود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: سازمان مدیریت بحران نیز باید با کمک به کشاورزان مشکلات این بخش از جامعه در زمینه تامین آب را حل نماید تا در این سال خشکسالی دچار مشکل نشوند. البته دولت نیز علی رغم وجود مشکلات و محدودیت ها برای حل این مسئله آمادگی کامل دارد.

وی در ابتدای سخنان خود هفته هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ را به همه کسانی که در این نهاد بصورت داوطلبانه و یا مسئول مشغول فعالیت هستند تبریک گفت.

جهانگیری با بیان اینکه هر چقدر فرصت پیش بیاید تا درباره خدمات ارزشمند هلال احمر در حوادث مختلف قدردانی کنیم باز هم کم و اندک است، ادامه داد: امدادگران جمعیت هلال احمر از اصلی ترین نهادهایی هستند که همواره در لحظات اول حادثه به انسان های آسیب دیده و نیازمند کمک کمک رسانی می کنند که باید همواره سپاسگزار اعضای جمعیت هلال احمر باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به منابع کم نظیر طبیعی، انسانی و اجتماعی ایران ادامه داد: باید با وجود این منابع ایران را تبدیل به کشوری پیشرفته کنیم و زندگی خوب برای مردم ایران فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه در کمتر کشوری ظرفیت بالای منابع معدنی، موقعیت جغرافیایی و نیروی جوان تحصیلکرده در کنار یک همبستگی مردمی قرار می گیرد، ادامه داد: باید با وجود چنین شرایطی پیشرفت های خوبی در کشور به وجود می آمد و قطعا با برطرف کردن نقص های موجود می توان از این ظرفیت ها استفاده مطلوبتر کرد.

همچنین پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور حجت الاسلام و المسلمین معزی نماینده ولی فقیه در هلال احمر با تاکید بر اینکه آیین مقدس اسلام نسبت به امداد و نجات انسان ها اهتمام ویژه ای دارد، ادامه داد: جمعیت هلال احمر با هدف خدمت به مردم در قالب مردمی پدید آمد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها تغییر نام پیدا کرد بلکه نشان داد که همانند دیگر فعالیت ها در جمهوری اسلامی ایران از سرشت مردم سالاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در کنار دولت همواره به دنبال کمک رسانی به مردم ایران بوده است گفت: باید اعتبار این جمعیت را در سراسر کشور بالا ببریم و مردم همواره این جمعیت را در اذهان خود حاضر ببیند.

کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر نیز با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات و دستاوردهای این جمعیت به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا تاکید کرد: این جمعیت در طرح شهید سلیمانی بعنوان یکی از سه ضلع مهم اجرای این طرح بود.

وی با اشاره به اقدامات این جمعیت در منطقه ادامه داد: در حادثه بندر بیروت جمعیت هلال احمر بعنوان اولین سازمان امدادرسان در لبنان حضور یافت و با تاسیس یک بیمارستان صحرایی به مردم آسیب دیده در این حادثه کمک نمود.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته به 6 کشور درگیر جنگ در منطقه و همه طرف های جنگ پیشنهاد ارسال کمک داشته ایم.

وی با اشاره به کمک های نقدی و غیرنقدی سایر کشورها و همچنین خیرین به این جمعیت درزمان حوادث طبیعی در کشور، ادامه داد: تمامی این کمک ها بین گروه های هدف تقسیم شد که البته دولت نیز پشتیبانی ها و حمایت های خوبی همواره از این جمعیت داشته است.

در پایان این مراسم نیز از کتاب حماسه سرخ که در زمینه جانفشانی های امدادگران جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس به نگارش در آمده است با حضور معاون اول رییس‌جمهور جمهور رونمایی شد.