۰ نفر

رییس انجمن آسم و آلرژی؛

شدت بیماری آسم در کلان شهرها در حال افزایش است

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۹:۱۸
کد خبر: 526107
شدت بیماری آسم در کلان شهرها در حال افزایش است

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران، بیماری آسم را کماکان یک معضل بهداشت جهانی ذکر کرد و گفت: شدت این بیماری در کشورهای در حال توسعه مانند ایران به خصوص در کلان شهرها و حاشیه این مناطق در حال افزایش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مصطفی معین با بیان این که این بیماری تقریبا در همه کشورها کم و بیش شایع است، افزود: دلایل مختلفی برای این موضوع مطرح شده  که از مهم ترین آنها می توان به تغییرات آب هوایی اشاره کرد، این موضوع به خاطر وجود آلاینده در اتمسفر زمین، سبب شده در شهرها به خصوص کلان شهرها با الودگی بیشتری مواجه باشیم.
وی ادامه داد: طولانی تر شدن گرده افشانی، افزایش گرما، بیشتر بارندگی و سونامی ها  سبب افزایش آلرژی و آسم شده است.
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: اگر بتوان عوامل خطر محیطی را کنترل کرد، می توان شاهد پیشگیری اولیه بود که در این حالت نه تنها آسم کاهش پیدا می کند بلکه به وجود نیاید.

۳۳۹ میلیون نفر در دنیا مبتلا به آسم هستند

معین یادآور شد: طبق آخرین آمار جهانی ۳۳۹ میلیون بیمار مبتلا به آسم در دنیا زندگی می کنند و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۴۰۰ میلیون افزایش کند که نشان می دهد آهنگ رشد ادامه دارد.
وی افزود: در برخی از کشورهای توسعه یافته جلوی رشد بیماری گرفته شده و ثابت مانده است.
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران تاکید کرد: شدت آسم هم در کشورهای در حال توسعه مانند ایران به خصوص در کلان شهرها و حاشیه این مناطق در حال افزایش است.
معین افرود: اگر بیماری آسم به خوبی کنترل نشود و تبدیل به آسم مزمن شود، ممکن است به بیماری برگشت ناپذیر تبدیل شود.
این پزشک متخصص یادآور شد: تحقیقات اپیدمیولوژیک متعددی در ۲ دهه گذشته در ایران انجام شده است ، حدود ۱۰ سال پیش هم یک متاآنالیز برای مقدار شیوع آسم را انجام دادیم.
معین ادامه داد: در آن تحقیق مشخص شد که حدود یک سوم موارد کودکان در کلان شهر تهران علایم آسم از جمله سرفه و خس خس سینه و تنگی نفس را از خودشان نشان دادند.
وی مهم ترین عامل این موضوع را آلودگی هوا اعلام کرد و گفت: همکاری نکردن بیماران، نداشتن آموزش های لازم و آلودگی داخل منازل هم در این موضوع تاثیر گذار بوده است.

باورهای نادرست در باره آسم را اصلاح کنیم

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران خاطرنشان کرد: بیماری آسم که به تدریج  در سطح جهانی اهمیت یافت و مردم آگاهی بیشتر پیدا کردند ، شایعات، بدفهمی ها، شبه علم و حتی خرافاتی هم درمورد آن ترویج یافت که باید به صورت علمی با این مساله مقابله شود.

معین گفت: امروز که دوران اینترنت است و در فضای مجازی و اجتماعی، انواع و اقسام مطالب منتشر می شود و مردم هم به راحتی آنها دسترسی دارند، سبب شده تا تحت تاثیر این مطالب قرار گیرند.
وی ادامه داد: این مطالب می تواند سبب کاهش توصیه های پزشکان یا انجام کارهایی شود که به ضررشان تمام می شود.
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران تصریح کرد: این باورهای نادرست فقط در ایران نیست و حتی کم و بیش به صورت جهانی مطرح است که باید به‌صورت علمی با آنها مقابله شود.
وی یکی از مهم ترین راهکار مقابله با این موضوع را آموزش های عمومی برای ارتقای سطح آگاهی و سواد سلامت جامعه عنوان کرد.

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران همچنین از برگزاری بیست و چهارمین همایش ملی و سالانه روز جهانی آسم با همکاری مرکز تحقیقات اسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در روزهای ۱۵ و ۱۶ اردیبهشت ماه به صورت وبیناری  خبر داد.

معین یادآور شد: یکی از محورهای این همایش اصلاح باورهای نادرست در مورد بیماری آسم بود که پزشکان و اندیشمندان در اصلاح این موضوع، مواردی را بیان کردند.