۰ نفر

سفیر روسیه؛

آمریکایی‌ها از پوتین عذرخواهی کردند

۳۰ اسفند ۱۳۹۹، ۱۱:۳۶
کد خبر: 514901
آمریکایی‌ها از پوتین عذرخواهی کردند

سفیر روسیه در آستانه عزیمت به مسکو اعلام کرد، نامه‌های بسیاری از شهروندان عادی آمریکایی دریافت نموده که به‌خاطر اظهارات نامناسب و بی‌خردانه "جو بایدن" عذر خواهی و از روابط دوستانه دو کشور حمایت کرده‌ا‌ند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در واشنگتن از مردم آمریکا، به‌خاطر ارسال نامه‌هایی به سفارت فدراسیون روسیه در حمایت از روابط دوستانه بین دو کشور قدردانی کرد. به گفته وی، آمریکایی‌ها در این نامه‌ها به خاطر سخنان نامناسب و بدون تفکر "جو بایدن" خطاب به "ولادیمیر پوتین" رییس جمهوری روسیه، عذر خواهی کرده‌اند.

به  گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ آنتونوف امروز (شنبه) در پیامی که در صفحه فیس‌بوک سفارت روسیه منتشر شده، نوشته است: «می‌خواهم از شهروندان آمریکایی که با ارسال نامه‌هایی برای ما، از توسعه روابط دوستانه بین ایالات متحده و روسیه حمایت کرده‌اند، تشکر کنم. بسیاری از آنها، عدم موافقت و عذرخواهی خود نسبت به اظهارات نامناسب و عجولانه شنیده شده از سوی بالاترین مقامات واشنگتن خطاب به رییس جمهوری روسیه را اعلام کرده‌اند.»

سفیر روسیه ابراز عقیده کرده است: «من عمیقاً تحت تأثیر مواضع دوستانه شهروندان عادی آمریکایی قرار گرفتم که به خوبی درک می‌کنند که گفت‌وگو بین مقامات واشنگتن و مسکو باید بر اساس اصل احترام متقابل و برابری باشد. این برخورد مردم آمریکا نشان می‌دهد توان بالقوه برای عادی سازی روابط دو کشور هنوز از بین نرفته است. و من امیدوارم که دولت ایالات متحده هم به صدای رأی دهندگان آمریکایی گوش داده و از خط مشی از بین بردن روابط دوجانبه با روسیه دست بردارد.»  

روابط روسیه و آمریکا، موضوع نشست پوتین با اعضای شورای امنیت بود

لازم به یادآوری است که در پی توهین "جو بایدن" رییس جمهوری آمریکا به "ولادیمیر پوتین"، سفیر روسیه برای انجام رایزنی درباره روابط آتی با ایالات متحده، به مسکو فرا خوانده شده است. آنتونوف امروز، شنبه، برای این منظور عازم کشورش می‌شود.

ضمن اینکه، طبق اطلاعات دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، رییس جمهوری روسیه روز جمعه در نشست عملیاتی با اعضای دائم شورای امنیت این کشور، روابط روسیه و آمریکا را مورد بررسی قرار داد. جزییات این نشست فاش نشده است.

ولادیمیر پوتین روز پنج‌شنبه به جو بایدن، همتای آمریکایی خود پیشنهاد انجام یک گفت‌وگوی علنی در برنامه زنده تلویزیونی را داد. به عقیده وی، چنین گفتگویی می‌تواند مورد توجه مردم روسیه و ایالات متحده قرار بگیرد.

رییس جمهوری روسیه همچنین در پاسخ به سخنان بایدن که "او را قاتل نامیده بود"، برای وی آرزوی سلامتی کرده و به یک طعنه کودکانه اشاره کرد که «هر کس، کسی را به نامی خطاب کند، نام خودش آن است».