۰ نفر
توقف رشد پول در آذر ماه/ کاهش انتظارات تورمی

همتی با تأکید براینکه توقف رشد «پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است، گفت: بانک مرکزى براى بهبود کنترل رشد متغیرهاى پولى، محدودیت بر رشد ترازنامه بانکها را از دى ماه جاری ابلاغ نموده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود به بیان نکاتی درباره متغیرهای پولی پرداخت و نوشت:  امروز ، گزارش تحلیلی آذر ماه بانک مرکزی منتشر شد. دو واقعیت آماری قابل توجه درگزارش است:

۱- رشد ۱۵.۵ درصدی پایه پولی در ۹ ماهه سال جاری.

۲- توقف رشد «پول» در آذر ماه و کاهش ۱۰.۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذرماه نسبت به آبان ماه.

چند نکته کلیدی در مورد این آمار قابل اشاره است:

 توقف رشد«پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

 کنترل رشد «پایه پولی»، علیرغم شرایط بی سابقه اقتصادی و انتقال بیشتر فشارهای آن به بانک مرکزی، اگرچه مطلوب بانک مرکزی نیست، اما اولاً رشد پایه پولی و نقدینگی باید بر اساس شرایط مورد توجه قرار گیرد و ثانیاً، بانک مرکزی برای بهبودکنترل رشد متغیرهای پولی، محدودیت بر رشد ترازنامه بانک‌ها را از دی ماه جاری ابلاغ نموده است تا آنچه که مقدور است جهت کنترل تورم بکار گیرد.

 امروزه، مهمترین دست آورد علم اقتصاد در عرصه سیاست گذاری، شناخت ریشه های تورم و درمان آن است. این مهم، نتیجه سه تغییر مهم و کلیدی بوده است و آن اذعان به اینکه

۱-سیاست مالی بر اساس یک قاعده مشخص انجام گیرد

۲-سیاست پولی مستقل و متمرکز بر اهداف مصرح قانونی خود باشد

۳-بانک مرکزی متعهد به هدف کاهش پایدار تورم باشد.

 برای تحقق این سه امر، در کشورهایی که توفیقات مهمی در مهار و کنترل تورم داشته‌اند، نهادهای قانونگذار اجازه هرگونه دخالت و سلطه بر سیاست‌گذاری پولی را از نهادهای مختلف گرفته‌اند و بطور مشخص، بانک مرکزی را متولی سیاست پولی کرده‌اند و لذا، استقلال بانک مرکزی صورت قانونی و الزام‌آور به خود گرفته است.

photo_2021-01-09_13-59-23