۰ نفر

سبزی‌های خشک قابل اعتمادند؟

۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۱
کد خبر: 418566
سبزی‌های خشک قابل اعتمادند؟

سبزی خشک در سه سطح خانگی و صنفی و صنعتی تولید می‌شود. تولید هر ماده غذایی همچون سبزی‌های خشک در صنعت بر اساس استانداردهای مربوطه و تحت نظارت مستمر سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد و زیر نظر مسؤول فنی کارخانه انجام می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم ،در صنعت آزمون‌های بهداشتی دوره‌ای برای پرسنل برگزار شده و از نظر سلامت بررسی می‌شوند جالب تر این‌که تستی وجود دارد که از انگشتان پرسنلی که با ماده غذایی در تماس مستقیم است کشت میکروبی گرفته می‌شود.

همچنین دستگاه‌های دخیل در تهیه و تولید مواد غذایی به خصوص سبزیجات و سطوح کار به طور مرتب و مداوم ضدعفونی می‌شوند. مراحل تهیه سبزی خشک در کارخانه به این صورت است که ابتدا سبزیجات آبشویی مقدماتی شده و پس از ضدعفونی، آبشویی نهایی و آب چکان شده و برای خرد شدن آماده می‌شوند. گاهی برخی از انواع سبزیجات را به منظور حفظ رنگ طبیعی و به تعویق افتادن فساد بافت به مدت 5/1 تا 3 دقیقه در آب جوش یا بخار آب آنزیم بری (بلانچینگ) می‌کنند.

سپس سبزیجات با اندازه‌های یکسانی با دستگاه خرد و برای خشک شدن آماده می‌شوند. مزیت سبزی‌های خشک شده صنعتی دراین است که با استفاده از دستگاه خشک‌کن در دما و رطوبت مشخص و در مدت زمان تعریف شده‌ای خشک می‌شوند. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که نه تنها سبزی افت ارزش تغذیه‌ای نداشته باشد، بلکه در حین خشک شدن سبزی‌ها فرصتی برای فساد آنها فراهم نشود.

در نهایت پس از خشک شدن سبزی‌ها برخی از انواع آن را که بافت دار باشد در داخل جعبه‌هایی قرار داده و مدتی می‌گذارند تا چنانچه رطوبتی در بافت سبزی باقی مانده باشد حذف یا تبادل شود. سبزی‌های خرد و خشک شده ظرفیت جذب رطوبت بالایی دارند و می‌توانند انواع بوها را به خود جذب کنند.

بنابراین این نوع محصولات باید در ظروف شیشه‌ای، فلزی یا پلاستیکی دربسته در محیط خنک نگهداری شوند.

سبزی‌های فله چطور؟

محصولات تهیه شده در واحدهای صنعتی در مقایسه با واحدهای صنفی مقررات و نظارت جدی‌تری دارند.سبزی‌های فله‌ای اغلب تاریخ تولید و انقضای مشخصی ندارند و اغلب در عطاری‌ها و در محیط باز نگهداری می‌شوند ضمن این‌که کیفیت شست‌وشو و نحوه خشک کردن آنها مشخص نیست.

محصولات خشکی که تاریخ مصرفشان گذشته باشد گرچه برای مصرف‌کننده بیماریزا نخواهند بود، اما از نظر کیفی و ارزش تغذیه‌ای افت چشمگیری دارند. بنابراین بهتر است سبزی خشک را از انواع کارخانه‌ای که دارای تاریخ مصرف، پروانه بهداشت و نشانه استاندارد است انتخاب کنید.‌