۰ نفر

ادعای دبیرکل اتحادیه عرب علیه ایران

۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۴۴
کد خبر: 384692
 ادعای دبیرکل اتحادیه عرب علیه ایران

دبیرکل اتحادیه عرب با طرح ادعاهای بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی حزب الله لبنان را به جنگ با اسرائیل واداشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در گفت‌وگو با الشرق الاوسط ضمن طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بحران سوریه به مساله حمله انصارالله یمن به آرامکو پرداخت و با بیان این که باید با رفتارهای ایران در منطقه مقابله شود، گفت که من نمی‌گویم ایران موشک و پهپاد به سوی عربستان پرتاب کرد بلکه منتظر تحقیقات خواهم ماند و مدعی شد که داده‌ها نشان می دهد این سلاح ها در ایران ساخته شده است و افزود: اینکه چه کسی آنها را شلیک کرد و از کجا شلیک شدند را کارشناسان مربوطه تشخیص خواهند داد و من مطمئن هستم که به نتیجه نهایی در رابطه با این مساله خواهیم رسید.

وی با بیان این که ایران به دنبال صادر کردن انقلاب اسلامی به کشورهای دیگر است، ادعا کرد: من از چیز هایی که می گویم مطمئن هستم و بعد از ده سال براین اتفاقات تاکید می کنم که ایران حزب الله لبنان را در سال ۲۰۰۶ میلادی به جنگ با اسرائیل واداشت و این پیامی از ایران به اسرائیل بود. درگیری های حماس با اسرائیل در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی نیز با حمایت و تشویق ایران انجام شد؛ این مساله مثل روز برای من روشن است.

ابوالغیط ضمن متهم کردن ایران به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و لزوم مقابله با این دخالت ها به کمیته چهارجانبه عربی اشاره کرد و گفت: این کمیته که متشکل از مصر، بحرین، امارات و عربستان است هر شش ماه یک بار جلسه برگزار می‌کند و در رابطه با دخالت های ایران در منطقه تبادل نظر می‌کنند.

به گزارش ایسنا، این ادعاها درحالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه بوده و برای حل بحران های عربی تلاش فراوانی کرده است.