۰ نفر

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

حبوبات پرمصرف در 10ماه گذشته چقدر گران شد؟

۸ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۰۲
کد خبر: 325367
حبوبات پرمصرف در 10ماه گذشته چقدر گران شد؟

دهم تیرماه نخستین فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات اقلام خوراکی از جمله انواع حبوبات منتشر شد. در این فهرست 131شرکت واردکننده بیش از 80میلیون یورو ارز دولتی برای واردات این محصولات دریافت کرده‌اند. اما به‌رغم تخصیص مقدار قابل توجه‌ای ارز برای واردات آن، دو قلم پر مصرف لوبیا چیتی و عدس به ترتیب 14.2 و 6.9 درصد افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته اند.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ مصرف سالیانه حبوبات شامل نخود، لپه، عدس و انواع لوبیا در کشور ما حدود 704 هزار و 700 تن است. آمارهای موجود نشان می دهد که حدود 60 هزارتن کسری حبوب داریم که باید از محل واردات تامین شود.

سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد تولید حبوبات ایران با 737 هزارتن در سطح 823 هزار هکتار نسبت به سال 1395 با تولید 960 هزارتن 7 درصد افزایش داشته است. به گفته مسئولان این وزارتخانه در سالجاری، با توجه به میزان کشت حدود 370 هزارتن نخود و عدس در کشور نیازی به واردات این دو محصول از خارج کشور نداریم، اما متاسفانه برخی واردکنندگان برای سودجویی اقدام به واردات نوعی نخود روسی و عدس کانادایی می کنند که قیمت این حبوبات در کشورهای مذکور پایین تر از کشورما است.

درجداول زیر به بررسی تغییرات قیمت لوبیا چیتی و عدس در 10 ماه گذشته تا به امروز پرداخته ایم؛

05