۰ نفر

سلامتی کودکان را جدی بگیرید

۱۹ اسفند ۱۳۹۵، ۹:۴۵
کد خبر: 181431
سلامتی کودکان را جدی بگیرید

هنگامی که کودکان نشانه‌هایی غیرمعمول را نشان می‌دهند، اغلب شرایطی طبیعی دارند و چندان جای نگرانی وجود ندارد. با این وجود، برخی نشانه‌ها به مشکلاتی جدی و حاد اشاره دارند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، در ادامه با برخی از این نشانه‌ها بیشتر آشنا می‌شویم که نیازمند توجه بیشتر هستند و ممکن است در صورت تداوم، مراجعه به پزشک ضروری باشد.

عدم واکنش به صداهای بلند

اگر نوزادان از قدرت شنوایی برخوردار نباشند یا مشکلی در این زمینه داشته باشند نمی‌توانند مشکل خود را به زبان بیاورند. همچنین، آنها نسبت به محرک‌های مختلف آن گونه که انتظار می‌رود واکنش نشان نمی‌دهند. اگر متوجه شدید صداهای بلند نوزاد شما را اذیت نمی‌کند یا وی واکنشی به آنها نشان نمی‌دهد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا احتمال وجود مشکلات شنوایی بررسی شود.

تب بالا و سردرد شدید

کودکان اغلب به واسطه بیماری‌هایی مانند ویروس‌های معده و عفونت‌های جزیی دچار تب می‌شوند. هنگامی که تب بالا با سردرد همراهی می‌شود و چنان شدید است که کودک تمایلی به باز نگه داشتن چشم‌های خود ندارد، این می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی بزرگ‌تر باشد. در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق این شرایط مشخص شود. تشخیص زودهنگام می‌تواند از عوارض بیشتر و مرگ پیشگیری کند.

ناشنوایی

همان گونه که کودکان بزرگ‌تر می‌شوند و در معرض دستگاه‌های پخش موسیقی قابل حمل، سیستم‌های استریو، بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و حتی خیابان‌های شلوغ شهر آشنا قرار می‌گیرند، قدرت شنوایی آنها ممکن است با خطر مواجه شود. قرار گرفتن در معرض سر و صداهای بلند می‌تواند به قدرت شنوایی کودک آسیب وارد کند. هنگام استفاده از هدفون اجازه ندهید کودکان صدا را بیش از اندازه افزایش دهند و مدت زمانی که در معرض سر و صدای بلند سپری می‌کنند را تا حد امکان محدود کنید.

مشکل تمرکز

نوزادان نمی‌توانند به شما بگویند که از تاری دید رنج می‌برند یا اینکه ناتوان از متمرکز کردن چشم‌های خود هستند. اما روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شناسایی این شرایط کمک کنند. اگر نوزاد شما هرگز روی اجسام متمرکز نمی‌شود یا در یافتن اجسامی که در نزدیکی وی قرار دارند با مشکل مواجه است، شرایط را به پزشک خود اطلاع دهید. نشانه‌هایی مانند دوبینی، مشکل در خواندن، یا بیش از اندازه نزدیک نشستن در برابر تلویزیون در کودکانی که در سن مدرسه قرار دارند باید مورد توجه قرار بگیرند. اگر فرزند شما عملکرد خوبی در کلاس درس ندارد، اطمینان حاصل کنید که به خوبی می‌تواند تخته سیاه را مشاهده کند یا خیر. مالش مداوم چشم نشانه دیگری از مشکلات بینایی بالقوه است.

درد شکمی

درد در ناحیه شکم میان برخی کودکان شایع است، به ویژه زمانی که رژیم‌های غذایی جدید را دنبال می‌کنند، مواد غذایی جدید را امتحان می‌کنند، یا بیش از اندازه از مواد غذایی کم ارزش مانند چیپس مصرف می‌کنند. اما اگر متوجه سطح غیر معمول ناراحتی در کودک خود شده‌اید، ممکن است مشکلی بزرگ‌تر شکل گرفته باشد. از نشانه‌های ناراحتی غیر معمول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:درد شکمی در قسمت پایین سمت راست، استفراغ، اسهال، حساسیت معده هنگام لمس.درد در ناحیه شکم می‌تواند نشانه ورم آپاندیس باشد. تفاوت کلیدی بین ورم آپاندیس و ویروس معده این است که در ورم آپاندیس درد شکم با گذشت زمان بدتر می‌شود.

کاهش وزن

کاهش وزن غیر قابل توضیح موضوعی نگران کننده است. نوسانات جزیی در وزن طبیعی هستند، اما کاهش چشمگیر و ناخواسته می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی بزرگ باشد. در این شرایط باید به پزشک مراجعه شود تا دلیل دقیق کاهش وزن در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناسایی شود.

تشنگی شدید

انجام ساعت‌ها بازی و ورزش نیاز بدن به آب را افزایش می‌دهد. اما نیاز سیری ناپذیر فرزند شما به آب و تشنگی دائمی حالتی عادی نیست و باید برای شناسایی دلیل آن به پزشک مراجعه کنید. ابتلا به بیماری دیابت یکی از دلایل اصلی تشنگی ارضاناپذیر محسوب می‌شود. تشنگی یکی از نشانه‌هاست و از نشانه‌های دیگر می‌توان به افزایش ادرار، گرسنگی شدید، کاهش وزن، و خستگی اشاره کرد. در صورت مشاهده این قبیل نشانه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن فرزند خود را برای معاینه نزد پزشک ببرید.

خستگی شدید

اگر فرزند شما نشانه‌های خستگی را نشان می‌دهد یا سطح انرژی وی همانند گذشته نیست، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. خستگی شدید به واسطه عوامل مختلفی شکل می‌گیرد. این شرایط را به عنوان نشانه‌ای از خواب کم شبانه یا عوارض دوران بلوغ دست کم نگیرید و به پزشک مراجعه کنید. پزشک طیف گسترده‌ای از احتمالات را بررسی می‌کند که از آن جمله می‌توان به کم خونی، سوء جذب، سردرد و افسردگی اشاره کرد. باید برای فرزند نوجوان خود این امکان را فراهم کنید تا بدون حضور شما با پزشک صحبت کند زیرا ممکن است قصد مطرح کردن موضوع پزشکی یا اجتماعی خاص را داشته باشد که از شرح آن در برابر شما خجالت می‌کشد.

مشکلات تنفس

از نشانه‌های آسم می‌توان به مشکلات تنفس هنگام انجام بازی یا ورزش، صدای سوت مانند هنگام بازدم، تنگی نفس، یا دشواری در بهبودی از یک عفونت دستگاه تنفسی اشاره کرد. درمان به بهبود کامل آسم منجر نمی‌شود اما در به حداقل رساندن نشانه‌ها یا توقف حملات آسم در زمان وقوع آنها کمک کند. اگر متوجه شدید فرزندتان در تنفس مشکل دارد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.