۰ نفر
دفاع جانانه نوبخت از سیف و طیب نیا

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با دفاع از عملکرد تیم اقتصادی دولت به ویژه وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی از ارسال پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۶ به دولت در هفته آینده خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمد باقر نوبخت در برنامه گفت وگوی ویژه خبری ، در پاسخ به پرسشی مبنی اعلام کارنامه حمایت از صنایع کوچک و متوسط ، افزود: در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی متعهد شدیم در دو عرصه افزایش تولید و اشغال گام برداریم و در بخش واحدهای خصوصی و تعاونی از طریق تسهیلات و طرح های عمرانی مربوط به دولت از اعتبارات خزانه پرداخت شود.

وی با بیان اینکه ،  قرار بود واحدهای تولیدی که به دلیل نداشتن سرمایه در گردش متوقف هستندو همچنین واحدهایی که نیاز به سرمایه دارند از تسهیلات برخودار شوند، اظهار داشت: ۵ هزار واحد از این نوع واحدها  شناسایی و ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به آنها ارایه شد این در حالی است که برای پرداخت ستاد تسهیلات  رفع موانع تولید در استان ها تشکل شده بود.

وی با اشاره به اینکه،  پیش بینی می شود با این روش بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار اشتغال ایجاد شود، تصریح کرد: دولت از دو روش نسبت به اعطای تسهیلات به واحدهای تولید اقدام کرد  یک بخش واحد ها از طریق ستاد تسهیل استانداری معرفی شدند که حدود  ۶هزار و ۵۹۵ واحد تولیدی از این طریق تسهیلات دریافت کردند علاوه بر آن  ۷ هزار و ۸۲ واحد تولیدی نیز به بانک ها مراجعه و تسهیلات را دریافت کردند.

سخنگوی دولت اظهارداشت: در مجموع ۱۳ هزار و ۶۷۷ واحد تولیدی تا چهارم آبان ماه به میزان ۹ هزار و ۸۸۴ میلیارد تومان از بانک ها تسهیلات دریافت کرده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا معتقدید که می توان با پمپاژ منابع شغل ایجاد کرد ، گفت: معمولا طرح هایی نظیر طرح ضربتی اشتغال می توانند شغل های کوتاه مدت ایجاد کنند اما امور مولد می تواند شغل های مستمر داشته باشد.

نوبخت با بیان اینکه دولت  به روش علمی عمل می کند و در سه ماهه اول سال ۷۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است، افزود: یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر امسال وارد بازار کار شدند و ۷۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شد اما تعدادی هم مشغول کار نشدند و تعدادبیکاران افزایش یافت.

وی ادامه داد: البته امسال یک میلیون و ۲۵۰ هزار  نفر وارد بازار کار شدند که نسبت به سال های گذشته بیشتر بود و این در حالی بود که تسهیلات به واحدهای تولیدی و بخش خصوصی ارایه شده است.

وی تصریح کرد: ۳۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات  به طرح های عمرانی ارایه می شود که ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر  از سال گذشته است.تا امروز ۱۵ هزار میلیارد تومان  اعتبارات  برای طرح های دولتی ارایه شده  که بیش از  ۴ هزار میلیاردتومان به صورت نقدی و بخشی نیز با خزانه اسلامی بوده است.

نوبخت افزود: همچنین ۲۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر طی هفته های آینده در جهت مطالبات به پیمانکاران پرداخت می شود.

وی ا ظهار داشت: قرار است تا بهار سال آتی ۳۲ کیلومتر از جاده کندوان که همه کوه و تونل است احداث شود و بر این اساس بیش از ۶۰ کیلومتر از جاده کرج چالوس کوتاه می شود.

سخنگوی دولت با اشاره به این موضوع که برخی از پیمانکاران طلب خود را از دولت با تاخیر دریافت کرده اند و یا اصلا دریافت نکرده اند، افزود: برای بازسازی اتوبان تهران کرج و رفع مشکل توقف مسافران مبالغی اختصاص یافته است و در این زمینه جلساتی با معاون وزیر راه و پیمانکاران برگزار کرده ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: تسهیلات بانکی و اعتبارات دولتی برای فعال کردن واحدهای تولیدی اختصاص می یابد.

**نرخ رشد اقتصادی سه ماهه ابتدای امسال ۴,۴ درصد

وی درباره رقم واقعی رشد اقتصادی گفت: بر اساس آمار مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی سه ماهه ابتدای امسال ۴,۴ درصد است .

 سخنگوی دولت درباره تفاوت یک درصدی این نرخ با نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی که حدود ۵,۴ درصد است گفت: بانک مرکزی هم نهاد تخصصی کارشناسی و متقن با مبانی محاسباتی خود است. گاهی نرخ تورم اعلامی ما کمی کمتر از نرخ تورم بانک مرکزی است و این تفاوت ناشی از مبانی محاسباتی و سال پایه است.

نوبخت با بیان اینکه آثار مجموعه سیاست های خروج از رکود را به صورت کوتاه مدت در سه ماهه پایانی سال گذشته مشاهده کردیم، تصریح کرد: در آن مقطع نرخ رشد اقتصادی ۱,۳ درصد بود که در سه ماه اول امسال به ۴.۴ درصد رسیده است.

** واریز تمامی مطالبات گندمکاران تا پایان هفته

وی درباره مطالبات گندمکاران هم گفت: تا پایان ماه آینده مطالبات گندم کاران پرداخت می شود. خرید تضمینی ما برای ۱۴، ۱۵ محصول است ولی همه این محصولات می تواند به نوعی در بازار بفروش برسد.

وی اضافه کرد: رقم قابل توجهی حدود ۱۲۷۰ تومان برای هر کیلوگندم توسط دولت اختصاص یافته است که اگر این محصول وارد می شود نرخ آن حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان تمام می شد. عمده محصول توسط گندم کاران در ماه های ابتدای سال درو شد و مجموعا آن را ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان فروختند.

نوبخت اظهارداشت: پیش بینی بودجه کمتر از این رقم بود و بنابراین دولت باید منتظر می ماند که خزانه دوباره پر شود. بر این اساس دولت تقبل کرد که از بازار پول و سرمایه این نقدینگی را تامین کند و با پرداخت ۲۰ درصد سود کاری کند که گندم کاران دچار مشکل نشوند.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت از مجلس در این باره مجوز گرفت. با توجه به اینکه به گندم کاران نمی توانستیم اوراق بدهیم بنابراین نهادهای مالی واسط تعریف شدند که آنها اوراق را در بورس بفروشند همچنین به تعدادی بانک هم فروخته شد.

وی ادامه داد: تاکنون حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و حدود ۳۰۰ میلیارد تومان باقی مانده که با توجه به نهاد مالی واسط و با همکاری وزارت جهاد و بانک کشاورزی و سایر بانک ها انجام و پول تامین شد و از امشب یا فردا شب پول توزیع می شود.

نوبخت گفت: تا پایان این هفته تمامی مطالبات گندم کاران پرداخت می شود و حتی یک مورد هم اگر از دولت طلب کار باشند به ما اطلاع رسانی شود.

وی افزود: برای توزیع هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول در بازار پول و سرمایه ملاحظاتی برای متغیرها داریم.

** پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا پایان آبان ماه

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره صندوق های بازنشستگی و پرداخت پاداش به فرهنگیان گفت:  دولت در بودجه  امسال  ۵ هزار میلیارد تومان پاداش بازنشستگی فرهنگیان را در پیش بینی کرد.

وی با بیان اینکه برای پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان بین یک هزار ۲۰۰ تا یک هزار ۳۰۰ میلیارد تومان وزارت آموزش و پرورش از بانک ملی تسهیلات گرفته است، اظهار داشت: شاید کمتر از ۱۰ درصد از این رقم باقی مانده و امروز دیگر تمامی مطالبات بازنشستگان فرهنگیان بابت پاداش بازنشستگی در سال ۱۳۹۳ پرداخت شده است.

نوبخت ادامه داد: در بودجه سال جاری مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگان اعم از فرهنگیان و غیر آن در نظر گرفته ایم؛ با این حال تعداد بازنشستگان غیر فرهنگی کم است.

سخنگوی دولت توضیح داد که دولت برای تامین این رقم مانند خرید تضمینی گندم، اوراق وارد بازار سرمایه کرده است.

وی افزود: نمی توانستیم به طور همزمان اوراق خرید تضمینی گندم و پرداخت پاداش بازنشستگان وارد بازار کنیم؛ این در حالی بود که برخی تصور می کردند دولت قصد دارد به جای پول نقد به فرهنگیان اوراق بدهد که دولت اصلا چنین قصدی نداشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر اوراق خرید تضمینی گندم و پرداخت پاداش بازنشستگان را به طور همزمان وارد بازار پول و سرمایه می کردیم، ثبات بازار از بین می رفت در حالی که ثبات آن برای دولت مهم است.

نوبخت از پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا پایان آبان ماه خبر داد و گفت: اوراق مرتبط با این موضوع نیز طی روزهای آینده بتدریج وارد بازار بورس خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد که دولت برای پرداخت مطالبات داروخانه ها و بیمارستان ها از بیمه سلامت، ۸ هزار میلیارد تومان از اسناد خزانه را ظرف روزهای آینده وارد بازار خواهد کرد.

**تعیین تکلیف کسرحق بیمه از اضافه کار

وی در پاسخ به سوالی درباره کسر حق بیمه از اضافه کار و عدم پرداخت آن به بازنشستگان براساس بخشنامه سازمان برنامه و بودجه گفت: قانون مشخص کرده است که دولت نمی تواند اضافه کار که موضوعی غیر مستمر است را برای حقوق مستمری بازنشستگی در نظر بگیرد.

نوبخت در عین حال افزود که تعدادی از دستگاه ها از کارکنان خود کسوراتی بابت اضافه کار در حق بیمه داشتند و دولت دستگاه هایی که چنین اقدامی را انجام داده بودند، در حقوق بازنشستگی کارکنانشان در نظر گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت شرایط بازنشستگان را درک می کند، گفت: باید دقت داشته باشیم که سال گذشته قیمت نفت به شدت تنزل پیدا کرد و حتی در مقاطعی به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه رسید؛ این موضوع باعث بروز مشکلات بزرگی برای تمامی کشورهای صادرکننده نفت از جمله عربستان و کویت شد و برخی از کشورها حتی ۱۵ درصد از حقوق کارکنان خود را کسر کردند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه عربستان برای تامین کسری بودجه خود ناچار به استقراض ۶۷ میلیارد دلاری از کشورهای دیگر شد، خاطرنشان کرد: در اجلاس اخیر صندوق بین المللی پول تمامی کشورها اذعان کردند که از بین کشورهای صادرکننده نفت تنها ایران توانسته است خود را با قیمت های پایین نفت تطبیق دهد.

وی ادامه داد: دولت برای پرداخت حقوق کارکنان در شش ماهه دوم سال گذشته مشکل داشت و برای تامین این موضوع ناچار شد نفت تولیدی شش ماهه نخست سال جاری را پیش فروش کند تا بتواند به تعهدات خود عمل کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با این حال در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته صندوق بازنشستگی اعلام کرد که نتوانسته حقوق تعدادی را پرداخت کند و دولت ناچار به دریافت هزار میلیارد تومان تسهیلات شد.

نوبخت در عین حال تاکید کرد که شرایط در بودجه سال جاری بهتر است زیرا قیمت نفت از سال گذشته بالاتر و همین طور رقم پیش بینی شده در بودجه بالاتر است.

 ** پیش فروش نفت در نیمه دوم سال گذشته و ۶ ماهه امسال

 سخنگوی دولت با بیان اینکه در نیمه دوم سال گذشته و ۶ ماهه اول امسال مجبور به پیش فروش نفت شدیم گفت: با اوراق فروخته شده در بورس و اختصاص منابع آن به طرح های عمرانی انتظار می رود به مرور شرایط بهبود یابد.

**دفاع نوبخت از تیم اقتصادی دولت

نوبخت درباره برخی اظهارات درباره اینکه دولت باید تیم اقتصادی خود را تغییر می داد گفت: سوال این است که چرا وزیر اقتصاد باید تغییر می کرد؟ اقتصاد کشور توسط ستادی به ریاست رییس جمهور اداره می شود و یکشنبه ها و پنج شنبه ها نشستی با حضور رییس جمهور، وزاری اقتصادی و مشاوران وی تشکیل می شود.

وی افزود: آیا پاداش تیمی که توانست نرخ تورم بالای ۴۰ درصد را به زیر ۸ درصد برساند و رشد منفی ۶,۸ درصد به مثبت ۴.۴ درصد رسیده این است که آن تیم از هم بپاشد؟

سخنگوی دولت افزود: من از طیب نیا و سیف دفاع می کنم و ما در زمانی توانستیم به نرخ رشد مثبت اقتصادی دست پیدا کنیم که هنوز تحریم ها پابرجا بود.

به گفته نوبخت، دولت خود را درباره مسکن مهر متعهد می داند و در حال حاضر قیمت تمام شده هم برای پیمانکار و هم متقاضی افزایش یافته و باید بخشی از هزینه ها را از طریق افزایش سقف وام تامین کنیم که این افزایش صورت گرفته است.

وی همچنین پیش بینی کرد با تسهیلات پرداخت شده به واحدهای نیمه فعال، شرایط رشد اقتصادی و اشتغال بهبود یابد.

سخنگوی دولت همچنین از ارسال پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۶ به دولت در هفته آینده خبر داد و گفت: دولت نیز در زمان مناسب و قانونی خود، لایحه را به مجلس تقدیم خواهد کرد.