کد خبر 465320

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خبر داد؛

بررسی دغدغه‌های فعالان بورس در کمیته بورس مجلس

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس از بررسی دغدغه‌های فعالان بورس در کمیته بورس مجلس خبر داد و با اشاره به پیشنهادات و مصوبات مطروحه در این جلسه گفت: به دنبال به ثبات رسیدن بازار سرمایه هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محسن علیزاده، اظهار کرد: نشست مشترک کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس با جمعی از فعالین، مدرسین و نمایندگان بازار سرمایه در راستای حمایت از سرمایه سهامداران خرد بازار برگزار شد.
وی افزود: ما تعدادی از فعالین بازار سرمایه را دعوت کردیم و در مورد اتفاقات اخیر بازار سرمایه بحث کردیم. دستور جلسه اول بررسی و آسیب شناسی نوسانات و اتفاقات اخیر بازار سرمایه و دستورکار دوم ارائه راهکارهای عملی و علمی برای بهبود وضع بازار سرمایه بود.
نماینده مردم سپیدان در مجلس ادامه داد: این جلسه مصوباتی داشت و پیشنهاداتی مطرح شد ازجمله تخصیص یک خط اعتبازری توسط بانک ها برای حمایت از سهامداران عمده که لازم است رییس کل بانک مرکزی اقدامات لازم را در این راستا انجام دهد.
علیزاده یادآور شد: تشویق به تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها در بازار سرمایه از دیگر پیشنهادات مطروحه در این جلسه بود. من به شرکت‌ها توصیه می‌کنم برای بهبود وضع بازار، تجدید ارزیابی انجام دهند، قطعا آیتم‌های تشویقی در این راستا در نظر گرفته می‌شود.
وی پیشنهاد افزایش سقف اعتباری کارگزاری‌ها را نیز از دیگر موارد مطروحه در این جلسه عنوان کرد و گفت: این موضوع امروز دنبال شد و سقف اعتباری کارگزاری‌ها تا ۵۰ درصد افزایش یافت.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اعلام آمادگی سازمان بورس برای تشکیل کانون صنفی سهامداران حقیقی خرد، تصریح کرد: امیدواریم پیش‌نویس اساسنامه را ارائه کنند، قطعا مجلس هم از آن حمایت می‌کند.
علیزاده الزام به بازارگردانی کلیه نهادهای بورسی و فرابورسی را از دیگر موارد مطروحه در این نشست عنوان کرد و گفت: اگر این اتفاق توسط برخی حقوقی‌ها نیفتد با آنها تعیین تکلیف خواهیم کرد.
وی افزود: پیشنهاد تخصیص یک درصد سهم از صندوق توسعه به صندوق تخصیص بازار نیز در این جلسه مطرح شد که دولت باید آن را دنبال کند و اگر لازم باشد ما هم در این راستا کمک خواهیم کرد.
عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس همچنین گفت: پیگیری و اختصاص درصدی از درآمدهای بازار برای آموزش فعالیت در بورس و فرهنگسازی نیز مطرح و مقرر شد به زودی سازمان بورس در این زمینه تفاهمنامه‌ای را با صداوسیما منعقد کند. علاوه بر این بحث استفاده از ابزار اختیار فروش هم مطرح شد که کمک شایانی به بهبود وضع بازار می‌کند و امروز هم بعضی حقوقی‌ها این کار را انجام دادند.
علیزاده با بیان اینکه مجلس تلاش خود را خواهد کرد تا حامی سرمایه مردم باشد، تاکید کرد: ما در این جلسه نگرانی و دغدغه‌ها را شنیدیم و به دنبال به ثبات رسیدن بازار سرمایه هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    نتیجه گیری جلسه بزرگان بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد