آشنایی با طبیعت بکر ایران / اروپای ایران کجاست؟

بندر انزلی یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای شمالی کشور است که جاذبه های گردشگری متنوعی دارد. شهر انزلی را به اروپای ایران هم تشبیه کرده اند!

آشنایی با طبیعت بکر ایران / اروپای ایران کجاست؟

به گزارش اقتصادآنلاین، بندر انزلی، یکی از شهرهای زیبای شمال ایران است که هر سال پذیرای میلیون ها مسافر است. بندر انزلی مکانهای دیدنی زیادی دارد و در کنار کمیت، تنوع دیدنی هایش هر گردشگری را به چند روز ماندن در شهر انزلی ترغیب می کند.

بندر انزلی یکی از دیدنی ترین شهرهای استان گیلان هم به جهت طبیعی و هم معماری است. انزلی دومین شهر گیلان با فاصله 40 کیلومتری( نیم ساعته) از رشت و پنجمین بندر فعال اقتصادی کشور به حساب می آید.

نام انزلی

در مورد وجه تسمیه بندرانزلی نظرات مختلفی وجود دارد. جمعی معتقد هستند زمانی که آخرین فاتحان عرب با گذر از کوه های البرز عاقبت به انزلی رسیدند، دستور پیاده شدن و فرود آمدن نهایی را به سربازان خود دادند و اسم انزلی از فعل انزل به معنی فرود بیا آمده است. بعضی هم آنرا تغییر یافته لغتی روسی به معنی« بمان» می دانند ولی نزدیکترین حدس به منطق، به معنی لنگرگاه اشاره می کند (انزل به معنی لنگر)، همچنین در بعضی متون یونانی برکه و مرداب با اسامی آنزالیا و انزلیوس خوانده شده اند که احتمال ریشه گرفتن اسم انزلی از کلمه های نامبرده باشد نیز منتفی نیست. بعنوان آخرین داستان در این زمینه جالب است بدانید که موسسان نخست شهر را دو برادر به اسم انزل خان و غازان خان می دانند که در عین رقابت بنای این دو شهر را گذاشتند.

بندر انزلی جاهای دیدنی بسیاری دارد

جاهای دیدنی بندر انزلی

در سفر به بندر انزلی دیدن بعضی از آثار را نباید از دست داد، در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می شود: 

تالاب انزلی

تالاب انزلی به باور کارشناسان محیط زیست یکی از بزرگ ترین و جالبترین تالاب های جهان از نظر تنوع زیستی است و در ساحل جنوب غربی خزر و در غرب دلتای سفید رود، در جنوب شهر انزلی واقع است. تالاب انزلی با وسعتی در حدود 280 کیلومتر مربع مربع و عمق 1.5 تا 2.8 متری می باشد و جزایر کوچک و بزرگی که سر از آن بیرون آورده اند.

در زمستان میزبان انواع پرنده های دریایی به خصوص قوهای سفید، غاز، اردک، مرغابی، چنگر و دیگر پرنده های مهاجر است. یکی از جذابیت های بی همتای تالاب انزلی، نیلوفرهای آبی است که در سرتاسر تالاب به چشم می خورد. نیزارها و لاله دریایی هم در حاشیه تالاب مناظری جالب در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. قایق سواری بر پهنه مرداب یکی از مفرح ترین لحظات سفر به بندر انزلی است.

تالاب انزلی

آکواریوم بندر انزلی

اوایل تیر ماه سال ۱۳۹۷ آکواریوم بزرگ منطقه آزاد انزلی بازگشایی شد و امروز یکی از مکانهای دیدنی بندر انزلی و رشت شمرده می شود. زیر بنای آکواریوم بیش از ۱۰٬۰۰۰ متر مربع و در چهار طبقه است. بزرگترین تونل آکواریوم کشور، گونه های مختلفی از زیباترین و نادرترین ماهی های دنیا در کنار سرگرمی های متنوع، جاذبه های آن هستند. 

آکواریوم بندر انزلی

موج شکن بندر انزلی

موج شکن انزلی که برای جلوگیری از صدمه زدن موج های دریا به کشتی ها و قایق ها ساخته شده، اینک به محلی برای تفریح و سرگرمی تبدیل شده است. تقریباً هر بازدیدکننده از انزلی یک تصویر یادگاری در کنار موج شکن دارد.

در سال 1274 احداث موج شکن غازیان و انزلی شروع گردید و 1293 کار احداث  آن به پایان رسید. موج شکن ها روی تیرهای چوبی که در کف دریا تعبیه شده اند ساخته شده و در سال های اخیر مورد مرمت قرار گرفته اند. 

پل های انزلی

در گذشته که غازیان و انزلی دو شهر جدا از هم بودند، رفت و آمد بین آن دو از طریق قایق انجام می شد. در سال 1314 ساخت پل های انزلی و غازیان به خاطر اتصال این دو مکان شروع شد. پل فعلی با جلوه هایی از گذشته خود به صورت بتنی ساخته شده است. گفته می شود در گذشته یکی از دهانه های آن متحرک بود.

برج ساعت بندر انزلی

این برج که یکی از قدیمی ترین بناهای انزلی است و هنوز از آن استفاده می شود، پشت بازار سپه و میدان انزلی واقع شده است. ظاهرا این برج به فرمان خسروخان گرجی، حاکم ناصرالدین شاه در انزلی در سال 1194 شمسی ساخته شده است.

این برج آجری 28 متری با چراغ روغنی اش به خاطر دیدبانی و همچنین راهنمایی کشتی ها ساخته شده و بعد از آن که در سال 1307 بازسازی شد در هر چهار طرف آن ساعتی نصب شد و از آن پس نامش را برج ساعت گذاشتند. این برج از مسافت چند کیلومتری قابل رویت است. 

برج ساعت

بلوار ساحلی

بلوار ساحلی بندر انزلی نیز یکی دیگر از مکانهای دیدنی بندر انزلی است که در نزدیکی اسکله واقع شده است، می توان گفت این پارک ساحلی در واقع نخستین  پارک در ایران است که از معماری روسیه الهام گرفته و در سال ۱۳۰۷ تاسیس شده است و منظره بسیار زیبایی به اسکله، کشتی های کوچک و بزرک، موج‎های خروشان دریا و مرغان دریایی آوازخوان معروف در این منطقه داده است دارد و در عصرها خصوصا روز های بهار و تابستان بوی درختان نارنج و پرتقال احساس بسیار خوبی به آدم می دهد.

حمام شاه در بندر انزلی

حمام شاه بندرانزلی یکی از قدیمی ترین حمام های شهر بود که پادشاهانی مانند ناصرالدین شاه، احمد شاه و رضا شاه در این گرمابه حمام نموده بودند. حمام شاه بواسطه« امیر هدایت الله فومنی» مشهور به« گیلانشاه» در سال ۱۱۲۰ شمسی احداث شد و مدتها بدست دولت آن زمان اداره می شد.

در اواخر دولت قاجاریه این گرمابه عمومی را فردی به اسم« عبدالحسین شفاهی» خریداری نمود. و بعد از مدتها بهره برداری از این مکان ، آنرا به فردی به نام« کشوری» فروخت. از حمام شاه انزلی در بسیاری از سیاحت نامه ها و کتاب ها نامبرده است.

کاخ سلطنتی انزلی

کاخ، موزه میان پشته در استان گیلان، شهرستان انزلی، شهر بندر انزلی و در منطقه میان پشته بین دو پل انزلی و پل غازیان در محوطه و سیعی واقع شده‌است.

این ینا در سال ۱۳۰۷ یک بار دچار آتش‌سوزی شد که در زمان رضا خان برای اقامت وی آن را بازسازی کردند و نام کاخ سلطنتی به آن نهادند. 

کاخ سلطنتی

حافظیه انزلی

در بالای بلوار ساحلی انزلی و در کنار بنای شهرداری، بنایی سفید رنگ مانند حافظیه شیراز قرار دارد. این بنا در سال 1311 به سفارش شهرداری و به وسیله جمعی از مهندسان آلمانی احداث شد. پیش از این، مکان برگزاری کنسرت های موسیقی بوده و هنوز هم به علت شباهتی که با حافظیه دارد به همین نام خوانده می شود. اینک از این محل در کنار جذابیت گردشگری بعنوان مکان برگزاری نمایشگاه های کوچک نقاشی و صنایع دستی استفاده می شود. 

حافظیه انزلی

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی

این کشتی تنها شناور سواحل شمالی کشور است که برای مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. صرف یک وعده همراه با موزیک و عبور روی آب های تالاب انزلی و دریای خزر تجربه ای است که ارزش امتحان کردن دارد. 

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی

آرامگاه آقا سید محمد نجفی

آیت الله سید محمد نجفی در سال 1257 شمسی در نجف اشرف( عراق) دیده به جهان گشود. ایشان از نوادگان امام حسینعلیه السلام و از سلاسه پاک حضرت محمد (ص) است. زندگی معنوی و روحانی و جاوید آقا سید محمد نجفی مدام در قلب عاشقان و مریدانش جا دارد و هیچ گاه فراموش نمی شود. روح بزرگوار و مقام عرفانی او واسطه استجابت حوائج نیازمندان و متوسلین بسیاری در درگاه الهی بوده است.

در بندر انزلی چی بخوریم؟

سفره گیلانی خیلی مشهور است ولی سفره انزلی چی ها هم شهره عام و خاص شده است. غذاهای دریایی و فصلی که با سبزی های محلی طبخ می شود، همراه با کباب های خوش طعم، تنها قسمتی از سفره شهروندان انزلی است. معروفترین غذایی که در انزلی میتوانید میل کنید، فسنجان است. این خورشت تقریباً مثل سایر فسنجان ها تهیه می شود با این تفاوت که مزه غالب آن ترشی است. رب انار فسنجان شمالی باید از نوع ترش آن باشد؛ همچنین فسنجان سنتی انزلی را به جای مرغ با گوشت چرخ کرده با مرغابی درسته می پزند. 

از انواع کباب های لذیذ، توصیه می شود در انزلی ترشه کباب را امتحان کنید که گوشت راسته گوسفند یا گوساله است که در سُسی حاوی گردوی چرخ کرده، رب انار، پیاز، چوچاق و جعفری برای نصف روز خوابانده شده است. انواع ماهی شمالی با بهترین طبخ در انزلی پیدا می شود ولی ماهی سوف( در فصل) ماهی سفید و اوزون برون بهترین گزینه ها هستند. بهترین بشقاب پیش غذای انزلی شمال اشپل، گردو و باقالاست. بورانی بادمجان، زیتون و سیر ترشی را در کنار غذا فراموش نکنید. کال کباب، ترشه شامی و خورش از دیگر خوراک های خوشمزه انزلی هستند.

فسنجان

از بندر انزلی چی بخریم؟

شنبه بازار انزلی از 70 سال قبل تا به حال به صورت هفتگی در خیابان میرزا کوچک خان برگزار می شود. در این بازار که محل تجمع انزلی چی ها و مردم روستاهای اطراف است، همه نوع جنسی عرضه می شود؛ از مرغ و جوجه زنده، تا اقسام سبزی های محلی، اقسام ترشی تا کفش و لباس و وسیله های کشاورزی.

از مراکز خرید دیگر شهر می توانیم از بازار انزلی واقع در خیابان پاسداران و بازار پردیس در خیابان مطهری نام ببریم.

بازار ساحلی که محل فروش صنایع دستی است نیز در بلوار ساحلی قرار دارد. بازار گیلار غازیان و بازار سپه در خیابان سپه هم از دیگر مراکز خرید شهر هستند. مرغوبترین سوغات انزلی را که شامل انواع ماهی، سبزیجات محلی، سیر ترشی و زیتون است را در شنبه بازار میتوانید تهیه کنید. حلوا عسلی، کاکا و نباتی همدر اغلب قنادی ها و سوغاتی فروشی ها قابل دسترس هستند. مرواریدبافی، مرسوم ترین صنایع دستی انزلی است که آنرا هم میتوانید از بازار هفتگی و مراکز فروش سوغات تهیه کنید.

منبع: بیتوته
ارسال نظر

  • نقل و حلوای قاسمی
    ۰ ۰

    سلام ممنون از مطالب مفید و ارزشمندتون.عالی بود