کد خبر 551651

نقش ویژه شرکت­ های نوپا در توسعه صنعت گردشگری و کارآفرینی روستایی؛

لزوم حمایت از ظرفیت‌ های اقتصاد دیجیتال در صنعت گردشگری

سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توسعه صنعت گردشگری بعنوان یکی از عوامل محرک اقتصاد کشور، اظهار داشت: متاسفانه طی سال‌های گذشته عواملی چون همه‌گیری کرونا، اعمال تحریم‌های ظالمانه و تبلیغات منفی دشمنان کشور در حوزه ایران‌هراسی، موانع و مشکلاتی را در حوزه توسعه این صنعت ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران؛  سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توسعه صنعت گردشگری بعنوان یکی از عوامل محرک اقتصاد کشور، اظهار داشت: متاسفانه طی سال‌های گذشته عواملی چون همه‌گیری کرونا، اعمال تحریم‌های ظالمانه و تبلیغات منفی دشمنان کشور در حوزه ایران‌هراسی، موانع و مشکلاتی را در حوزه توسعه این صنعت ایجاد کرده است.

وی افزود: متاسفانه در کنار مشکلات بیرونی، در داخل کشور نیز نهادها و دستگاه‌های مختلف بعضا با ایجاد مقررات و قوانین دست و پاگیر برای فعالان این حوزه، از جمله استارتاپ‌های فعال در زمینه گردشگری، موانعی را در مسیر توسعه این صنعت ایجاد کرده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال در صنعت گردشگری سراسر دنیا به ویژه در کشورهای منطقه، عنوان کرد: موضوع اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ها و اماکن اقامتی در مناطق توریستی از جمله مواردی است که در حوزه گردشگری امروزه در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است و در ایران نیز پلتفرم‌های استارتاپی مانند هومسا، جاجیگا، جاباما و ... با ایجاد چنین ظرفیت‌هایی، قدم در راه توسعه صنعت گردشگری و کمک به اقتصاد روستایی کرده‌اند.

موسوی لارگانی چالش‌زدایی و رفع موانع در حوزه پلتفرم‌های فعال در حوزه گردشگری را از جمله موارد ضروری برشمرد که باید در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد و عنوان کرد: امروزه در کشورهای مختلف از جمله کشورهای منطقه مانند ترکیه و امارات، ظرفیت‌های قابل توجهی برای به‌کارگیری نخبگان ایرانی وجود دارد؛ این درحالی است که دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در داخل کشور می‌تواند بسیاری از نخبگان این حوزه را به سمت مهاجرت به این کشورها سوق دهد، موضوعی که باید با برنامه‌ریزی دقیق و مانع زدایی از کسب و کارهای حوزه گردشگری از آن جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: با وجود تمامی موانع و مشکلات، استارتاپ‌های حوزه گردشگری تا به امروز در کشور عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته‌اند و توانسته‌اند در اشتغالزایی و کارآفرینی به ویژه در روستاها موثر ظاهر شوند به طوری که امروزه علاوه بر میلیون‌ها گردشگری که از خدمات این پلتفرم‌ها بهره‌مند می‌شوند، میلیون‌ها نفر نیز در سراسر کشور، درآمد و معیشت‌شان به این موضوع وابسته است و ضرورت دارد تا دولت با برنامه‌ریزی دقیق در راستای حمایت از آنها اقدام کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر