کد خبر 483923

تعدیل سنگین در آژانس‌های گردشگری

با رکود بازار گردشگری دفاتر خدمات مسافرتی نیز با مشکلات مختلفی مواجه شده‌اند که زیان مالی قابل‌توجهی را با خود به همراه داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این زیان مالی تا جایی در دفاتر خدمات مسافرتی نفوذ کرده که صاحبان این دفاتر ناچار به تعدیل نیروی کار خود شده‌اند. علاوه بر آن تعداد قابل‌توجهی از این افراد نیز دفاتر خود را بسته و از این شغل خارج شدند و در حال حاضر در سایر مشاغل مشغول به کار هستند.

حرمت‌الله رفیعی رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: تعداد بی‌شماری از صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی با شیوع ویروس کرونا و به علت اینکه درآمد آنها به صفر رسیده است مجبور شدند دفاتر خود را تعطیل کنند و از بازار گردشگری خارج و جذب مشاغل دیگر شوند. برخی از فعالان دفاتر خدمات مسافرتی وارد بورس، برخی دیگر وارد حوزه مسکن و ساخت و ساز شده و برخی نیز به تولید ماسک و.... مشغول شده‌اند.

در حال حاضر حداکثر ۴۰ درصد از دفاتر خدمات مسافرتی فعال باقی مانده‌اند که این ۴۰ درصد باقی‌مانده نیز به میزان کمتر از ۲۰ درصد پرسنل در آنها مشغول کار هستند و با همین تعداد نیروی کار خدمات ارائه می‌کنند و بیش از ۸۰ درصد فعالیت خود را از دست داده‌اند. البته باید اعلام کنم هستند دفاتری که ۱۰۰ درصد همکاران خود را حفظ کرده‌اند اما به علت اینکه در شرایط موجود درآمدی کسب نمی‌شود زیان قابل‌توجهی از سوی صاحبان این دفاتر تا کنون پرداخت شده است و آنها امیدوارند تا شاید در دوران پساکرونا این زیان تا حدودی جبران شود. 

وی افزود: در ماه‌های مهر و آبان سال گذشته با وجود اینکه در فصل غیر پیک سفر برای ورود توریست خارجی قرار داشتیم و با برخی مشکلات غیراقتصادی نیز مواجه بودیم دفاتر گردشگری کشور حدود ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کردند اما این رقم در حال حاضر به علت نبود مسافران خارجی و کاهش قابل‌توجه توریست‌های داخلی بین شهری به صفر رسیده است. از همین رو این دفاتر و نیروهای پرتجربه آنها که سرمایه‌های صنعت گردشگری محسوب می‌شوند در حال خروج از بازار گردشگری هستند که این آسیب برای بازار گردشگری جبران‌ناپذیر خواهد بود. در واقع این یک هشدار جدی برای دولت‌مردانی است که اشرافی بر صنعت گردشگری نداشته و چندان موافق رونق گرفتن این حوزه نیستند.  وی افزود: دفاتر خدمات توریستی به علت شیوع کووید-۱۹ درآمدی ندارند، این در حالی است که هزینه‌های ثابت آنها که شامل حقوق پرسنل، هزینه آب، برق، گاز، اجاره و... می‌شود همچون گذشته پابرجا است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این دفاتر تا‌کنون حدود ۶ میلیارد تومان زیان پرداخت کرده‌اند اما با این شرایط همچنان دفاتر خود را تعطیل نکرده‌اند.

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: اگر گردشگری انجام نشود اقتصاد کشور و مشاغلی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با گردشگری در ارتباط هستند نیز دستخوش آسیب‌های مالی قابل‌توجهی می‌شوند. همان طور که آمارها نشان می‌دهد حتی با وجود محدودیت‌ها و توصیه‌هایی که مسوولان درخصوص سفر نرفتن اعلام می‌کنند اما همچنان سفر در کشور صورت می‌گیرد و متاسفانه در سفرهای خانوارها پروتکل بهداشتی نیز رعایت نمی‌شود. در صورتی که با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان هم شرایط را برای سفر گردشگران مطمئن‌تر کرد و هم درآمد فعالان حوزه گردشگری را افزایش داد. باید این سفرها در دفاتر خدمات مسافرتی گنجانده شوند تا هم دفاتر درآمد کسب کنند و هم بیماری تا جایی که ممکن است کنترل شود. با چنین اقدامی چرخ اقتصادی در بخش‌های مختلف همچون اقامتگاه‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، اتوبوسرانی، قطار، صنایع دستی و... به حرکت درآمده و این مشاغل نیز کسب درآمد خواهند داشت. در حال حاضر ترکیه که در همسایگی کشور ما قرار دارد مرزهای خود را برای ورود گردشگران خارجی باز نگه داشته و آمار مبتلایان به کرونا در این کشور از ایران نیز کمتر است. زیرا سفر از طریق مجاری قانونی گردشگری این کشور رخ می‌دهد و سفرها کاملا کنترل‌شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر