کد خبر 477220

تعطیلی گردشگری عشایر تا اطلاع ثانوی

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر تأکید می‌کند گردشگری عشایر تا پایان مبارزه با کرونا و کنترل آن، تعطیل خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری؛ چند سالی است موضوع گردشگری عشایر در استان‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است؛ تا جایی که سال گذشته رئیس سازمان امور عشایر ایران از تدوین سند گردشگری عشایر برای رونق اشتغال و بهبود درآمد این قشر خبر داده بود. کرمعلی قندالی تأکید کرده بود این سند با همکاری سازمان عشایر ایران و وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با محوریت رونق در حوزه اشتغال، بهبود و افزایش درآمد این قشر و جذب گردشگر تهیه و تدوین می‌شود.

در این زمینه بخوانید

این اشتغال نوپای عشایر، اما از سال گذشته و بعد از شیوع کرونا به‌طور کامل تعطیل شده است و تا بهبود شرایط خبری از گردشگری عشایر نیست.

شاهپور علایی‌مقدم، معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر نیز با بیان اینکه گردشگری عشایر با محور بومگردی، چادرهای عشایری، جشنواره بهاره و پاییزه عشایری همزمان با فصل کوچ، فروش صنایع‌دستی و نمایشگاه عرضه مستقیم محصولات عشایری مورد توجه است می‌گوید: «شیوع کرونا همه حوزه‌ها را تحت‌تأثیر قرار داد و به تبع آن، گردشگری عشایر هم به‌طور کامل تعطیل شد، اما هنوز برآوردی از تأثیر این تعطیلی و خسارت‌های آن صورت نگرفته است.» وی در این‌باره توضیح می‌دهد: «گردشگری عشایر به‌دلیل مباحث تخصصی به‌طور کامل در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و سازمان امور عشایر فقط در زمینه مطالعات یا ارائه تسهیلات و هماهنگی با این وزارتخانه همکاری می‌کند و احتمالا میراث‌فرهنگی برآوردی از خسارت تعطیلی این بخش داشته باشد.»

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر با بیان اینکه بیشترین فعالیت در بخش گردشگری عشایر در استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، فارس، لرستان، خوزستان، آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل صورت گرفته است، ادامه می‌دهد: «تعطیلی گردشگری عشایر با توجه به پروتکل‌های وزارت بهداشت صورت گرفته است؛ زیرا علاوه بر مسئله کاهش سفرها، سلامت عشایر برای ما در درجه اول اهمیت قرار داشت. تا امروز جامعه عشایری کمترین میزان ابتلا و فوت ناشی از کرونا را داشته است و حضور گردشگران از شهرهای مختلف می‌تواند سلامت این قشر را تهدید کند؛ به همین دلیل تا اطلاع ثانوی و تا زمانی که بیماری کنترل نشود، گردشگری عشایر فعال نخواهد شد.» با وجود این، علایی تأکید می‌کند از آنجایی که گردشگری درآمد ثانویه عشایر است، تعطیلی آن تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد عشایر نداشته است. به گفته این مقام مسئول، عرضه دام زنده عشایر به بازار با تعیین قیمت هر کیلوگرم 54هزار تومان در حال انجام است و این افزایش قیمت، بخشی از مشکلات اقتصادی عشایر را حل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر