کد خبر 361693

عشق آباد گران‌ترین شهر جهان برای خارجی‌ها!

عشق آباد در سال ۲۰۱۸در رتبه ۱۱۱این فهرست قرار داشت؛ این یعنی در یک سال ۱۱۰پله در جدول صعود کرده است! شهر عشق آباد که به معماری گران قیمت و پر زرق و برق مشهور است رکورد جهانی «پرتراکم‌ترین ساختمان‌های با نمای مرمر سفید» را با بیش از ۵۰۰نمونه در اختیار دارد. از پایتخت ترکمنستان اغلب به عنوان «شهر مرده» یاد می‌شود؛ چرا که بسیاری از خیابان‌های شهر خالی از سکنه است و برای مسافران اخذ ویزا برای بازدید از این کشور که توسط یک حکومت سرکوبگر اداره می‌شود، بسیار دشوار است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، عشق آباد که به معماری پر زرق و برق و خیابان‌های خلوت مشهور است، برای خارجی‌ها شهر گرانی است!
اگر در خارج از کشور خود کار می‌کنید، هزینه زندگی در کشور مقصد فاکتور مهمی برای تعیین میزان حقوق شماست. ممکن است فکر کنید گران‌ترین شهر برای خارجی ها، یک شهر توریستی محبوب مثل پاریس یا نیویورک باشد، اما بر اساس بررسی‌های جدید، گران‌ترین جای جهان، دست کم برای خارجی ها، حتی ممکن نیست در فهرست مقصد سفر تابستانی شما قرار گیرد.
بر اساس پیمایش ECE در مورد هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹، عشق آباد ترکمنستان گران‌ترین شهر جهان برای خارجی هاست! این موسسه که مرکز آن در لندن واقع شده است، در مورد مدیریت هزینه تغییر محل کار کارمندان از یک کشور به کشور دیگر به شرکت‌ها مشاوره می‌دهد. این موسسه، پژوهشی انجام داده است که در آن هزینه کالا‌های مصرفی برای خارجی‌ها را در ۴۸۲ محل مختلف در سراسر جهان مقایسه کرده است.
عشق آباد در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۱۱ این فهرست قرار داشت؛ این یعنی در یک سال ۱۱۰ پله در جدول صعود کرده است! شهر عشق آباد که به معماری گران قیمت و پر زرق و برق مشهور است رکورد جهانی «پرتراکم‌ترین ساختمان‌های با نمای مرمر سفید» را با بیش از ۵۰۰ نمونه در اختیار دارد. از پایتخت ترکمنستان اغلب به عنوان «شهر مرده» یاد می‌شود؛ چرا که بسیاری از خیابان‌های شهر خالی از سکنه است و برای مسافران اخذ ویزا برای بازدید از این کشور که توسط یک حکومت سرکوبگر اداره می‌شود، بسیار دشوار است. 
بر اساس گزارش ECA، جهش برق آسای عشق آباد به صدر جدول عمدتا به مشکلات اقتصادی دولت ترکمنستان مربوط می‌شود. لی کویین، مدیر منطقه‌ای ECE در آسیا می‌گوید: «کشور‌های آسیای مرکزی که دارای مخازن غنی انرژی هستند با تورم افسارگسیخته و بازار سیاه ارز‌های خارجی مواجه شده اند که این مساله موجب شده است هزینه واردات افزایش یابد». هر دوی این عوامل موجب افزایش عظیم هزینه‌های بازدیدکنندگان خارجی در عشق آباد شده است.

  1. کویین می‌گوید: «اگرچه بالا آمدن عشق آباد در جدول هزینه‌های خارجیان ممکن است برای برخی تعجب آور باشد، اما کسانی که با بحران‌های ارزی و اقتصادی که ترکمنستان در چند سال گذشته پشت سر گذاشته است آشنا هستند، احتمالا چنین روزی را پیش بینی می‌کردند».

در حالی که عشق آباد ممکن است گران‌ترین شهر برای خارجی‌ها باشد، قضیه برای شهروندان خودش کاملا متفاوت است. از آنجاییکه پژوهش مذکور بر روی هزینه کالا‌های مصرفی متمرکز شده است، هزینه‌های زندگی مانند پول آب و برق و...، اجاره خانه، قیمت خرید خودرو و شهریه مدرسه را محسوب نکرده است. کمک هزینه این موارد برای شهروندان ترکمنستانی توسط محل اشتغال آن‌ها پوشش داده می‌شود.

515515_654
بر اساس پیمایش «واحد اطلاعات اقتصادی» که در ماه مارس منتشر شد، گران‌ترین شهر جهان در همه زمینه‌ها بین سنگاپور و هنگ کنگ و پاریس در نوسان است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر