کد خبر 283308

رییس سازمان حج و زیارت:

۷۵درصد حجاج بالای ۵۰سال سن دارند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اقامت حجاج در مدینه به دلیل محدودیت تعداد هتل‌ها به حداکثر ۶ روز کاهش پیدا کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حمید محمدی صبح پنج شنبه در همایش آموزشی و توجیهی حج تمتع سال ۹۷ که در سالن ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد اظهار کرد: مهمترین دغدغه ما در حج ۹۷ ، امنیت حجاج و عزت و کرامت آن ها است برای همین روی این موضوع برنامه ریزی دقیقی خواهیم داشت.

وی افزود:با توجه به توافقی که در دی ماه سال گذشته با عربستان امضا شد برای تشرف ۸۰۵ هزار و ۲۰۰ نفر از حجاج به مکه از جمع یک میلیون ۳۵۰ هزار نفری متقاضیانی  که همچنان در نوبت تشرف هستند، برنامه ریزی کردیم .

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: این افراد در ۵۸۳ کاروان سازماندهی شده اند و آموزش های این زائران تقریبا از اواسط فروردین ماه آغاز شده است. برای هر کاروان به طور میانگین ۱۰ جلسه آموزشی برگزار کردیم  که در آن  هم مناسک حج توسط روحانیون آموزش داده شده  و هم مسائل اجرایی حج به دلیل ویژگی ها خاصی که حج دارد توسط مدیران و مسولین بخش های مختف تعلیم داده شده است .همچنین در هر استانی پس از اتمام جلسات آموزشی ، یک جلسه همایش متمرکز سراسری با حضور زائرین استان برگزار شده تا با مسائل عملیاتی مناسک بیشتر آشنا شوند.

محمدی تصریح کرد: در برنامه ریزی های امسال سعی بر این بود که مسیر برای زائران روان تر شود به همین دلیل ثبت نام  و پرداخت ها امسال کاملا به صورت الکترونیکی بود.

محدودیت هتل های مدینه

وی تاکید کرد: سعی کردیم هتل هایی که در مکه مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به سال های قبل جدید تر،مناسب تر و بزرگ تر باشند.چراکه هرچه هتل ها بزرگ تر باشند و تجمع حجاج در یک هتل بیشتر باشد ، خدمت رسانی راحت تر خواهد بود.طبیعتا به دلیل محدودیت هایی که ما در مدینه در حوزه اسکان داریم، همچنان مشکلات وجود دارند .حجاج ما باید نسبت به این موضوع اطلاع داشته باشند که وضعیت هتل های مدینه مناسب نیست و برای همین اقامت حجاج به دلیل محدودیت تعداد هتل های مدینه به حداکثر ۶ روز کاهش پیدا کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص تغذیه و تدارکات مرتب با آن ابراز کرد: سعی کردیم  نسبت به سال گذشته این مهم ارتقا پیدا کند زیرا  ۷۵ درصد حجاج بالا ۵۰ سال هستند و دقیقا ۵/۱۲ درصد این جمعیت بالا ۷۵ سال است پس ما با یک جمعیت کاملا سالخورده ای مواجه هستیم و خدمت رسانی این به این افراد مقداری مشکل تر است.به طور کلی خدمت رسانی به ۸۵ هزار زائر در کشور دیگر کاری مشکل است اما دستگاه های مختلف با کمک یکدیگر توانستند شرایطی را فراهم کنند تا حجاج ما مانند حج ۹۶ با رضایت به کشور بازگردند.

محمدی ادامه داد: قبل از ثبت نام تمامی هزینه های زائران محاسبه می شود ، امسال نیز در اواخر بهمن ماه جدول های هزینه ای حجاج نهایی و اعلام شد، پایین ترین سقف قیمتی ما ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و بالاترین نیز ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. تنها تفاوت فاحشی که این پنج میلیون ایجاد  می کند فقط نوع هتل است البته پرواز هم می توانند یک تفاوت اندکی را ایجاد کند اما پون حدود ۶۰ درصد از هزینه سفر حج، هزینه هتل است بنابراین نوع هتل تاثیر زیادی روی قیمت می گذارد.

حمایت از کالای ایرانی

وی با اشاره به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری به حمایت از کالای ایرانی تاکید کرد:  طبیعتا هر ایرانی به سهمش خودش تلاش کند که این امر محقق شود و تحقق آن به معنی حل کردن بخشی از مشکلات است .

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ما هم در سازمان حج و زیارت به دنبال این بودیم که این راهکار را عملی کنیم برای همین ارائه اجناس و اقلام مورد نیاز حجاج چه برای بردن به عربستان و چه برای سوغات تحت عنوان یک سامانه اینترنتی فراهم شد. البته این سامانه اشکالاتی هم دارد و نوع و تنوع اقلام آن کافی نیست و باید اصلاح شود .

محمدی تاکید کرد: با استفاده از این روش حجاج کالای ایرانی می خرند و به تولید کننده ایرانی کمک می کنند. همچنین ارز از کشور خارج نمی شود و حجاج نیز  وقت و انرژی خود در زمان زیارت را به خرید اختصاص نمی دهند.نکته مهم تر این است که اطمینان دارند کالاهای خریداری شده در زمانی که خودشان تعیین می کنند به دستشان برسد و زحمت حمل بار نیز از حجاج کاسته می شود.این بستر اختیاری است وهیچ محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد.

وی در ادامه به امضا توافق سازمان حج و زیارت با کشور عربستان اشاره کرد و گفت: تمام دغدغه های زائران ایرانی در این توافق نامه به طرف مقابل اعلام شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر