کد خبر 524733

بیش‌از ۷۵درصد نیاز کشور از واردات تامین می‌شود؛

افزایش شدید قیمت خوراک دام در جهان

افزایش تند و تیز قیمت خوراک دام در بازار جهانی هشدار برای مسئولان است که بیش از ۷۵ درصد نیاز کشور از واردات تامین می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، روز گذشته در آخرین روز کاری از هفته، قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود 25 دلار در هر بوشل افزایش یافت. این قراردادها برای ماه جولای یعنی دو ماه آینده بسته شده و مفهوم آن این است که همچنان قیمت این محصول استراتژیک در ماه های آتی رو به بالا خواهد بود.

RrGzx5u0qeKe

قیمت این محصول استراتژیک در ماه گذشته هم با افزایش بی سابقه مواجه بود و از 559 به 660 دلار در هر بوشل رسید. یعنی 101 دلار افزایش یافت.قیمت هر بوشل ذرت که واحد سنجش وزن این محصول است با 25 دلار افزایش به قیمت 673.25 دلار به فروش رفت.

افزایش قیمت محصولات اساسی تنها محدود به ذرت نیست بلکه قیمت محصولاتی مانند گندم و دانه ها روغنی هم افزایش های زیادی داشتند.

به طوری که قیمت گندم روز جمعه آخرین روز کاری هفته 5.75 دلار در هر بوشل گرانتر شد.

ZchYxuE0bJUW

بلومبرگ می نویسد بازارهای جهانی سال 2021 را با جهش قیمت در انواع کالاهای اساسی شروع کرده و به دلیل رشد مناسب اقتصادی که پیش بینی شده بعید است این مسیر عوض شود. افزایش قیمت در همه محصولات اساسی از ذرت گرفته تا گندم و انواع فلزات اساسی دیده می شود.

 ایران بیش از 75 درصد نیاز خود به خوراک دام و 90 درصد نیاز به دانه ها روغنی را وارد می کند در باره گندم هم برخی سالها وارد کننده است سال گذشته 3 میلیون تن گندم وارد کرد.

NF6n0lk3KEHO

بیشتر بخوانید
ارسال نظر