کد خبر 448276

رسوب ۳۰۰تن محصول آناناس در گمرک

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: بانک مرکزی به محصولاتی مانند موز‌،انبه و آناناس که از یک ماه پیش وارد کشور شده کد تخصیص ارز نمی‌دهد و این محصولات در گمرک رسوب کرده و ترخیص نمی‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سیدرضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ، گفت: از یک ماه پیش و پس از ثبت سفارش محصولاتی مانند موز، انبه و آناناس، وارد کشور شده و اکنون چون این محصولات در گروه کالای 27 قرار دارند تخصیص ارز نمی‌دهند.

وی افزود: بانک مرکزی تیک ارزی را نمی‌زند و محصول آناناس به وزن حدود 300 تن شامل 15 تا 20 کانتینر در گمرک بوشهر رسوب کرده و اجازه ترخیص نمی‌دهند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: ‌تصمیمات یک شبه به ضرر وارد کنندگان و صادر کنندگان است  و اگر چنین تصمیماتی گرفته می‌شود باید مشمول محصولاتی که قبلا وارد شده، نباشد.

نورانی به آسیب‌های این نوع تصمیمات اشاره کرد و گفت: مثلا تعرفه گذاری‌های گاه و بیگاه و تصمیمات ناپایدار باعث شد که محصول پیاز کشور سال گذشته صادر نشو بنابراین خریداران خارجی نیاز خود را از کشورهای دیگر تامین کردند. این مسئله در سایر محصولات کشاورزی هم وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی و گمرک شرایط لازم برای ترخیص محصولات رسوب شده در گمرک را فراهم کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر