کد خبر 391019

کشاورزان ۳۰درصد گندم خود را به دولت تحویل ندادند

رئیس انجمن غلات ایران گفت: دولت گندم را به قیمت تمام شده نمی خرد و این سبب شده ۲۰ تا ۳۰ درصد کشاورزان گندمشان را تحویل ندهند و در انبار نگهدارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد حسن طلعتی رئیس انجمن غلات ایران در میزگردی با حضو معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به افزایش قیمت‌ها و تورم 40 درصدی در بخش‌های مختلف مرتبط با تولید گندم اظهار کرد: اگر دستگاه متولی که وزارت جهاد کشاورزی است تورم را در محاسبه قیمت لحاظ می‌کرد قیمت حاصل 2500 یا 2800 تومان می‌شد و اگر بخواهیم گندم را از خارج وارد کنیم با ارز نیمایی بیش از 3 هزار تومان درمی آید.

او با اشاره به جلساتی که برای اصلاح قیمت داشته اند تاکید کرد که کشاورزان دنبال افزایش سالانه قیمت نیستند.

قدرت حیدری معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی هم با اشاره به روند رو به رشد تولید گندم گفت: در سال 98 پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی تولید 14 میلیون گندم بود بعد اصلاح شد به 12 میلیون تن و باز اصلاح شد به رقم 11 میلیون تن بازگشت.

 وی افزود: ما آمادگی کامل داشتیم برای خرید این میزان گندم و به رغم همه تنگنا‌های مالی، مبلغش هم فراهم شد منتهی کلا حدود 8 میلیون تن خرید کردیم.

معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی علت کاهش خرید گندم را کاهش تولید به علت تغییر شرایط آب و هوایی دانست.

حیدری در خصوص پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم هم با اشاره به این که طبق قانون متولی تعیین قیمت وزارت جهاد کشاورزی است افزود: طی 10 سال اخیر هر سال نرخ خرید تضمینی گندم 15 درصد افزایش یافته است، منتها نباید فقط افزایش نرخ ارز را معیار قرار دهیم، زیرا در نهایت فشار مضاعفی را بر مصرف کننده وارد خواهد کرد و  در این شرایط فقط افزایش قیمت نمی‌تواند به کشاورز کمک کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری