کد خبر 360059

سیل اخیر یک میلیون تن گندم را از بین برد

معاون امور زراعت وزرات جهاد کشاورزی گفت: سیل ابتدای امسال در برخی از استان‌ های کشور، یک میلیون تن از محصول گندم کشاورزان را از بین برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، عباس کشاورز روز یکشنبه در جریان بازدید از مزارع نمونه گندم و کلزای شهرستان ورامین در جمع خبرنگاران گفت: وضعیت مناسب آب و هوای امسال کشور باعث شده تا تولید گندم در سراسر کشور بسیار مطلوب باشد و پیش بینی می‌شود با وجود از بین رفتن بیش از یک میلیون تن محصول گندم در سیل استان‌های گلستان، خوزستان و کرمانشاه، بیش از ۱۴.۵ میلیون تن گندم در کشور برداشت شود.
وی اظهار داشت: دولت به راحتی می‌تواند بیش از ۱۲ میلیون تن از این محصول را خریداری کند تا نیاز کشور از طریق تولید داخل رفع شود.
وی با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم و تعیین نرخ خرید تضمینی گندم به ازا هر کیلوگرم ۱۷ هزار ریال از سوی دولت گفت: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید داخلی وظیفه دارند تا از کشاورزان و محصولات آنان حمایت و مراقبت نماید.
کشاورز افزود: جریان تغییرات قیمت‌ها و افزایش نرخ تورم در کشور، قیمت خدمات و نیازهای کشاورزی را افزایش داده و بدون مقایسه میزان هزینه در تولید سایر محصولات با تولید گندم، نرخ خرید تضمینی ۱۷ هزار ریال نمی‌تواند جوابگوی نیاز کشاورزان باشد.
وی گفت: در تاریخ کشاورزی کشور نیز شاهد تجدید نظر دولت در نرخ خرید تضمینی بوده ایم که امید می‌رود این مهم با توجه به اهمیتی که محصول گندم در تمام دنیا دارد، در حوزه خرید تضمینی گندم اتفاق افتد.

۲۶۰ هزار تن کلزا در کشور برداشت شده است
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز فصل برداشت کلزا از اراضی کشاورزی کشور گفت: گیاه کلزا از ۴۰ درصد روغن با کیفیت و درجه یک برخوردار است و پس از استحصال روغن، ۵۵ درصد کنجاله به دست می‌آید که برای خوراک طیور استفاده می‌شود.
وی گفت: تا کنون ۲۶۰ هزار تن محصول کلزا در سراسر کشور به صورت تضمینی خریداری شده است.
کشاورز با اشاره به رشد دانش و تکنولوژی کشت کلزا در کشور گفت: مهمترین برنامه دولت در سال آینده، کشت ۸۰۰ هزار هکتار کلزا درسال زراعی آینده است که کمک و همراهی دولت می‌تواند در تحقق این مهم نقش به سزایی ایفا کند.
وی اظهار داشت: یکی از خبرهای مسرت بخش برای بخش کشاورزی کشور، تولید کامل بذر زمستانه کلزا در داخل است که این مهم نقش به سزایی در افزایش سطح زیر کشت و کیفیت محصول کلزا دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر