کد خبر 353553

رئیس سازمان چای کشور:

۳۷ هزار تن برگ سبز چای درجه یک خریداری شد

رئیس سازمان چای کشور گفت: از ابتدای فصل برداشت (نهم اردیبهشت ماه) تاکنون ۳۷ هزارتن برگ سبز چای درجه یک به ارزش ۱۲۲ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «حبیب جهان ساز» افزود: وجه چایکاران از طریق بانک سپه در حال واریز است.

وی با بیان این که اکنون 157 کارخانه در استان های گیلان و مازندران فعال هستند، افزود: از کل برگ سبز خریداری شده، تاکنون نزدیک به هفت هزار تن چای خشک مرغوب استحصال شده است.

رئیس سازمان چای کشور پیش بینی کرد به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد امسال 115 تا 120 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شود که از این میزان نزدیک 27 هزار تن چای خشک استحصال می شود.

وی یکی از دلایل افزایش تولید برگ سبز چای را قیمت مناسب خرید تضمینی دانست و اظهار داشت: امسال دولت قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک را سه هزار و 275 تومان و برگ درجه دو را یکهزار و 849 تومان تعیین کرد که نسبت به سال گذشته برگ درجه یک 20 درصد و درجه دو 21 درصد افزایش یافته است.

به گفته جهان ساز، در دو سال اخیر با پرداخت به موقع پول چایکاران توسط دولت، این صنعت رونق گرفته است.

وی تصریح کرد: البته امسال برخی کارخانجات مبلغی بین 400 تا 1500 تومان مازاد بر قیمت خرید تضمینی به چایکاران برای تحویل برگ سبز چای پرداخت می کنند که این نیز کمکی برای کشاورزان است.

رئیس سازمان چای کشور درباره ارایه تسهیلات «به زراعی» باغات چای در سال گذشته گفت: سال 97 از محل صندوق تخصصی چای بیش از 18 میلیارد تومان تسهیلات بابت به زراعی، مکانیزاسیون ، خرید ماشین آلات در اختیار کشاورزان قرار گرفت که از این رو یکهزار هکتار باغ هرس کف بر و بین دو تا سه هزار هکتار باغ هرس کمر بر شده است که این اقدام در کیفیت و کمیت محصول تاثیر بسزایی دارد.

جهان ساز افزود: همچنین سال گذشته هفت میلیارد تومان تسهیلات از محل این صندوق تخصصی به 71 کارخانه بابت رعایت اصول بهداشتی، برندسازی، سرامیک کردن محوطه و سورتینگ کالا ارایه شده است.

وی درباره قیمت های بیش از 40 هزار تومانی چای خشک شمال درب کارخانجات گفت: امسال کارخانجات تولیدی ما نیز با هزینه های بالای تولید مواجه هستند البته آنچه که به فروش می رسد چای ممتاز با قیمت های بین 35 تا 40 هزارتومان است.

رئیس سازمان چای کشور تصریح کرد: البته این قیمت ها مقطعی است زیرا متناسب با برداشت برگ سبز چای در چین های دیگر و کاهش کیفیت برگ نرخ ها نیز تغییر می یابد.

وی اظهار داشت: سالانه 18 درصد چای تولیدی کشور ممتاز است که معمولا با قیمت های بالاتری به فروش می رسد و مابقی چای شکسته، قلم، غربالی و باروتی است و حتی بخشی به عنوان ضایعات از دسترس خارج می شود.

پارسال 112 هزار و 600 تن برگ سبز چای در سطح 25 هزار هکتار باغ چای از کشاورزان استان های گیلان و مازندران خریداری و 25 هزارو 600 تن چای خشک استحصال شده بود.

اکنون هر کیلوگرم چای خشک درب کارخانجات چای حدود 45 هزارتومان به فروش می رسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر