کد خبر 338093

لزوم شفاف‌سازی درباره بهانه ارزی واردکنندگان گوشت

امکان ترخیص ۸۰درصد گوشت‌های دپوشده وجود داشت +جدول

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی بانک مرکزی مشکلات ارزی واردکنندگان گوشت را رد می‌کند، واردکنندگان باید به این پرسش پاسخ دهند چرا برای ترخیص کالا از تسهیلات دولت استفاده نکرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، در روزهای گذشته بحث دپوی 700 کانتینر گوشت در کانتینرهای یخچال‌دار بنادر جنوبی از سوی رسانه‌ها با بازخورد قابل توجهی روبه‌رو شد. بعد از مطرح شدن بحث دپوی 17000 تن گوشت قرمز، دادستان بندرعباس با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه به موضوع ورود کرد. این مقام قضایی ضمن تأیید دپوی 17هزار تن گوشت در منطقه ویژه شهید رجایی بحث تعمدی بودن دپوی گوشت را نیز تأیید کرد.

گفتنی است، محموله‌های وارداتی ابتدا در مناطق ویژه اقتصادی و بنادر کشور تخلیه شده و بعد از اظهار به گمرک ترخیص می‌شوند. در خصوص محموله‌های گوشت مذکور اصولاً اظهار به گمرک انجام نشده است تا برای تعیین تکلیف آنها اقدام جدی صورت گیرد.

گوشت

در ادامه جزییات کانتینرهای حامل گوشت دپوشده تا بهمن ماه امسال قابل مشاهده است.  گفتنی است برخی از این کانتینرها با ورود بموقع دستگاه قضایی محموله‌های خود را به گمرک اظهار و بار آنها ترخیص شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد قابل‌توجهی از کانتینرهای مذکور به شرکت پشتیبانی امور دام تعلق داشته که با ورود برخی وزرا مشکل این محموله‌ها در حال برطرف شدن بوده و به‌زودی شاهد ترخیص محموله مذکور نیز خواهیم بود.

بعد از افزایش التهابات در بازار گوشت قرمز، به‌صورت جدی به این پرونده ورود کرد و اطلاعات قابل‌توجهی نیز در خصوص مصرف، تولید و واردات این محصول منتشر شد. درحال‌حاضر یکی از دلیل مهم واردکنندگان مشکلات ارزی و بانکی در خصوص عدم ترخیص محموله‌های گوشت از گمرک می‌باشد.

این در حالی است که بررسی نشان می‌دهد، اصولاً بحث ارزی در این فقره خیلی قابل اعتنا نبوده کما اینکه یکی از مقامات ارشد بانک مرکزی نیز وجود مشکلات ارزی در خصوص اسناد وارداتی محموله‌های گوشت قرمز را رد کرده است.

جدای از این بحث، که لازم است بانک مرکزی به‌صراحت در خصوص آن اظهار نظر کند، به‌نظر می‌رسد واردکنندگان نیز تا حدودی در این خصوص سرعت لازم را در دستور کار خود قرار نداده‌اند.

به‌عنوان مثال اخیراً دولت تسهیلات ویژه‌ای را برای ترخیص کالاهای اساسی در نظر گرفته است که این دست واردکنندگان به‌راحتی می‌توانستند از آن استفاده کنند. یکی از این تسهیلات ترخیص 80 درصد محموله در گمرک مانده است که مشخص نیست چرا واردکنندگان برای حل‌وفصل مشکلات خود به مراجع ذی‌صلاح مراجعه نکرده و محموله‌های آنها در گمرک دپو شده است.

گوشت

یکی از سؤالاتی نیز که اداره بندر باید به آن پاسخ دهد بحث متروکه کردن کالاهای واردشده و ترخیص‌نشده است. گفتنی است، بعد از رسانه‌ای شدن موضوع تعدادی از کانتینرهای گوشت دپوشده متروکه شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر