کد خبر 335446

در گفت‌و گو‌ با اقتصاد‌آنلاین عنوان شد؛

بلایی که به‌زودی بر سر تامین شیر و لبنیات کشور می‌آید/ گاوهای شیری در مسیر کشتارگاه!

رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران نسبت به افزایش تعداد دام های شیری که روانه کشتارگاه می شوند هشدار داد و گفت: به زودی شاهد خلاء بزرگی در تامین شیر و لبنیات کشور خواهیم بود.

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛ حسین نعمتی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت قرمز و نامتناسب بودن قیمت شیر با هزینه تمام شده تولید آن، دلیل این اتفاق است، اظهار کرد: روانه کردن دام های شیری به کشتارگاه در گذشته نیز رخ داده، اما اینبار وخامت اوضاع بیشتر و نتایج آن سنگین تر است.

وی ادامه داد: دلیل این اتفاق این است که دامداران برای تامین هزینه جاری و خوراک با مشکل رو به رو شده اند.

نعمتی با تاکید بر اینکه کشتارگاه دام های شیری آخرین گزینه دامدار برای بقا است، افزود: دامداران بخش زیادی از خوراک موردنیاز دام خود را با نرخ ارز آزاد تامین می کنند و این موضوع آن ها را در شرایط سخت اقتصادی قرار داده است.

به گفته وی؛ برخی دامداران به مرحله ای رسیده اند که گاو ماده جوان که زادآوری نکرده و به شیردهی نرسیده اند (تلیسه ها) است را نیز به کشتارگاه می فرستند.

نعمتی این اقدام دامداران را مانند خروج دام های مولد از کشور خطرساز است و می تواند برای صنعت لبنیات کشور بسیار آسیب ساز باشد.

وی یادآور شد: عجیب است مسئولین احساس خطر نمی کنند در حالی که نتایج این اتفاق فاجعه بار است.

نعمتی با اشاره به افزایش 20 درصدی هزینه واردات نهاده های دامی ، گفت: علاوه بر افزایش قیمت نهاده های وارداتی شاهد جهش قیمت در نهاده های دامی داخلی نیز هستیم.

رییس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران قیمت روز هر کیلوگرم یونجه تولید داخل را 2500 تومان عنوان کرد.

نعمتی حمایت بیشتر دولت در حوزه تامین نهاده های دامی را راهکار جلوگیری از افزایش کشتار دام های شیری دانست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ايشالا که خیره!