کد خبر 321513

ایران در جمع کشورهای صادرکننده میگوی پرورشی قرار دارد

قائم مقام سازمان شیلات ایران با تاکید بر توانمندی های موجود گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته و کارهای در دست اقدام، ایران در جمع کشورهای صادر کننده این آبزی قرار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، سیف الله حقیقی عصر چهارشنبه وسعت مزارع فعال میگوی پرورشی کشور را نزدیک به 9 هزار و 500هکتار با تولید سالانه 34 هزار تن عنوان کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون افزون بر 75 درصد از میگوهای پرورشی تولیدی ایران به خارج از کشور صادر می شود افزود: هر ساله شاهد افزایش سهم ایران از بازار جهانی این آبزی هستیم.

به گفته قائم مقام سازمان شیلات ایران با توجه به استقبال خوب سرمایه گذاران و وجود زمین های مستعد ایجاد سایت های پرورشی میزان تولید میگوی پرورشی ایران تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از 42 هزار تن و 1404هجری خورشیدی نیز به بیش از 55 هزار تن افزایش می یابد.

وی با اشاره به توانمندی های هرمزگان از لحاظ آب و هوایی، مزارع زیرکشت و همچنین شناسایی 50 هزار هکتار زمین ساحلی برای توسعه این صنعت افزود: این استان با داشتن حدود چهار هزار هکتار مزرعه فعال و تولید سالانه 15هزار تن (با داشتن47 درصد سهم تولید) رتبه اول تولید میگوی پرورشی کشور را دارد.

این مقام مسوول در شیلات ایران از هرمزگان بعنوان یکی از مهم ترین استانهای ساحلی دارای چرخه کامل (تولید لارو، پرورش، بسته بندی و مرکز صادرات مورد تایید اتحادیه اروپا) میگو نام برد و ابراز داشت: در مزارع شرق این استان سالانه 2 بار میگو (از نوع وانامی) پرورش داده می شود.

** تامین 53 درصدی لارو میگو در هرمزگان

قائم مقام شیلات ایران از تولید و تامین 53 درصدی لارو مورد نیاز پرورش دهندگان میگوی کشور در هرمزگان به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های این استان نام برد و یادآور شد: نبود بیماری و تقاضای بالای بهره برداران دیگر استانها باعث گسترش فعالیت کارگاه های تولید لارو(بچه میگو) دراین خطه شده است.

حقیقی با تاکید بر افزایش ایمنی و بهداشت کارگاهایی تولید لارو و مزارع پرورش میگوی هرمزگان در مقابل بیماری های آبزیان گفت: بهداشت و سلامت تولید، حفظ این مهم و استمرار آن در مزارع میگو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با تاکید بر به روزرسانی و ارتقای فعالیت های بهداشتی در مزارع میگوی کشور از فعالان این صنعت به خصوص در هرمزگان خواست همواره در پی رعایت استانداردهای لازم باشند.

ارتقای آموزش ها، نگرش رویکرد این اداره کل به بهبود و پیشرفت کیفی کار باعث شد سال گذشته (اسفند95 تا دی ماه 96) تعدادی از فعالان این صنعت در مزارع تیاب میناب با اجرای روش های نوین و مکانیزه از هر هکتار مزرعه 20 تن میگو برداشت کنند که این سه و نیم برابر تولید معمول است.

در این مدت (اسفندماه سال 95 تا دی ماه 96 خورشیدی) پرورش دهندگان این استان موفق به برداشت 15هزار و 333 تن میگو از مزارع شدند که 75 درصد آن به ارزش 75 میلیون دلار را به خارج از کشور صادر کردند.

'میگوی پرورشی در مزارع هرمزگان از نوع وانامی است که تولید آن از سال 88هجری خورشیدی به صورت آزمایشی درسطح 20 هکتارآغاز شده که تاکنون نتایج مطلوبی داشته که می توان از کاهش هزینه های غذایی، ضریب رشد و بازماندگی بالا، مقاوم بودن به بیماریها و داشتن دوره رشد کمتر(تولید دو بار در سال) به عنوان مهم ترین ویژگی های آن نام برد.

صنعت شیلات و آبزیان از قدیمی ترین راه های درآمد مردم ساحل نشین جنوب از جمله هرمزگان است که در صورت توجه دولتمردان و حمایت از بخش خصوصی می تواند به عنوان محور توسعه هرمزگان کمک زیادی به بنیه اقتصادی مردم باشد.

بر اساس آمار منتشر شده سال 2008میلادی سازمان ملل درخصوص تولید میگوی پرورشی، کشور چین با تولید یک میلیون و 265هزارتن بزرگ ترین تولید کننده معرفی شده درحالیکه تایلند با 580 هزارتن و اندونزی با290هزار تن در رده های بعدی قرار دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر