کد خبر 318517

بر اساس تصمیم نمایندگان پنج کشور حاشیه دریای خزر

ممنوعیت صیدتجاری ماهیان خاویان در خزر تمدید شد

رئیس امور بین الملل سازمان شیلات ایران گفت: نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر ، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در این دریا را تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تمدید کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «مرتضی مهران پور» روز جمعه در پایان «دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره برداری منابع زنده آبی دریای خزر» که در باکو برگزار شد، افزود: ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری از سال 2010 میلادی آغاز شده است .

وی یادآوری کرد: برای نخستین بار در سال 2010 میلادی در جلسه روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر در باکو ، صید تجاری ماهیان خاویاری برای پنج سال ممنوع اعلام شد و هر سال هم ممنوعیت در این زمینه تمدید می شود .

مهران پور افزود: در اجلاس امسال نیز تصمیم گرفته شد، حداقل تا پایان سال 2019 میلادی ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری ادامه یابد و در جلسه آتی که سال آینده برگزار می شود، برای سال های بعد در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد .

** وضعیت ذخایر ماهیان خاویاری مناسب نیست

وی، درباره وضعیت ماهیان خاویاری دریای خزر، اظهارداشت: گزارش ارایه شده در اجلاس باکو نشان دهنده این بود که با وجود ممنوعیت به کار گرفته شده، وضعیت ذخایر این ماهیان بهبود چندانی نداشته است .

مهران پور، با اشاره به اینکه قرار شد در کار گروه علمی این کمیسیون این مساله رسیدگی شود ،افزود : از ابتدای ممنوعیت صید ماهیان خاویاری بنا بود ساز و کار اجرایی این موضوع تدوین شود که متاسفانه بنا به دلایلی این کار انجام نگرفته و در این کمیسیون تصمیم گرفته شد در اجلاس کار گروه علمی که قرار است در نیمه اول سال 2019 میلادی در روسیه برگزار شود ، این مساله بار دیگر رسیدگی و این ساز و کار اجرایی هم تدوین شود .

** سهمیه صید سال 2019 مشخص شد

وی افزود: سهمیه صید سال 2019 میلادی برای ماهیان خاویاری و کیلکا و گونه های مختلف برای اهداف تحقیقاتی و بازسازی ذخایر سهمیه کشورها نیز در این کمیسیون مشخص شد.

** صادرات خاویار از منابع دریای خزر در سال 2019 ممنوع است

وی افزود: قرار شد صید ماهیان خاویاری فقط برای بازسازی ذخایر و امور تحقیقاتی انجام گیرد و هر گونه صید تجاری این ماهیان همچنان ممنون است و در پروتکل اجلاس هم آمده است که صادرات خاویار و گوشت این ماهیان برای سال 2019 میلادی صفر و ممنوع است .

وی درباره نتایج دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره برداری منابع زنده آبی دریای خزر در باکو ، گفت: در سال 1393 موافقتنامه جدید حفاظت و بهره برداری از منابع زنده دریای خزر در آستاراخان روسیه همزمان با اجلاس روسای جمهوری امضا و یک کمیسیون جدید تاسیس شد که در قالب آن پارسال اجلاس قبلی این کمیسیون برگزار شد .

رییس گروه امور بین الملل سازمان شیلات ایران افزود: اجرای موافقتنامه مبارزه با صید غیر مجاز آبزیان در دریای خزر که تاکنون سه جلسه در این زمینه در ترکمنستان برگزار شده است ،در اجلاس باکو نیز بررسی و قرار شد که در جلسه بعدی مذاکرات در این زمینه ادامه پیدا کند .

مهران پور اظهار داشت: در عرصه علمی یک کار گروه در قالب این کمیسیون تشکیل و بنا شد در نیمه اول سال 2019 میلادی اولین جلسه این کار گروه در روسیه برگزار شود .

وی، گزارش کشورها درباره عملکرد صیادی و بازسازی ذخایر در سال 2017 میلادی را از موضوعات دومین اجلاس کمیسیون عنوان کرد .

وی، فعالیت کمیسیون حفاظت و بهره برداری منابع زنده آبی دریای خزر را اثر بخش خواند و گفت: این تنها نهادی است که در کشورهای حاشیه خزر در رابطه با مسایل شیلاتی فعالیت دارد و در پنج کشور مورد تصویب مجلس نیز قرار گرفته و باید تلاش شود که این کمیسیون جایگاه بهتری پیدا کند .

رئیس گروه امور بین الملل و سازمان تخصصی شیلات ایران گفت: در این اجلاس مصوب شده که نماینده کمیسیون از این پس در جلسات بین المللی مثل فائو ، سایتس و کنوانسیون تهران حضور داشته باشد .

مهران پور همچنین اعلام کرد که از ابتدای سال 2019 میلادی طبق آیین نامه کمیسیون، ریاست دوره ای به مدت دو سال به جمهوری اسلامی ایران واگذار می شود و جلسات کمیسیون در ایران برگزار خواهد شد .

وی در باره همکاری با نهادهای بین المللی مربوطه در زمینه حفظ منابع زنده آبی خزر گفت: در پروتکل دومین اجلاس این کمیسیون از همکاری و کمک سازمان های بین المللی و بخصوص فائو با کشورهای حاشیه خزر در این زمینه استقبال شده است .

مهران پور همچنین یادآور شد که فائو در زمینه حفاظت بهینه ذخایر آبزی دریای خزر طرحی هم دارد و بنا بر این کمیسیون حفاظت و بهره برداری منابع زنده آبی دریای خزر از این همکاری استقبال می کند .

نمایندگان پنج کشور ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه ،ترکمنستان و قزاقستان، طی روزهای سه شنبه تا پنجشنبه این هفته برای بررسی راهکارهای حفاظت بهینه منابع زنده دریای خزر و همکاری های مشترک در «دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره برداری منابع زنده آبی دریای خزر» در باکو گردهم آمدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر