کد خبر 317588

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین عنوان شد:

واردات گوساله پای پروار برای عرضه به دامداران/ قاچاقچیان هر کیلوگرم دام زنده سنگین را ۵تا ۷دلار می‌فروشند/ هر راس دام سبک قاچاق ۶۰تا ۷۰دینار

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور از واردات گوساله پای پروار برای عرضه به پرواربندان دام سنگین خبر داد.

اقتصادآنلاین – سپیده قاسمی؛ منصور پوریان در گفت و گو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه سازمان دامپزشکی کشور در حال صدور اجازه نامه واردات است، اظهار کرد: با واردات گوساله پای پروار و عرضه آن به دامداران شاهد افزایش تولید و عرضه گوشت دام سنگین در کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: این امر در کنار افزایش تولید در بخش دام سبک در پی بهبود شرایط آب و هوایی و مراتع، نوید دهنده کاهش قیمت گوشت قرمز در روزهای آینده است.

 پوریان با تاکید بر اینکه در حال حاضر بازار گوشت قرمز در کشور به ثبات نسبی رسیده است، اظهار کرد: واردات گوشت قرمز در سطح  بالایی انجام می‌گیرد و تولید داخل نیز روند مطلوبی را طی می‌کند. این عوامل در مجموع موجب ثبات در بازار گوشت قرمز پس از نوسانات شدید شده است.

به گفته وی؛ هم اکنون هر کیلوگرم گوشت منجمد گوساله وارداتی (سردست و ران)  با قیمت 29 هزار تومان، گوشت گرم گوسفندی وارداتی 39 هزار تومان و گوشت منجمد گوسفندی وارداتی با قیمت 37 هزار تومان عرضه می‌شود.

پوریان دلیل گران فروشی گوشت قرمز در بازار را مربوط به تخلف برخی در شبکه توزیع دانست و افزود: در حال شناسایی این افراد و رفع مشکلات مربوط به بخش توزیع با کمک دستگاه‌های ذی ربط هستیم تا این افراد را از شبکه توزیع حذف کنیم.

وی قیمت خرید هر کیلوگرم دام سبک زنده داخلی از دامداران را  24 هزار تومان عنوان کرد که توسط چوبداران 28 تا 29 هزارتومان به فروش می‌رسد.

پوریان بار دیگر با ابراز نگرانی از انباشت دام داخلی در دامداری‌ها با افزایش تولید، نسبت به افزایش قاچاق دام از کشور هشدار داد.

وی تاکید کرد: دام ایرانی در کشورهای عرب همسایه مشتریان پرو پا قرصی دارد، آن ها برای هر کیلو گرم دام سبک قاچاق با محدود وزنی 50 کیلوگرم 60 تا 70 دینار و دام سنگین 5 تا 7 دلار پرداخت می‌کنند.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده کشور صدور اجازه صادرات را  تنها راهکار مقابله با قاچاق دام از کشور عنوان کرد.

پوریان تبعات افزایش قاچاق بر اقتصاد کشاورزی کشور را سنگین و غیرقابل جبران دانست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر