کد خبر 315756

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

معادله اشتباه وزارت جهاد کشاورزی در ارزیابی بازار گوشت قرمز/ سیاست "صادرات فصلی" برای دام اجرا شود

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده، ادامه ممنوعیت صادرات به دلیل تولید و واردات گوشت قرمز با ارز ۴۲۰۰ تومانی را معادله اشتباه وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: واردات گوشت قرمز کمک به مصرف کننده و صادرات دام کمک به تولیدکننده است و این دو ارتباطی به هم ندارد.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ منصور پوریان در گفت و گو با اقتصادآنلاین با اشاره به استدلال‌های وزیر جهاد کشاورزی برای ادامه ممنوعیت صادرات دام از کشور، اظهار کرد: سهم پرواربندان دام سبک و سنگین از نهاده‌هایی که با ارز دولتی وارد می‌شود بسیار اندک است و تاثیری در کاهش هزینه‌های تولید آن‌ها ندارد.

وی تاکید کرد: بیشتر سهم نهاده‌های دامی که شامل ذرت و سویا است، نصیب مرغداران می‌شود.

پوریان همچنین واردات گوشت قرمز با ارز دولتی را برای بازار مصرف داخلی دانست و گفت: گوشت قرمزی که با ارز دولتی وارد می‌شود برای مصرف بازار داخلی است و قرار بر این نیست که این گوشت‌ها دوباره صادر شوند، با این شرایط  طرح ممنوعیت صادرات به دلیل واردات گوشت با ارز دولتی موضوعیت ندارد.

به گفته وی؛ افزایش قاچاق نیز به دلیل فشار اقتصادی بر تولیدکنندگان رخ داده است و وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند به عنوان متولی تولید نقش به سزایی در کاهش آن داشته باشد. 

پوریان از افزایش تقاضای بازار برای دام‌های سنگین ماده خبر داد و گفت: دام‌های سنگین ماده از قیمت کمتری برخوردار هستند و این امر موجب افزایش تقاضا برای این دام‌ها شده است.

وی با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی موجب شده دامداران تن به این خواسته فرصت طلبان بدهند، افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید نسبت به نتایج منفی ادامه این روند هشیار باشد.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده از وزارت جهاد کشاورزی خواست سیاست "صادرات فصلی" را برای دام کشور اجرا کنند.

پوریان گفت: با صدور اجازه صادرات در فصول زمستان و بهار علاوه بر خروج بازار دام داخلی از رکود، امکان جایگزین گله‌های پیر با جوان فراهم می‌شود و توسعه تولید را شاهد خواهیم بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر