{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 311664

رییس شورای ملی زیتون در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

رییس شورای ملی زیتون ایران گفت: علی رغم مخالفت های وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان، برخی در وزارت صمت اصرار بر واردات روغن زیتون با پرداخت ۴۰۰ میلیارد تومان ارز دولتی دارند که نتیجه آن نابودی تولید و زیان مردم است.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ مهدی عباسی در گفت و گو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه امکان رفع نیاز کشور به روغن زیتون در داخل کشور وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر برای واردات 8 هزار تن روغن زیتون ارز دولتی در نظر گرفته شده است که اجرایی شدن آن علاوه بر خروج مبلغ زیادی ارز از کشور به تولید داخل نیز ضربه سنگینی وارد می کند.

وی ادامه داد: تجربه گذشته به ما نشان داده است افرادی که اکنون اصرار بر واردات دارند پس از رسیدن به خواست خود برای سود بیشتر به صف مخالفان می پیوندند.

به گفته عباسی؛ این افراد ابتدا حجمی از کالا را با ارز دولتی وارد سپس برای سود بیشتر مخالف واردات می شوند تا امکان فروش کالا مورد بحث را با قیمت گزاف به مردم پیدا کنند.

وی اظهار کرد: این سودجویان هر کیلوگرم روغن زیتون را با ارز دولتی 19 هزار تومان خریداری و در صورت توقف واردات با  حداقل قیمت 40 هزارتومان به فروش می رسانند.

عباسی با تاکید بر اینکه اگر یک دهم این مبلغ در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد شاهد خودکفایی در این محصول خواهیم بود، افزود: اقدام به واردات به جای کمک به خودکفایی تولید از اقداماتی عجبی است که هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد.

رییس شورای ملی زیتون ایران تشریح کرد: در صورت واردات روغن زیتون تولیدکنندگان همه ی محصولات خود را تبدیل به کنسرو می کنند، با افزایش عرضه کنسرو قیمت آن سقوط کرده و در نهایت زیان زیادی متوجه تولیدکنندگان می شود.

عباسی اضافه کرد: با انباشت زیان، تولیدکنندگان بیشتری از چرخه تولید خارج و در نهایت روغن زیتون و زیتون از دسترس مردم خارج می شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری