کد خبر 297949

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد:

ایرانی‌ها پسته را میانگین ۷۵هزار تومان گران‌تر از خارجی‌ها می‌خرند/ قیمت هر کیلوگرم پسته ایرانی در بازار جهانی ۸ تا ۱۳دلار

پسته این روزها قیمت حدود ۲۱۰ هزار تومانی برای هر کیلوگرم را در بازار داخلی تجربه می‌کند. این در حالی است که این محصول در بازار جهانی ۸ تا ۱۳ دلار به فروش می‌رسد، به عبارت دیگر با در نظر گرفتن قیمت امروز دلار (۱۳ هزار تومان) خارجی‌ها پسته ایرانی را ۴۱ هزار تومان تا ۱۰۶ هزار تومان ارزان تر از ایرانی‌ها می‌خرند.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ موج گرانی‌های اخیر گریبان تمام کالاها را گرفته است اما، افزایش قیمت در برخی از آن‌ها با شتاب و میزان بیشتری اتفاق افتاده، به نحوی که از دسترس بسیاری از اقشار جامعه خارج شده است.

پسته یکی از این کالا‌ها است که سال جاری را با قیمت هر کیلوگرم  45 تا 65 هزار تومان آغاز کرد و این روزها به قیمت 210 هزار تومان رسیده است. مصطفی احمدی، رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار، در گفت و گو با اقتصادآنلاین دو دلیل عمده را برای افزایش قیمت پسته در بازار داخلی عنوان می‌کند.

وی کاهش تولید پسته در باغات کشور به یک سوم و افزایش قیمت دلار را از دلایل مهم جهش قیمت پسته برمی‌شمارد.

احمدی تاکید می‌کند که احتمال افزایش قیمت هر کیلو گرم پسته به بیش از 210 هزار تومان با توجه افزایش نرخ ارز وجود دارد.

به گفته وی؛ شرایط به وجود آمده در بازار آجیل و خشکبار به نفع هیچ کس نیست و کاهش مصرف و رکود شدید منتظر بازار این محصولات است.

رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار نسبت به افزایش حضور تجار عراقی و چینی در باغات و مفت خری از کشاورزان با پرداخت بهای محصول به دلار هشدار داد.

احمدی از نتایج مخرب حضور تجار خارجی در باغات کشور را افزایش بیشتر قیمت و فلج شدن بازار داخلی عنوان کرد.

این سخنان در حالی است چندی پیش محمدعلی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، در نشست خبری؛ آنچه تشکل‌ها درباره کاهش تولید پسته به یک سوم در سالجاری عنوان می‌کنند را بسیار بدبینانه و غیر قابل پذیرش دانست. وی همچنین با تاکید بر حفظ اهمیت بازار جهانی پسته ایران، افزود: بخش خصوصی هزینه گزافی برای ایجاد و توسعه بازارهای صادراتی داده است و این مزیت نباید با بهانه‌های مانند افزایش قیمت در بازار داخلی از دست بروند، ضمن اینکه در شرایطی کنونی کشور نیاز به ورود ارز دارد و محصولات کشاورزی می‌توانند منبع خوبی برای تامین آن باشند.

هر چند موضوعات مطرح شده از سوی مسئولان دولتی درباره تولید، حفظ بازار صادراتی و نیاز به ورود ارز به کشور مهم و منطقی به نظر می‌رسد اما، اهمیت نگاه واقعه بینانه به تولید و بازار داخلی نیز کمتر از آن‌ها نیست. عدم توجه به تنظیم بازار داخلی و رشد بی‌قاعده قیمت به خودی خود صادرات را کاهش و زمینه را برای سوء استفاده فرصت طلبان فراهم می‌کند. در این شرایط به نظر می‌رسد غفلت مسئولان از تنظیم بازار داخلی به بهانه حفظ بازار صادراتی جایز نیست و می‌تواند نتایج وخیمی را برای آینده بازار این محصول به بار آورد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • bkhial
  ۱ ۲

  اون بازار جهانی است نه قیمت خرده و مصرف کننده. ضمنا قیمت پسته ایران گرانتر از قیمت جهانی هست. ضمنا هر اونس معادل نیم کیلو هست نه یک کیلو

 • ناصر
  ۳ ۰

  پسته رو از کشاورز مفت دارن میخرن.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  به کجا چنین شتابان

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام پسته هارو باید عراقیها بخورن ما باید ذورت بخوریم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام کسی نیست بتونه به داد کشاورزان پسته برسه دارن پسته مفت میخرن
  ...

 • سید مرتضی
  ۱ ۰

  سلام، واقعا که! سایتتون رو الان بیشتر از یک سال بروزرسانی نکردید اگر نمیتونین بروز کنین حداقل حذف کنید