کد خبر 492966

چطور قناری بفروشیم؟

بازار عروس هلندی و قناری داغ‌تر از دیگر پرندگان و قیمت قناری از جفتی ۱۰۰هزار تومان تا جفتی ۱۰میلیون تومان در نوسان است. پرفروش‌ترین پرنده‌های زینتی در کشور انواع قناری هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، یکی از تمیزترین و بی‌آزارترین سبک‌های موجود برای پرورش حیوانات در جهان، پرورش حیوانات تزئینی است، زیرا قرار نیست درنهایت به وعده غذایی انسان تبدیل شوند و صرفا جهت همنشینی و علاقه‌مندی انسان‌ها پرورش داده می‌شوند. پرندگان به‌دلیل فضای کم و دردسرهای محدودتری که دارند، طرفداران بیشتری در این بازار کار دارند. علاوه بر این، از گذشته مردم در ایران باور داشتند نگهداری از پرنده در خانه بلا و دردسر را از اهالی خانه دور می‌کند. البته این باورهای قدیمی امروزجای خود را به علاقه شخصی، فخرفروشی یا سرگرمی داده است. بررسی چندین طرح اقتصادی درباره پرورش پرنده‌های زینتی نشان از کم بودن سرمایه اولیه برای آغاز به‌کار یک مرکز پرورش دارد.

   هزینه‌ها و چالش‌های راه‌اندازی

رایج‌ترین پرنده‌های زینتی در ایران فنچ، مرغ‌عشق، طوطی، کاسکو و عروس هلندی هستند که به‌دلیل فضای کمی که برای نگهداری و پرورش نیاز دارند، راه‌اندازی کسب‌وکاری با محور پرورش یکی از این پرندگان با چالش‌های چندانی مواجه نخواهد بود. درواقع یکی از جذابیت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار پرورش پرندگان تزئینی، پایین‌بودن سرمایه اولیه و امکان آغاز فعالیت به‌صورت غیررسمی است. اصلی‌ترین دارایی افراد برای راه‌اندازی چنین کسب‌وکاری داشتن اطلاعات کامل درباره انواع بیماری‌، نوع زیستگاه، نوع تغذیه، نوع داروها و نوع رفتار پرنده مورد نظر است. پس از کسب این اطلاعات و درصورت نیازبه گذراندن دوره‌ای آموزشی، می‌توان با اختصاص دادن فضای کافی، حداقل 15متر، برای زندگی پرندگان، تامین قفسه‌ها یا قفس‌های بزرگ و تامین مواد غذایی متناسب با ذائقه پرنده، پرورش آنها را آغاز کرد. همچنین برای راه‌اندازی واحدی صنعتی برای پرورش یکی از انواع پرندگان زینتی، مثلا برای مرغ عشق، می‌توان فضای حدودی مورد نیاز را 300مترمربع و سرمایه اولیه را 450میلیون تومان درنظر گرفت. مثلا برای پرورش قرقاول به‌دلیل ابعاد بزرگ‌تری که به نسبت پرنده‌های زینتی دارد، در ازای هر 20قرقاول بزرگسال حداقل به یک مترمربع زمین نیاز خواهد بود. ساده‌ترین پرندگان برای آغاز چنین کسب‌وکاری فنچ‌ها و مرغ‌ها هستند.

   وضعیت مزارع فعال

آمار دقیقی از تعداد مراکز و واحد‌های نگهداری از پرندگان تزئینی در کشور وجود ندارد. شاید به این دلیل که این شکل از فعالیت به کسب‌وکاری خانگی تبدیل شده است. درواقع امروزهر کسی با داشتن فضای کافی در خانه‌اش می‌تواند تعدادی پرنده زینتی پرورش دهد و به مرکزی خانگی و غیررسمی یا صنفی برای پرورش پرندگان تبدیل شود. قرقاول، تنها پرنده‌ای در میان پرندگان زینتی است که ابعاد بزرگ‌تری دارد و علاوه بر آن گاهی برای تولید گوشت پرورش داده می‌شود. آمار جسته و گریخته‌ای درباره واحد‌های پرورش پرندگان تزئینی در ایران وجود دارد. مثلا در استان همدان 70واحد با ظرفیت 5هزار و 200قطعه مشغول به‌کارند. یا شهرستان اردکان واقع در استان یزد یکی از مراکز عمده پرورش پرندگان تزئینی در کشور و شهرستان مراغه یکی از قطب‌های پرورش پرندگان زینتی در شمال غرب کشور هستند. با این همه به گفته عباس قبادی فعال حوزه فروش پرندگان، اصلی‌ترین مراکز پرورش و فروش این پرندگان تهران، قم و کاشان هستند.

   درآمدزایی و بازار

براساس اطلاعات اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، پرفروش‌ترین پرنده‌های زینتی در کشور انواع قناری هستند، زیرا به نسبت پرندگانی مانند طوطی قیمت پایین‌تری دارند و هزینه نگهداری از آنها هم کمتر است. به گفته قبادی درحال حاضر به‌دلیل بالارفتن قیمت کاسکو، پرورش و فروش عروس هلندی بازار بهتری دارد. قیمت کاسکوی جوجه درحال حاضر 8تا 9میلیون تومان و کاسکو با قابلیت صحبت کردن بالای 10میلیون تومان است. اما عروس‌های هلندی که قبلا 100هزار تومان قیمت داشتند الان به حدود یک میلیون تومان رسیده‌اند. به گفته قبادی از نظر اقتصادی بازار عروس هلندی و قناری داغ‌تر از دیگر پرندگان و قیمت قناری از جفتی 100هزار تومان تا جفتی 10میلیون تومان در نوسان است. قیمت‌ها براساس ویژگی‌های پرنده توسط پرورش‌دهنده تعیین می‌شود. این فعال بازار معتقد است میزان تقاضا در بازار فروش پرنده‌های تزئینی طی سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، به‌ویژه به‌دلیل افزایش محبوبیت پرندگان در میان کودکان.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر