کد خبر 363975

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد:

عربستان باید به وظایفش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند/ ضرورت حفظ عزت حجاج ایرانی

جلسه شورای عالی حج و زیارت پیش از ظهر روز سه شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به حضور بیش از 86 هزار زائر ایرانی در مراسم حج امسال، بر لزوم تلاش،‌ همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط برای حفظ عزت و کرامت حجاج ایرانی در سرزمین وحی تاکید کرد. 

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برخی کارشکنی های دولت عربستان در خصوص پروازهای حجاج ایرانی، گفت: البته سازمان حج و زیارت با همکاری سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را برای جابجایی حجاج ایرانی انجام داده اند و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد اما لازم است وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت مراتب اعتراض و گلایه مندی کشورمان را به دولت عربستان منتقل کنند و خواستار رفع برخی موانع شوند. 

جهانگیری افزود: کشور عربستان باید به وظایف و مسئولیت هایش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند و دنیای اسلام باید برگزاری هرچه بهتر و مطلوبتر حج را از کشور عربستان مطالبه نماید.

وی همچنین با اشاره به گزارش های رییس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات صورت گرفته برای برگزاری مراسم اربعین امسال، افزود: راهپیمایی اربعین رویدادی استثنایی، بی نظیر و بی سابقه است که ظرف مدتی اندک چندین میلیون زائر میان دو کشور ایران و عراق تردد می‌کنند که جا دارد از میزبانی و همکاری دولت و مردم عراق نیز قدردانی شود. 

جهانگیری همچنین با تبریک به حجت الاسلام عبدالفتاح نواب به خاطر انتصاب به عنوان نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، از تلاش ها و خدمات حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر در دوران تصدی این نمایندگی قدردانی کرد.

در این جلسه رییس سازمان حج و زیارت نیز گزارشی از آخرین اقدامات و هماهنگی های صورت گرفته در آستانه مراسم حج ارائه کرد و گفت: امسال 86 هزار و 550 زائر از ایران اعزام خواهند شد و شروع پروازها به مقصد عربستان از 17 تیر و بازگشت حجاج از 26 مرداد صورت خواهد گرفت. 

رشیدیان افزود: در مراسم حج امسال، زائران ایرانی در قالب 575 کاروان اعزام خواهند شد که 311 کاروان مدینه قبل و 264 کاروان مدینه بعد هستند. 

وی با اشاره به اینکه زائران ایرانی با شعار خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی در مراسم حج امسال شرکت خواهند کرد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط همکاری و همراهی لازم را با سازمان حج و زیارت انجام داده اند و ثبت نام، سازماندهی، معاینات پزشکی، واکسیناسیون و جلسات توجیهی برای زائران به بهترین شکل ممکن انجام شده ضمن آنکه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز نیز تأمین شده تا حجاج ایرانی هیچ دغدغه ای برای خدمات درمانی و بهداشتی در مراسم حج نداشته باشند.

حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این نشست از برگزاری بیش از 5 هزار جلسه برای کاروان های حج خبر داد و گفت: اقدامات و هماهنگی های لازم در خصوص برنامه های فرهنگی و آموزشی برای زائران به خوبی انجام شده و انتظار می رود که حجاج ایرانی مراسمی آرام و معنوی را تجربه کنند. 

در این جلسه که وزیران راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند، رییس سازمان اورژانس کشور هم با اشاره به اینکه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران امور بهداشتی و درمانی حجاج را عهده دار شده است، گفت: تدارکات و تمهیدات لازم برای پیشگیری از بیماری های واگیر و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی اندیشیده شده است. 

در پایان این جلسه رییس سازمان حج و زیارت گزارشی نیز از آخرین اقدامات انجام شده و پیش بینی امکانات لازم برای سفر زائران ایرانی به عتبات عالیات و نیز برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم اربعین امسال ارائه کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری