کد خبر 261785

هرگونه ضربه به برجام، خدشه به دیپلماسی در سطح جهان است

روحانی: همکاری‌های ایران و روسیه در سطح راهبردی ادامه خواهد یافت/ تاکید بر ضرورت اجرای دقیق توافقات دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، حمل‌و‌نقل و ترانزیت

رییس جمهوری به روابط و همکاری‌های سازنده و رو به گسترش ایران و روسیه در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: مناسبات راهبردی تهران- مسکو در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری فدراسیون روسیه در آنکارا، با تبریک اعتماد مجدد مردم روسیه و انتخاب مجدد وی به عنوان رییس جمهوری این کشور با رای بالا، گفت: روابط و همکاری‌های ایران و روسیه با اراده مصمم دو دولت در سطح خوبی قرار دارد و بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق توافقات ایران و روسیه در حوزه های اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و ترانزیت، اظهار داشت: توسعه و تسهیل هرچه بیشتر مناسبات بانکی رفت و آمد برای تجار و مردم دو کشور، تحرک بیشتری به روابط اقتصادی و تجاری تهران- مسکو می‌بخشد.

رییس جمهوری افزود: روابط تجاری و مبادلات با استفاده از پول ملی، دو کشور را در رسیدن به اهداف مورد نظر در مناسبات و همکاری‌ها نزدیک تر خواهد کرد.

روحانی با اشاره به اینکه همکاری های ایران و روسیه در سطح راهبردی ادامه خواهد یافت، تاکید کرد: روابط دوجانبه و چندجانبه ایران و روسیه بویژه در این اجلاس باید در راستای ادامه فرآیند صلح، ثبات و روند سیاسی و تحقق خواست مردم در سوریه ادامه داشته باشد.

وی روابط و همکاری‌های تهران- مسکو در بخش‌های مختلف را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه رؤسای جمهور دو کشور در طول چهار سال گذشته 12 دیدار با هم داشته اند، گفت: ایران و روسیه در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین المللی بویژه در مسئله سوریه دیدگاه‌های مشترک و همکاری‌های مثبت و سازنده‌ای با هم دارند.

رییس جمهوری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی و برگزاری کنفرانس سوری- سوری بدنبال آن را گام مهمی در راستای حل و فصل بحران سوریه عنوان کرد و افزود: امنیت و ثبات در سوریه، بازگشت آوارگان سوری به کشورشان و تلاش برای شکل گیری آینده سوریه با آراء مردم این کشور از اهداف مهم اجلاس آنکارا است.

روحانی با بیان اینکه همه باید نسبت به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، تاکید کرد: اگر شرایطی پیش بیاید که نتوانیم از منافع برجام بهره‌برداری کنیم، تصمیم جدیدی اتخاذ خواهیم کرد.

وی با تاکید بر ادامه همکاری های ایران و روسیه در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا در یمن هرچه سریعتر بمباران‌ها و کشتار مردم متوقف و نیازهای غذایی و دارویی مردم این کشور با کمک جامعه جهانی تامین شود.

** پوتین: روسیه مصمم به سرمایه گذاری در حوزه های مختلف اقتصادی در ایران است

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری فدراسیون روسیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط و همکاری‌های مثبت و نزدیک ایران و روسیه در زمینه مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بویژه در موضوع سوریه، بر ضرورت گفتگوی دائم و همیشگی مسئولان دو کشور در راستای گسترش مناسبات تهران- مسکو تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه روابط ایران و روسیه در سطوح عالی سیاسی، اقتصادی، انرژی و دفاعی ادامه می‌یابد، گفت: روسیه مصمم به سرمایه گذاری های بیشتر در حوزه های مختلف اقتصادی در ایران است.

رییس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با تقویت مبادلات بانکی، از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری استفاده کنیم.

** هرگونه ضربه به برجام، خدشه به دیپلماسی در سطح جهان است

پوتین با تاکید بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام، اظهار داشت: پایبندی همه طرف‌ها به تعهدات خود در این توافق ضروری بوده و جامعه بین المللی باید از پایداری برجام حمایت کند، چرا که هرگونه ضربه به برجام، خدشه به دیپلماسی در سطح منطقه و جهان است.

رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: ایران یک قدرت بزرگ منطقه ای با ملتی هوشمند است و باید جایگاه، حقوق و منافع خود را در سطوح ملی و منطقه ای داشته باشد و سایر کشورها به آن احترام بگذارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر