کد خبر 203874

مذاکره با ایتالیا برای پس‌گرفتن ماهواره مصباح

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد سرنوشت ماهواره «مصباح» گفت: ماهواره مصباح اکنوند در ایتالیا است ، البته پس از اجرایی شدن برجام، برای گرفتن ماهواره مصباح مذاکراتی را با ایتالیا شروع کردیم.

محمود واعظی پس از نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران ،در پاسخ به این سوال که «چرا ماهواره مصباح به جای پرتاپ به فضا قرار است به موزه منتقل شود؟» گفت: این اظهار نظر یکی از کارشناسان سازمان فضایی نادرست بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی افزود: ما اصلا موزه ای برای ماهواره نداریم؛ تکلیف ماهواره مصباح، بعد از تحویل از ایتالیا و توسط کارشناسان کشورمان مشخص می شود.

وی ادامه داد: ماهواره مصباح نخستین ماهواره سنجشی بود که از ۱۳ سال قبل شروع شد و ۱۰ سال قبل تمام شد.

واعظی اضافه کرد: در آن زمان ما خودمان پرتاب کننده نداشتیم، دولت وقت بر اساس یک هماهنگی اولیه، ماهواره را برای پرتاب به ایتالیا فرستاد؛ در آن زمان مشکلاتی به وجود آمد و ایتالیایی ها اعلام کردند که موشک را پرتاب نمی کنیم.

وزیر ارتباطات گفت: از آن زمان ماهواره در ایتالیا ماند؛ البته بعد از یکی دو سال رئیس جمهوری وقت اعلام کرد که اگه آنها موشک را پرتاب نمی کننند ما برای ماهواره بعدی گام برمی داریم. همینطور هم شد و ماهواره هایی در دولت قبل و این دولت ساخته شد و ماهواره هایی پیشرفته تر به فضا پرتاب شد.

واعظی افزود:وی ادامه داد: وقتی عمر ماهواره می گذرد و باطری اش تمام می شود، انواع و اقسام اتفاق ها برای آن می افتد؛ این ماهواره به مدت ۱۰ سال از دست ما خارج بوده و ما نمی دانیم چه بر سر آن آمده است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: هم اکنون با ایتالیا در حال مذاکره برای بازگرداندن ماهواره مصباح هستیم تا پس از تحویل در اختیار متخصص هایمان قرار دهیم و آنها بگویند این ماهواره قابل پرتاب هست یا نه.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر