کد خبر 553456

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شایعه خرید تراکتور توسط مس سونگون چقدر صحت دارد؟ / داستانی تقریبا نشدنی!

در بیست و چهار ساعت گذشته اخباری در فضای مجازی با جدیت مخابره شد که ادعا می‌شد باشگاه فوتبال تراکتور تبریز به مس سونگون واگذار می‌شود.

اقتصاد آنلاینمرتضی پیچکا؛ بن بست مدیریتی در باشگاه تراکتور و دوری زنوزی از امورات این باشگاه باعث شده تا تراکتور کهکشانی، در ساخت تیم معمولی خود نیز به مشکل بخورند و مدیریت فعلی باشگاه نیز در تلاش است تا برای اثبات قدرت مدیریتی خود، اسپانسری برای این باشگاه دست و پا کند و عدم موفقیت در تامین اسپانسر برای باشگاهی که عنوان محبوب‌ترین باشگاه AFC را یدک می‌کشد کار را به جایی رسانده که بحث تغییر مالکیت و این مساله که آیا این موضوع امکان اجرایی شدن دارد یا خیر؟ مطرح شده است. صنایع مس ایران که زیر مجموعه آن در استان آذربایجان شرقی و ورزقان یکی از قطب‌های قدرتمند آن به شمار می‌رود، فعالیت ورزشی خوبی نیز دارد ولی اینکه برای تیمی با نام تراکتور امکان هزینه داشته باشد، بعید به نظر می‌رسد. مس شرکت با سهامی عام که در بورس عرضه شده است و در اساسنامه داخلی آن نیز اجازه فعالیت‌های ورزشی داده شده ولی این فعالیت‌ها شرایط خاص خود را دارد که امکان مالکیت را بر تراکتور منتفی می‌کند.

در قوانین داخلی صنایع مس اختصاص هزینه‌های ورزشی به تیم‌هایی مجاز است که به نام خود شرکت باشد و این بدان معناست که مدیران شاید بتوانند در لیگ برتر و برای استان آذربایجان تیم‌داری کنند اما در نهایت باید اسم تیم مس باشد و با در نظر گرفتن حساسیت اجتماعی بالایی که روی نام تراکتور وجود دارد امکان تغییر نام وجود ندارد. موضوع دوم کلیات این انتقال است، همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم شاید مدیریت فعلی به خاطر اثبات خود باب مذاکره را باز کند ولی آیا در مس کسی قدرت ورود به چنین معامله پر ریسکی دارد؟ با توجه به آنکه دولت به تازگی تغییر یافته و گزینه اصلی وزارت صنعت که نهاد اصلی رسیدگی به امورات صنایع مس است هنوز بر سر کار نیامده و از طرفی با تغییر دولت و وزارت، امکان تغییرات مدیریتی نیز در این صنایع وجود دارد، فعلا چنین اتفاقی نیفتاده است. به نظر می‌رسد وقتی صنایع مس در انتقال قدرت و مدیریت کشوری است، امکان چنین معامله سنگینی نیز وجود ندارد. تراکتور یک تیم معمولی نیست که هر خریداری بتواند پای معامله آن بنشیند و ساختاری که اکنون در اختیار تراکتور قرار داده شده است (استادیوم، محل تمرین، ساختمان اداری، ساختمان پزشکی، هتل در حال بهره برداری و ... ) در شرایط اقتصادی فعلی، هزینه‌ای بسیار بالا می‌طلبد و از طرفی این سوال مطرح می‌شود که زنوزی با چه ارقامی این باشگاه را خریداری کرده است و اکنون با چه قیمتی آن را باید بفروشد که ضرر و زیان حاصله جبران شود؟ با این حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم خریدار جدید تراکتور باید با احتساب هزینه‌های فصل جاری و تامین ساختار مورد نیاز برای تمرینات، باید سرمایه‌ای برابر با اداره چند تیم لیگ برتری در یک سال کنار گذاشته باشد که کمی سنگین و از عهده هر شخصی خارج است و خیلی سخت سرمایه داری پیدا می‌شود که چنین هزینه‌ای برای درآمد صفر به فوتبال وارد کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر