کد خبر 470519

شوت چهار میلیون دلاری طارمی

اقتصاد فوتبال ایران بسیار کوچک است؛ آن‌قدر که شاید همه گردش مالی یک سال این حوزه، حتی هزار میلیارد تومان هم نشود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در این شرایط طبیعی است که یک موفقیت مهم بین‌المللی و پاداش مالی ناشی از آن می‌تواند منفعتی چشمگیر به تیم‌های ایرانی برساند و در نقطه مقابل یک قرارداد بد یا اشتباه مدیریتی، ضربه‌ای سنگین به پیکر نحیف فوتبال ایران وارد کند. در همین راستا شاید بی‌مناسبت نباشد که سه ضربه مالی مهم وارد شده به اقتصاد فوتبال کشورمان در چند سال گذشته را مرور کنیم. برخی از آنها شاید شما را متعجب کند.

*شوت چهار میلیون دلاری طارمی: ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه با اسپانیا، پرتغال و مراکش همگروه بود. تیم کشورمان در بازی نخست یک‌برصفر از سد مراکش گذشت و در بازی دوم با همین نتیجه مغلوب اسپانیا شد. بنابراین سرنوشت صعود شاگردان کارلوس کی‌روش به بازی پایانی برابر پرتغال کشیده شد. این مسابقه درحالی نهایتا با نتیجه مساوی یک - یک به پایان رسید که مهدی طارمی در چهارمین دقیقه از وقت‌های تلف‌شده نیمه دوم یک موقعیت عالی گلزنی را از دست داد. مهاجم بوشهری روی ریباند شوت علیرضا جهانبخش با دروازه‌بان پرتغال تک به تک شد، اما ضربه او با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت. این توپ اگر گل می‌شد، ایران به جای پرتغال به مرحله یک‌هشتم نهایی می‌رسید. طبق قوانین مسابقات، حذف در مرحله گروهی هشت میلیون دلار پاداش داشت، درحالی‌که حذف از مرحله یک‌هشتم نهایی دوازده میلیون دلار پاداش به همراه می‌آورد. بنابراین کمی دقت بیشتر از طارمی، علاوه بر رقم زدن اولین صعود ایران به مراحل حذفی در تاریخ جام‌جهانی، می‌توانست چهار میلیون دلار آورده مالی هم برای فوتبال ایران داشته باشد.

*شوت دو میلیون دلاری علیپور: پرسپولیس دو فصل پیش با شرایط بسیار سخت و پشت پنجره‌های بسته نقل‌وانتقالاتی به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید. سرخپوشان در آن فصل مجموعا چیزی حدود سه میلیون دلار بابت پیشروی تا بازی نهایی کسب درآمد کردند. با این حال اگر آنها می‌توانستند به مقام قهرمانی مسابقات دست پیدا کنند، دو میلیون دلار دیگر به‌دست می‌آوردند. پاداش نایب‌قهرمانی ۲ و پاداش قهرمانی چهار میلیون دلار بود. پرسپولیس در بازی رفت فینال ۲برصفر به کاشیما از ژاپن باخت و در مسابقه برگشت برابر این تیم بدون گل متوقف شد. این درحالی است که در اولین دقایق بازی رفت، علی علیپور یک فرصت عالی گلزنی را از دست داد. بسیاری عقیده دارند گل شدن آن توپ می‌توانست پرسپولیس را به جام قهرمانی برساند.

*غرامت هشت میلیون یورویی ویلموتس: داغ پرونده عقد قرارداد ناشیانه و سراسر زیان با مربی بلژیکی تیم ملی آن‌قدر تازه است که نیازی به شرح و تفصیل ندارد. فدراسیون فوتبال کشورمان قراردادی پرحفره و ناشیانه با مارک ویلموتس بست که مربی پرتغالی در اولین فرصت به دلیل دیرکرد فدراسیون در پرداخت مطالباتش، آن را به صورت یکطرفه فسخ کرد. به این ترتیب فدراسیون به پرداخت غرامتی سنگین، شاید مجموعا بیش از هشت میلیون یورو در حق ویلموتس محکوم شد. این پرونده که تبعات بسیار زیادی هم داشته، همچنان مفتوح است و قربانی می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر