{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 412795

وضعیت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بعد از رفتن مارک ویلموتس هنوز نامشخص است و فدراسیون فوتبال نتوانسته به جمع‌بندی دقیقی برای جانشین مرد بلژیکی برسد؛ با این توضیح که مسابقات انتخابی جام جهانی در فروردین ۹۹ آغاز خواهد شد و سفیدپوشان ایران باید در هر چهار مسابقه باقی‌مانده به برتری برسند، ادامه این روند، آینده روشنی را برای این مرحله به تصویر نمی‌کشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، سپهر خرمی: طی هشت سال اخیر تیم ملی ایران به مربی خارجی عادت کرده و ازهمین‌رو فدراسیون تصمیم گرفت بعد از ویلموتس، باز هم به سراغ مربی خارجی برود؛ دم‌دستی‌ترین گزینه و کسی که سابقه خوبی در فوتبال ایران دارد کسی نبود جز برانکو ایوانکوویچ. مذاکرات با سرمربی سابق و موفق پرسپولیس آغاز شد و حتی سه جلسه سفیر ایران در زاگرب با مرد کروات به خوبی پیش می‌رفت که پیشنهاد مالی اندک برای شش ماه از سوی فدراسیون فوتبال باعث دلخوری برانکو شد. گزینه اصلی مهدی تاج اما همچنان سرمربی سابق سرخ‌پوشان بود، چراکه او چند امتیاز مثبت نسبت به سایرین داشت؛ هم اینکه سال‌ها در فوتبال ایران حضور داشت و درحال‌حاضر بازیکنان لیگ را می‌شناخت و هم اینکه در پرسپولیس با کسب نتایج درخشان در لیگ قهرمانان آسیا نشان داد که عملکرد او معطوف به مسابقات داخلی نیست. در هر صورت بعد از استعفای تاج به دلیل مشکلات قلبی، مذاکرات با برانکو نیز به بن‌بست رسید و این مربی بعد از توافق با فدراسیون فوتبال عمان، با عقد قراردادی سه‌ساله هدایت تیم ملی آن کشور را برعهده گرفت.

سکانس 1: مربی تیم ملی قطعا داخلی است

این شک‌وشبهه در بین مسئولان فدراسیون فوتبال وجود داشت که با تجربه‌ تلخ از حضور ویلموتس، استراماچونی و کالدرون، بهتر است که مربی بعدی تیم ملی گزینه‌ای ایرانی باشد. هرچند برانکو نیز یکی از قربانیان مشکلات مالی باشگاه پرسپولیس که تیمی دولتی است شده بود و با فسخ قرارداد یک‌طرفه از این تیم جدا شد. بعد از منتفی‌شدن حضور برانکو در تیم ملی ایران اما هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال تشکیل جلسه داد و به این نتیجه رسید تا سرمربی بعدی، گزینه‌ای ایرانی باشد. محمود اسلامیان، عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، بعد از این جلسه ‌اعلام کرد بهتر است مربی بعدی تیم ملی، ایرانی باشد: «در شرایطی قرار گرفتیم که به صلاح کشور است تا سرمربی تیم ملی داخلی باشد. مربیان بسیار خوبی در ایران داریم. خودتان دیدید که سرمربیان تیم ملی، استقلال و پرسپولیس به چه شکل از ایران رفتند. اگر از من سؤال کنید نظرم این است که این مربیان خارجی فضای ایران را خوب نمی‌شناسند و به نوعی برای حضور در ایران احتیاط می‌کنند، اگرچه بحث مالی را هم مطرح می‌کنند». در بین گزینه‌های موجود، نام علی دایی، امیر قلعه‌نویی و یحیی گل‌محمدی مطرح شد که یحیی خیلی زود بعد از مذاکره با پرسپولیس و پیوستن به این تیم، از بین گزینه‌ها کنار رفت. امیر قلعه‌نویی که سابقه حضور روی نیمکت تیم ملی ایران را داشت، دیگر گزینه‌ای بود که با واکنش نرم سپاهانی‌ها نسبت به حضور هم‌زمان او در سپاهان و تیم ملی روبه‌رو شد. منوچهر نیکفر، رئیس هیئت‌مدیره باشگاه سپاهان، درخصوص مذاکرات فدراسیون فوتبال با سرمربی تیمشان در گفت‌وگو با فارس گفت: «چنین چیزی نشنیده‌ام، اما ترجیح می‌دهیم تمرکز سرمربی‌مان روی سپاهان باشد. البته تیم ملی هم مهم است و حیثیت و آبروی ایران است، ولی به‌هرحال ترجیح می‌دهیم امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم سپاهان باشد، چون امسال برنامه داریم که در سه جام رقابت کنیم». دوم بهمن‌ماه اما امیر قلعه‌نویی پیش از شروع نیم‌فصل دوم لیگ برتر در پاسخ به این سؤال که آیا مذاکراتی را برای هدایت تیم ملی ایران داشته یا خیر، گفت: «چنین موضوعی صحت ندارد و تمام تمرکزم روی موفقیت سپاهان در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیاست». تکذیب قلعه‌نویی باعث شد تا تنها گزینه هدایت تیم ملی ایران، علی دایی لقب بگیرد. دایی حتی به فدراسیون فوتبال رفت و بعد شایعه شد او در هتل المپیک نیز با مسئولان فدراسیون فوتبال جلسه داشته است؛ موضوعی که خود دایی از اساس آن را  تکذیب کرد و گفت صرفا به دلیل حضور در جلسه کمیته استیناف برای شکایتش از باشگاه سایپا در فدراسیون فوتبال حضور یافته و هیچ مذاکره‌ای با مقامات فدراسیون نداشته است.

سکانس 2: سرمربی تیم ‌ملی؛ یا ایرانی یا خارجی است!

30 دی‌ماه امسال بود که حیدر بهاروند، سرپرست ریاست فدراسیون فوتبال ایران، اعلام کرد در کنار دو گزینه ایرانی برای هدایت تیم ملی، یک گزینه خارجی هم مطرح است که در حال مذاکره با او هستیم! این تناقض‌گویی آشکار با صحبت‌های اسلامیان باعث شد تا مشخص شود که فدراسیون فوتبال هنوز به جمع‌بندی دقیقی نسبت به انتخاب مربی داخلی یا خارجی نرسیده است. ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکل فدراسیون فوتبال، نیز  اعلام کرد گزینه هدایت تیم ملی ایران از بین مربیان ایرانی و خارجی انتخاب خواهد شد. شکوری همچنین درخصوص سردرگمی فدراسیون نسبت به انتخاب مربی گفت: «ببینید در هر صورت پروسه انتخاب مربی طولانی شده، چراکه ما محدودیت بودجه داریم و دستمان هم برای انتخاب مربی خارجی باز نیست، اما نمی‌توانم بگویم گزینه تیم ملی فقط ایرانی است، چون فعلا مذاکرات در حال انجام‌شدن است، هرچند که من مسئول مذاکره با گزینه‌های احتمالی نیستم». سرپرست دبیرکل فدراسیون فوتبال در مورد اینکه چیزی تا شروع مسابقات انتخابی جام جهانی نمانده و زمان در حال ازدست‌رفتن است، گفت: «ما با وسواس زیادی تصمیم‌گیری خواهیم کرد، اما به‌طورقطع تا پایان هفته سرمربی جدید تیم ملی معرفی خواهد شد تا بیش از این زمان را از دست ندهیم، همچنین باید اعلام کنم که دبیاسی ایتالیایی به‌هیچ‌وجه جزء گزینه‌های فدراسیون فوتبال نیست و خبر سایت‌های ایتالیایی اصلا صحت ندارد». ‌‌امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال نیز در گفت‌وگو با سایت رسمی فدراسیون با وجود تکذیب علی دایی، اعلام کرد که سرمربی سابق سایپا یکی از گزینه‌های داخلی برای هدایت تیم ملی ایران است. ‌‌علوی در ادامه، مذاکره با مربی خارجی را نیز تأیید کرد.

سکانس 3: پایان باز؟

ابراهیم شکوری در پایان گفت‌وگوی کوتاه خود نسبت به اینکه مسئول مذاکره برای سرمربی جدید تیم ملی چه کسی است، گفت: «این موضوع مخفی است و نمی‌توانم آن را اعلام کنم». اینکه فدراسیون فوتبال اصولا اعلام نمی‌کند که گزینه‌ها چه کسانی هستند جای سؤال دارد؛ از بین کسانی که به صورت رسمی از سوی سخنگوی فدراسیون فوتبال نیز رسانه‌ای می‌شود، همان مربیان هرگونه صحبت یا مذاکره را نیز تکذیب می‌کنند؛ اما اینکه مسئولان فوتبال ایران بعد از گذشت سه ماه از رفتن مارک ویلموتس در حد اینکه سرمربی بعدی ایرانی یا خارجی است به تفاهم و اشتراک‌نظر نرسیده‌اند نشان می‌دهد که نمی‌توان به حرفشان درخصوص اینکه معرفی سرمربی بعدی تا پایان هفته اعلام می‌شود نیز اتکا کرد. تیم ملی ایران در فاصله 60 روز تا ازسرگیری رقابت‌های انتخابی جام جهانی و تقابل حساس با بحرین و عراق، هنوز مربی خود را نشناخته و اردوها و دیدارهای تدارکاتی در «فیفادی» یکی پس از دیگری از بین می‌رود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری