{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 401690

فدراسیون فوتبال ایران بعد از قطع همکاری با مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی تیم ملی، هنوز جایگزینی برای او پیدا نکرده است؛ مهدی تاج که بعد از رفتن کارلوس کی‌روش تلاش زیادی کرده بود جانشین مناسبی برای او به ایران بیاورد، به سراغ مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی بلژیک رفت و او را با عقد قراردادی سه‌ساله به تهران آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، از اولین روزهای حضور ویلموتس در ایران بحث رقم قرارداد او حواشی زیادی به وجود آورد، به‌طوری‌که پیش از بازی حساس تیم ملی برابر عراق در مرحله گروهی رقابت‌های انتخابی جام جهانی یکی از معضلات شکل‌گرفته برای سرمربی بلژیکی شد. رسانه‌های نزدیک به کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی ایران، خبر می‌دادند که ویلموتس با قراردادی به مراتب بیشتر از کارلوس کی‌روش روی نیمکت تیم ملی ایران نشسته و اصلا نتوانسته دستاوردی شبیه به آن مربی پرتغالی داشته باشد. انتشار دستمزد سه میلیون‌دلاری برای ویلموتس درست از همین بازه زمانی وارد فضای رسانه‌ای شد. فدراسیون فوتبال اما هربار با بیانیه‌ای کوتاه خبر می‌داد که این ارقام صحت ندارد، ولی هرگز خبر از رقم درست قرارداد ویلموتس نمی‌داد. این مرد بلژیکی در نهایت بعد از کسب نتایج ضعیف با تیم ملی و البته نگرفتن بخشی از دستمزدش، قرارداد را با ایران فسخ کرد و حالا فدراسیون مهدی تاج در حال رایزنی با اوست تا کمترین میزان خسارت را بدهد؛ موضوعی که هنوز به تأیید نهایی نرسیده است. در این بین اما صحبت‌های احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس، با برنامه صبحگاهی شبکه سوم سیما هم به آتش شایعات دامن زد؛ او بیان کرد که «شنیده» رقم قرارداد ویلموتس با ایران سالانه سه میلیون یورو است. همین موضوع باعث به‌وجودآمدن موج جدیدی از انتقادات نسبت به فدراسیون مهدی تاج شد. رئیس فدراسیون اما با شرکت در برنامه تلویزیونی دیگری عنوان کرد چنین رقمی صحت ندارد و با محرمانه‌خواندن موضوع رقم قرارداد فقط به گفتن این جمله بسنده کرد که قرارداد ویلموتس با دستیارانش از قرارداد کی‌روش و دستیارانش با فدراسیون فوتبال کمتر است. اگر طبق اخبار منتشرشده از جام جهانی 2014 رقم قرارداد کی‌روش همان 9. 1 میلیون یورو در سال در نظر گرفته شود، با احتساب دستمزدی که این مرد پرتغالی برای دستیارانش از فدراسیون فوتبال گرفته، به نظر می‌رسد او سالانه نزدیک به 8. 2 میلیون یورو یا همان سه میلیون دلار از فدراسیون فوتبال ایران پول می‌گرفته است. اما حالا سؤال اصلی این است که قرارداد ویلموتس چقدر از قرارداد کی‌روش ارزان‌تر بسته شده است؟ 

مهدی تاج که به رسانه‌ها پاسخی نمی‌دهد؛ فدراسیون هم می‌گوید بند قرارداد محرمانه است و نمی‌تواند چیزی بگوید، ولی نمایندگان مجلس با بیان اینکه «محرمانه» نداریم، تاج و سلطانی‌فر، وزیر ورزش، را به کمیسیون فرهنگی دعوت کردند تا آنها درباره رقم قرارداد ویلموتس صحبت کنند. از همان زمان به‌بعد است که زمزمه‌هایی مبنی‌بر رقم قرارداد ویلموتس به طور رسمی‌تر به گوش می‌رسد؛ هرچند هیچ‌کدام از نمایندگانی که در آن جلسه حضور داشته‌اند نمی‌خواهند خیلی شفاف درباره‌اش حرف بزنند. طیبه سیاوشی، یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی، دراین‌باره می‌گوید: «اعداد و ارقام زیادی در آن جلسه مطرح شد، ولی چون هنوز سند رسمی برایش ارائه نشده، بهتر است چیزی نگوییم. فقط می‌توانم به شما بگویم طبق صحبت‌هایی که آقای تاج، رئیس فدراسیون فوتبال داشتند، قرارداد آقای ویلموتس با فدراسیون فوتبال نه به دلار، بلکه به صورت یورو بسته شده است». فریده اولادقباد، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات هم که در آن جلسه حضور داشته، می‌گوید بهتر است بعد از ارائه شفاف گزارش وضعیت مالی صحبت کند. او می‌گوید: «صحبت‌های مالی و عدد و رقم در آن جلسه زیاد مطرح شد. بااین‌حال درخواست ما از رئیس فدراسیون فوتبال و وزیر ورزش این بود که قرارداد اصلی مارک ویلموتس نه آن چیزی که ترجمه شده به کمیسیون ارائه شود تا همه نکات مبهم داستان روشن شود. من نمی‌توانم فعلا رقمی را تأیید کنم تا اینکه گزارش به صورت شفاف ارائه شود». اولادقباد اما مسائل مهم دیگری را هم مطرح می‌کند: «مدیریت مالی باید شفاف باشد. الان فقط مشکل مربوط به قرارداد آقای ویلموتس نیست، چون ما خواسته‌ایم قرارداد آقای استراماچونی، سرمربی استقلال هم که به تازگی با این باشگاه به مشکل برخورده ارائه شود. جوانان دلخوش به همین ورزش هستند و وضعیت دو تیم مطرح تهرانی بهتر است با شفافیت بیشتری دنبال شود. البته من فراموش کرده‌ام در آن جلسه از وزیر ورزش بخواهم قرارداد وینفرد شفر، سرمربی سابق و آلمانی استقلال هم ارائه شود. بالاخره باید این ‌سؤال‌ها برطرف شوند. چیزی که می‌خواهم بگویم این است که مسئولان باید بدانند در پیشگاه مردم چیزی به نام محرمانه نباید وجود داشته باشد و همه‌چیز باید شفاف مطرح شود». فدراسیون فوتبال اما در تازه‌ترین بیانیه‌ای که داده، خبر می‌دهد اصل قرارداد ویلموتس را به کمیسیون فرهنگی تحویل داده؛ موضوعی که کمی عجیب به نظر می‌رسد، چون عنوان شده این قرارداد روز پنجشنبه؛ یعنی 21 آذر فرستاده شده. این ادعا در حالی عنوان شده که بسیاری از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به دریافت چنین گزارشی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند! 

با‌این‌حال طبق صحبت‌های فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خبر می‌رسد که قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران سالی دو میلیون و 400 هزار یورو است؛ رقمی که البته او به‌همراه دیگر دستیارانش از فدراسیون فوتبال می‌گیرد. این دو میلیون و 400 هزار یورو این بار تفاوت عمده‌ای با قرارداد کی‌روش دارد و آن‌هم این است که طبق ادعای اهالی فدراسیون، مالیات بر عهده مربی است. با احتساب این دو میلیون و 400 هزار یورو در سال، باید دوباره به همان موضوع مطرح‌شده قبلی برگشت؛ جایی که عنوان شده بود فدراسیون قرار بوده سالانه نزدیک به 1.6 میلیون یورو به خود ویلموتس بدهد. رقم 1.6 میلیون یورو با واقعیت‌های موجود در سایت‌های بلژیکی نیز هم‌خوانی زیادی دارد. سایت RTL بلژیک که یکی از شبکه‌های مطرح در این کشور است و اتفاقا مستندی 30دقیقه‌ای از حضور ویلموتس در تیم ملی ایران منتشر کرده، مدعی است ویلموتس برای سه سال قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران رقم 4.7 میلیون یورو دستمزد دارد؛ به عبارت دیگر با تقسیم همان عدد به سه دوباره به رقم 1.6 میلیون یورو در سال نزدیک می‌شویم. البته که هنوز به‌صورت رسمی جزئیات این قرارداد منتشر نشده ولی با جمع‌بندی این اتفاقات (کمتر از دستمزد کی‌روش و قرابت به گزارش رسانه‌های بلژیکی) به نظر می‌رسد همان دستمزد 2.4 میلیون یورویی در سال برای ویلموتس و دستیارانش به واقعیت نزدیک‌تر باشد؛ ضمن اینکه فدراسیون آن‌قدر مطمئن بوده که رقم قرارداد با سه میلیون دلار مطرح شده در سال تفاوت دارد که حالا درخواست کرده آنهایی که گفته‌اند قرارداد ویلموتس با ایران سالانه سه میلیون دلار است، باید عذرخواهی کنند!

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری