کد خبر 455011

عظیمیان در جلسه توسعه فولاد هرمزگان مطرح کرد:

افزایش ظرفیت و احداث یک خط نورد در فولاد هرمزگان/ احساس نیاز شدید به احداث خط نورد سرد در فولاد امیرکبیر کاشان

حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، در جریان برگزاری جلسه توسعه فولاد هرمزگان که با حضور اعضای هیات ‌مدیره و مدیرعامل این شرکت در محل فولاد مبارکه برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: بر اساس سند چشم‌انداز (۱۴۰۴) مقرر است که ظرفیت فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن برسد. بر همین اساس فولاد مبارکه در حال حاضر حدود نیمی ‌از تولید فولاد کشور را برعهده دارد، در نقشه راه خود به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که به یاری خداوند، با اجرای طرح‌های توسعه‌ای که عمدتا در منطقه جنوب کشور اجرا خواهد شد، همچنان سهم ۵۰ درصدی خود را در تولید فولاد کشور حفظ کند.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ حمیدرضا عظیمیان در همین خصوص ادامه داد: برای تحقق این امر، علاوه بر اقدامات انجام‌شده در فولاد مبارکه، مجتمع فولاد سبا و  واحد 800 هزار تنی فولاد سفیددشت، بنا را بر آن گذاشته‌ایم که ظرفیت فولاد هرمزگان نیز از 1.5 میلیون به 2 میلیون تن افزایش یابد. ضمن این‌که در فولاد هرمزگان احداث یک خط نورد ورق عریض و همچنین احداث یک واحد احیا مستقیم به ظرفیت 900 هزار تن در دستور کارگروه فولاد مبارکه قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود در کمترین زمان اجرا و به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه با اشاره به اهمیت احداث خط نورد عریض در فولاد هرمزگان تصریح کرد: با به بار نشستن این خط تولید که ظرفیت آن 1.2 میلیون تن در سال است و ورق‌های خاص را تولید خواهد کرد، شرکت فولاد هرمزگان دیگر تنها یک تولیدکننده صِرف تختال نخواهد بود.

عظیمیان در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح‌های توسعه در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان اشاره کرد و گفت: توسعه این شرکت براساس طرح جامع فولاد و با هدف تامین هرچه بیشتر نیاز کشور به محصولات خاص صورت می‌گیرد؛ از این رو ایجاد خط نورد سرد در این شرکت به ‌شدت موردنیاز است.

به گفته مدیرعامل فولادمبارکه، در جریان احداث این طرح‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که از توانایی و ظرفیت شرکت‌های داخلی بیشتر استفاده شود؛ از این رو در این فرایند بسیاری از سازندگان و شرکت‌های داخلی وارد عرصه ساخت‌وساز خواهند شد و درعین‌حال فرصت‌های شغلی قابل‌ملاحظه‌ای نیز برای جوانان ایجاد می‌شود.

در همین راستا فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز افزود: این افزایش ظرفیت با انجام اصلاحاتی در واحد فولادسازی و ریخته‌گری و برخی زیرساخت‌های شرکت عملیاتی خواهد شد. در همین خصوص پروژه‌های متعددی در دست اقدام است و برخی از آن‌ها نیز در آینده نزدیک شروع به کار خواهد کرد.

ارزانی در خصوص جزئیات احداث خط تولید ورق عریض (پلیت میل) گفت: این خط که ظرفیت آن 1.2 میلیون تن در سال است، زمینه دست‌یابی به ارزش افزوده بیشتری را فراهم خواهد کرد. به عبارت بهتر شمش فولاد هرمزگان در بخش دیگری از کارخانه به ورق عریض تبدیل خواهد شد.

وی در خصوص کاربرد ورق‌های عریض تولیدی در این خط تولید گفت: ورق‌های خروجی این خط نورد در صنایع کشتی‌سازی، نفت و گاز، پتروشیمی ‌و بسیاری از صنایع دیگر استفاده خواهد شد و با توجه به نیاز بازارهای داخلی و خارجی، ارزش افزوده قابل‌توجهی برای شرکت و گروه فولاد مبارکه ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با تاکید بر این‌که در حال حاضر فولاد هرمزگان با استفاده از دو واحد احیا مستقیم یک میلیون و 65 هزار تن آهن اسفنجی تولید می‌شود، ادامه داد: با توجه به این‌که ظرفیت فولاد هرمزگان قرار است به 2 میلیون تن افزایش یابد، به آهن اسفنجی بیشتری نیاز است و به همین منظور، احداث یک مدول احیا مستقیم به ظرفیت 900 هزار تن در سال در این توسعه‌ها در نظر گرفته شده است.

مبارکه

بیشتر بخوانید
ارسال نظر