کد خبر 443203

در ۴۰درصد مساحت ایران اکتشاف معدنی انجام شد

ثبت رکوردهای شگفت‌انگیز در ۶شاخص مهم معدنی

رشد ۳۰ تا ۲۱۰ درصدی شش شاخص مهم اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال گذشته حاکی از ثبت رکوردهای شگفت انگیزی در این بخش است که نشان می دهد، توجه مسئولان به بخش معدن، ظرفیت‌ بالایی در حل بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ بررسی برخی شاخص های عملکردی بخش معدن و صنایع معدنی ایران، برگرفتهاز منابع و آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سال 98از جهش و همچنین ثبت حداقل 6رکورد در این سال در مقایسه با سال ماقبلخبر می دهد.

طی سال گذشته در حوزه معدن و صنایع معدنی، رشد سرمایه گذاری، اشتغال، اکتشاف، تامین مالی، احیای معادن کوچک و موارد دیگردر شرایطی که بخش معدن و فلزات با تحریم هایمتعددی در سال گذشتهروبرو بودند، از 30 درصد تا 210 درصد به ثبت رسیده است.

به نظر می رسد، این رشد عملکرد در سایه‌ استراتژی اصلی ایمیدرو که همان توسعه و توانمندسازی بوده،محقق شده است. در این میان، "اکتشاف" برای نخستین بار در تاریخ کشور، 650 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را در برگرفته است که این عدد نزدیک به 40درصد از مساحت ایران را شامل می شود. در عین حال شاخص اشتغالزاییاز 3 هزار و 670 نفربه 4 هزار و 790 نفر رسیده است.

* هدایت سود به سرمایه گذاری، احیای معادن غیرفعال

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در عین حال با هدایت بخشی از سود سهام شرکت های بزرگ بورسی، روشی نوین برای تامین مالی پیاده سازی کرد که بدین ترتیب تمرکز از روی سیستم بانکی برداشته شد.

این نوع روش تامین مالی از نیمه دوم سال 97 برای نخستین بار در بخش معادن ایران مطرح شد و در این زمینه در سال 97 بیش از 8800 میلیارد تومان و در سال 98 هم با رشد 55 درصدی بیش از 13700 میلیارد تومان تامین مالی شد. این در حالی است که سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی هم در سال 98 با رشد 60 درصدی به 3.2 میلیارد دلار رسید.

سال گذشته همچنین برای نخستین بار 146 معدن کوچک غیرفعال، احیا شد. از دیگر سو سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز از 140 میلیارد به 350 میلیارد تومان رسید که نشان از 150 درصد رشد دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری