کد خبر 403552

در مراسم آغاز عملیات اجرایی توسعه صنعت مس اعلام شد؛

رحمانی: پروژه "لیچینگ" سونگون سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد/ ثبت رکورد تولید مس طی امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: پروژه "لیچینگ" مجتمع سونگون سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. وی همچنین از ثبت رکورد بی سابقه تولید مس تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، رضا رحمانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح‌های تکمیلی چرخه تولید مجتمع مس سونگون که شامل فاز سه تغلیظ و آغاز عملیات ذوب و پالایش است، افزود: در حوزه مس سونگون یک میلیارد یورو از سوی شرکت ملی مس سرمایه‌گذاری می‌شود که این میزان سرمایه‌گذاری بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: این میزان سرمایه‌گذاری در قالب ۱۷ طرح با محوریت ورزقان و سونگون انجام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با بهره برداری از این طرح سال آینده اولین مس‌کاتدی در این مجتمع تولید و به بازار عرضه می‌شود و طی چهار سال آینده نیز مرحله ذوب آن تکمیل خواهد شد.

ثبت رکورد تولید مس

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اظهار داشت: با وجود افزایش تحریم‌ها، امسال در تولید مس رکورد خواهیم زد.

وی با تاکید بر اقدامات توسعه ای در مناطق محروم گفت: امسال وزارت صنعت معدن و تجارت در ۷ محور شامل معدن و صنایع معدنی، صادرات، ساخت داخلی، فناوری، فضای کسب و کار و تامین مالی و مباحث نوین برنامه ریزی کرده است که این محورها در قالب ۳۴ برنامه اجرایی می شود.

رحمانی فعال سازی معادن کوچک را از برنامه های ۳۴ گانه این وزارت اعلام کرد و گفت: در حوزه معادن کوچک، شرکت ملی مس آمادگی دارد تا تولیدات این معادن را به قیمت روز و با قرارداد بلند مدت تضمینی خریداری کند.

این گزارش می افزاید، معدن مس سونگون در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شده است.

در شرایط کنونی و با فعالیت ۲ کارخانه تغلیظ در مجتمع مس سونگون، ۱۴میلیون تن ماده معدنی (به عنوان خوراک) استخراج و در مجموع حدود ۳۰۰ هزار تن کنسانتره تولید می شود.

طرح توسعه مس سونگون به شکل یک بسته طراحی‌شده و شامل کارخانه ذوب و پالایش و اسید سولفوریک است که بدون هیچ‌گونه آلایندگی اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر