کد خبر 392743

رئیس دفتر رییس جمهور:

تحریم‌ها باعث ممانعت از برنامه‌ریزی‌ها در کشور نمی‌شود/ رفع موانع تولید با هدف اشتغال‌زایی و توسعه در دستور کار است

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز دولت ظرفیت های مختلف را به کارگرفته است تا با رفع موانع تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی بتواند اشتغال‌زایی جوانان، توسعه و رونق بیشتر در مناطق مختلف کشور را رقم بزند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا،  محمود واعظی چهارشنبه در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد در جنوب استان فارس افزود: رویکرد رئیس جمهور و دولت این است که فعالیت‌های توسعه‌ای و ساخت پروژه‌ها فقط در یک منطقه خاص کشور یا یک استان خاص نباشد و همه کشور توسعه یابد تا همه مردم در مناطق مختلف از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های مهم زیرساختی در جنوب فارس در دولت تدبیر و امید گفت: این منطقه مهم کشور نیز شاهد تکمیل برخی طرح ها و زیرساختهای مناسبی برای سرمایه گذاری هستیم.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه قبل از انقلاب در این منطقه هیچ فعالیت و صنعتی دیده نمی‌شد و امکانات در این منطقه بسیار محدود بود، گفت: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دولت‌ها در راستای توسعه همه جانبه کشور تلاش کردند و گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: دولت تدبیر و امید هم براساس همین سیاست به دنبال این است که این منطقه که از نعمت‌های خدادادی فراوانی برخوردار بوده و مردم پرتلاش و زحمتکشی دارد و از نظر منابع انرژی بسیار مرغوب و بهره‌مند است، با پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای مختلف روز به روز بیشتر توسعه یافته و پیشرفت کند.

واعظی با اشاره به بازدید خود از پروژه‌های مختلف از شهرهای مُهر و لامرد استان فارس، گفت: در جلسه شورای اداری با حضور استاندار و مدیران استان مشکلات و موانع پیشرفت پروژه‌ها را بررسی خواهیم کرد و امیدواریم با تلاش همه جانبه برای رفع این مشکلات تا دو، سه ماه آینده شاهد تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای و زیرساختی منطقه و استفاده مردم از مزایای این پروژه‌ها باشیم.

وی یادآور شد: با توجه به ایجاد زیرساخت ها ، وجود مزیت ها و همچنین تدابیر دولت برای  استفاده بهینه از قابلیت های منطقه ویژه اقتصادی لامرد شرایط برای  احداث و استقرار صنایع بزرگ در این  کانون صنعتی فراهم است.

وی افزود: پروژه های زیربنایی اعم از آب، برق، گاز و جاده های پیرامونی که برای استقرار و تسهیل شرایط سرمایه گذاری در این منطقه تعریف شده است در مرحله بسیار مناسبی قرار دارد.

واعظی اظهار داشت: می توان گفت شرایط لازم برای میزبانی از صنایع بزرگ و کاربردی موردنیاز کشور در حوزه بخش های پایین دست آلومینیوم، طرح های مرتبط با برق و انرژی و صنایع مرتبط با حوزه معادن این منطقه فراهم است که دولت به این بخش توجه ویژه خواهد داشت تا روند ارتقای این کانون صنعتی استمرار یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: شهرستان لامرد باتوجه  به همجواری با بنادر ، دارا بودن معادن غنی و ظرفیت عظیم گازی در این نقطه از جنوب کشور، از شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی  برخوردار است و دولت در این ارتباط تسهیلاتی را در نظر می گیرد.

وی گفت: با افتتاح فاز نخست مجتمع آلومینیوم جنوب بستر مناسبی برای جهش اقتصادی در این منطقه  فراهم می شود و علاوه بر شرایط جذب نیروهای متخصص در این  واحد بزرگ صنعتی ، امکان اشتغال‌زایی در صنایع پایین دست نیز مهیا می شود و دولت  از تمام ظرفیت ها برای شتاب گیری توسعه این منطقه استفاده می کند.

وی با اشاره به دستاوردهای امیدآفرین در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، گفت: نخبگان این منطقه اعم از وزیر اطلاعات، نماینده مردم در مجلس، استاندار فارس، مدیرعامل این منطقه و مدیران صنعتی و دولتی در پیشبرد برنامه های دولت تاکید و تلاش دارند تا امروز مردم این منطقه از بهترین امکانات بهره مند شوند و قطعا شتاب دو چندان این منطقه نسبت به گذشته حاصل تلاش جمعی نخبگان این منطقه می باشد. 

برپایه این گزارش، در ماه های گذشته ، نشست هایی با هدف بررسی و رفع موانع برای افتتاح کارخانه آلومینیوم برگزار شده است.

وی در این آیین از سوی حجت الاسلام والمسلمین محمود علوی وزیر اطلاعات و عنایت الله رحیمی استاندار فارس همراهی می‌شد.

واعظی پیش از حضور در کارخانه آلومینیوم جنوب، از تونل شهید باقری در محور لامرد - خُنج  که به تازگی به بهره‌برداری رسیده است نیز بازدید کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور روز چهارشنبه در نخستین مرحله از سفر استانی خود از عسلویه عازم شهرستان مُهر در استان فارس شد.

واعظی علاوه بر بازدید از روند پیشرفت تعدادی از پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای شهرستان‌های مُهر و لامرد در استان فارس با حضور در جلسه شورای اداری این دو شهرستان با حضور مدیران استانی و محلی، امور این شهرستان‌ها و مشکلات احتمالی را بررسی خواهد کرد.

بازدید از پالایشگاه گاز پارسیان مهر، ادای احترام به مقام والای شهدا و بازدید از پروژه مجموعه ورزشی منطقه عملیاتی پارسیان لامرد از دیگر برنامه های روز چهارشنبه رئیس دفتر رئیس جمهور در سفر به جنوب فارس بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مهدی
  ۰ ۰

  ما نمی توانیم ادعا کشور های سرمایه داری را در آوریم.
  چون اینچنین نیستیم.هنوز ساختار داری مسئولیت پذیر و مستقل نیست.انباشت قانون صرفا لوث مسئولیت است.و نه کارآمدی برای پیشرفت .سیستم اداری کشور پر خرج مرج و محل انواع توطعه هاست.
  خصوصی سازی صرفا به سود در معامله دلالان ختم شده و کاملا باندی است.
  بخش خصوصی خواستار خرید صنایع عملا توانائی تولید را ندارد.یا انحصار را میخواهد و یا سود در معامله.
  هنوز کشور نیازمند سرمایه گذاری دولت در زنجیره تولید های کلیدی است.
  دو فاجعه بزرگ بوجود آمد. اول کاهش تولید نفت از 6 ملیون و دو خصوصی سازی به دست فرصت طلبان.
  بخش خصوصی در تولید آرزو است.اما بازدارندگی هم ساختار دولتی دارد.
  نمی توان معطل شعار خصوصی سازی شد.
  باید قطار تولید در ریل واقعی و ایمن به حرکت شتابنده قرار گیرد.
  این امنیت قطار بستگی به ریل گذاری و نیروی تمام مزیت های اقتصادی چه دولتی و چه خصوصی دارد.
  کاسه لیسان و فرصت طلبان و ابسته و نفوذی
  هر اقدامی را ناکام میگذارند.
  تا ایران صرفا هزینه کند و فرصت پیشرفت را در نسل های قربانی شده ادامه دهد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ظرفیت چاپ پول که خدائیش کاملا با ظرفیت خوبی به کار گرفته شد و دستاورد هاش هم مشهود - سقوط ارزش پول و بالاترین تورم ها در سطح بین المللی.